Artikkeli kuva

Pirkko Ruohonen-Lerner Eduskunnassa kuvattuna. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA

Pirkko Ruohonen-Lerner Seura-lehdelle: Presidentti Niinistön PS:ää koskevat lausunnot olivat ylilyönti

09.08.2017 |22:41

Europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner (ps.) täsmentää puoluekokouksen jälkimainingeissa antamiaan kommentteja Seura-lehden haastattelussa.

– Presidentti Sauli Niinistön ja eräiden muiden henkilöiden voimalliset lausunnot siitä, että perussuomalaiset puolueena olisi muuttunut radikaalilla tavalla, ovat osoittautuneet toistaiseksi ylilyönneiksi. Nyt kun puoluekokouksesta ja uuden johdon valinnasta on kulunut kaksi kuukautta, en itse ole vielä huomannut tätä radikaalia muutosta, Ruohonen-Lerner toteaa Seuralle.

EU-parlamentissa Ruohonen-Lerner on talousvaliokunnan jäsen. Hän on myös rahanpesun tutkintavaliokunnan varapuheenjohtaja.

Lue haastattelu täältä >

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
3.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää