

Sebastian Tynkkynen
Perussuomalaisten luento Oulun yliopistolla oli yleisömenestys
Akateemisessa maailmassa tehtiin tänään historiaa, kun Perussuomalaiset pitivät ensimmäisen oman luentotilaisuutensa yliopistossa. Tapahtuma lähetettiin valtakunnallisesti suorana lähetyksenä puolueen sivujen kautta Oulun yliopiston suuresta luentosalista. Valtiotieteiden kandidaatti Simon Elo ja filosofian tohtori Jussi Halla-aho puhuivat teemalla: “EU:n tulevaisuus – mitä EU-kriitikot haluavat?”
Elon näkemyksen mukaan Euroopan Unioni olisi tulossa tiensä päähän:
– Euroalueen ongelmien vuoksi EU-maiden keskinäinen luottamus ja taloudellinen moraali ovat romuttuneet. Euron ulkopuoliset EU-maat kuten Ruotsi ja Tanska porskuttavat. Eurooppa voi siis kukoistaa, mutta EU on kuin Ottomaanien imperiumi viimeisinä päivinään: pöhöttynyt, itserakas ja epäonnistuneiden rakenteidensa tappama.
EU:n rahoituskaudella 2014-2020 Suomi maksaa EU:lle 3 640 000 000 euroa enemmän kuin mitä saa takaisin.
– Kukin voi miettiä, mitä kaikkea sillä kotimaassa saisikaan aikaan, Elo totesi yleisölle.
Halla-aho: EU useissa asioissa pidemmällä kuin Yhdysvallat
Tilaisuuden toisen alustajan, Jussi Halla-ahon, mukaan kysymyksenasettelu liittovaltioon menemisestä on vanhentunut:
– EU on jo liittovaltio. Sillä on yhteinen valuutta, keskuspankki ja käytännössä yhteinen kansallisuus ja rajavalvonta poistettu. Yhteinen sosiaali- ja turvapaikkapolitiikka on jo tekeillä. Monilta osin EU on pidemmällä kuin moni perinteinen liittovaltio, esimerkiksi Yhdysvallat.
Halla-aho toivoi, että vapaasta liikkuvuudesta ja Schengen-sopimuksesta voitaisiin keskustella avoimemmin.
– Ei vapaan liikkuvuuden pidä olla itseisarvo. Jos siitä on haittaa kohdemaille tai lähtömaille, sen mielekkyydestä pitää olla valmis keskustelemaan. Nyt tilanne on se, että vapaa liikkuvuus on luonut kohdemaihin halpatyövoiman markkinat ja johtanut kantaväestön työttömyyteen, Halla-aho selvitti ja jatkoi:
– Suomessa on kymmeniä tuhansia ulkomaalaisia rakennusmiehiä ja saman verran työttömiä suomalaisia rakennusmiehiä.
Kaksituntinen luento päättyi kysymysosuuteen, jossa yleisö tenttasi luennoitsijoita perussuomalaisesta vaihtoehdosta EU-politiikkaan. Tapahtuman järjestäjä oli tyytyväinen aktiiviseen keskusteluun paikan päällä ja somessa, joka alustuksista heräsi.
– Halusimme kokeilla jotain erilaista ja tämä osui ja upposi. Äänestysprosentti eurovaaleissa on tippunut hälyttävän alas. Haluamme kantaa vastuumme ja omalta osaltamme pitää EU-asioita esillä kaikilla foorumeilla, jotta suomalaiset saadaan kiinnostumaan, mitä heidän rahoillaan tehdään tällä hetkellä, PS-Nuorten toiminnanjohtaja Sebastian Tynkkynen totesi.
Hänen mukaansa Perussuomalaisten kannattaa laajemmin hyödyntää mahdollisuus puhua ajankohtaisista poliittista teemoista akateemisilla foorumeilla.
– Meidän päinvastainen linja liittovaltiota kannattaviin puolueisiin nähden kiinnostaa. Opiskelen tässä yliopistossa, ja voin sanoa, että harvoin on tämä suuri luentosali näin täynnä porukkaa. Ja tämä luento ei ollut edes pakollinen. Jokainen tuli omasta kiinnostuksestaan paikalle, Tynkkynen iloitsee.
PS VERKKOTOIMITUS
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää