

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Aino-Kaisa Pekonen. / LEHTIKUVA
Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.
Sanna Antikaisen mielestä huomionarvoista pamfletissa on se, ettei sen esittämään lopputulokseen eli työväenvaltioon ole päästy ilman vallankumousta, väkivaltaa ja diktatuuria, ja lopputuloksina voidaan esitellä entisen Neuvostoliiton, kommunistisen Kiinan tai Pohjois-Korean kaltaisia valtioita.
– Pamfletti on siis hälyttävä paluu 1900-luvun synkimpään ideologiaan, kommunismiin. Se on suoraa toistoa Leninin vallankumousopista, jossa pamfletissa esiintuotu tuotantovälineiden pakkohaltuunotto oli keskiössä. Kaikki tietävät, mihin se lopulta johti, Antikainen toteaa.
Pamfletti puhuu ”työväen taistelusta”, ”proletaareista”, ”porvareiden riistosta”, ”porvarien riisumisesta tuotantovälineiden omistuksesta” ja niin edelleen.
– Nyt ei puhuta mistään kellarikerhon kirjoituksista, vaan vasemmistoliiton virallisen nuorisojärjestön poliittisesta ohjelmasta, jossa haikaillaan avoimesti vallankumouksen ja sosialistisen työväenvaltion perään eli käytännössä bolševikkien väkivaltaisen vallankumouksen ja Neuvostoliiton kaltaisen järjestelmän syntyyn. Huomionarvoista on, että Vasemmistonuorten puheenjohtaja on itse kertonut olevansa ylpeästi kommunisti, Antikainen sanoo.
Vastuutonta sotaretoriikkaa levottomana aikana
Pamfletti nojaa marxilaisleninistiseen ideologiaan, joka tarkoittaa käytännössä pakkotoimia ja väkivaltaista vallankumousta. Pamfletti ihannoi taistelua ja porvariston kukistamista ja haluaa työväenvaltion. Antikaisen mielestä on vastuutonta lietsoa menneiden aikojen vastakkainasettelua aikana, jolloin Euroopassa käydään sotaa, Venäjä on uhkaava ja yhteiskuntamme tarvitsisi pikemminkin kriisinsietokykyä ja kansallista yhtenäisyyttä.
Vasemmisto haluaa lisätä yhteiskunnan jännitteitä ja lietsoa väkivaltaan nojaavaa ”vallankumousta”. Tämä on kiihottamista ei vain Suomen demokraattista valtiota, vaan myös osaa sen kansalaisista vastaan, Antikainen varoittaa.
Vasemmistoliitto syntyi vuonna 1990 pääosin SKDL:n ja SKP:n pohjalta, joten puolueen yhteys kommunistiseen perintöön on kiistaton. Nyt tuo perintö on päätetty herättää henkiin suoraan sen veripunaisessa muodossaan kuin punakaartissa konsanaan.
– Historia on jo osoittanut, mihin tämä punainen unelma voi johtaa. Vainoon, kaaokseen ja kansan kärsimykseen. Suomessa se johti punakaartin yrittämään väkivaltaista vallankumousta laillista esivaltaa vastaan. Nyt olisi korkea aika herätä, ennen kuin väkivalta alkaa ja punalippua yritetään nostaa jälleen kerran salkoihin, Antikainen sanoo.
Demarinuoret havahtuivat – Minja Koskela ei
Antikaisen mukaan on myös merkittävää, että Demarinuoret on vaatinut vasemmistoliitolta pesäeroa vallankumousromantiikkaan.
– Jos sosiaalidemokraatit ovat viimein ymmärtäneet, millaisen ideologisen hirviön kanssa ovat kulkeneet käsi kädessä, niin tervetuloa todellisuuteen, tosin te olette myöhässä, Antikainen kuittaa.
Samaan aikaan vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela on jälleen kadonnut, kun hänen puolueessaan viljellään väkivaltaretoriikkaa.
– Kun vasemmiston riveissä alkaa kuulua vallankumousta ihannoivia ehdotuksia, Koskela tekee sen, minkä osaa parhaiten, eli vaikenee ja piiloutuu. Johtajuus tarkoittaa vastuun ottamista, ei pakenemista. Nyt on hänen vastuullaan osoittaa, että väkivallan ihannointi ei kuulu vasemmistoliiton politiikan piiriin.
– Kun Perussuomalaisissa Nuorissa esiintyi aikanaan ääriajattelua tiettyjen yksittäisten jäsenten keskuudessa, tehtiin se mitä piti, ja ongelma siivottiin kokonaan pois. Perussuomalaisten nuorten rahahanat pistettiin kiinni ja järjestö purettiin. Näin toimii vastuullinen puolue ja vastuulliset puolueen johtajat.
– Vasemmistoliitto sen sijaan hiljaa hyväksyy, suojelee ja palkitsee omat väkivallan ja vallankumouksen romantisoijansa. Minja Koskela, jos ette puutu tähän, osoitatte, että puolueenne virallinen nuorisojärjestö saa radikalisoitua rauhassa ilman teidän puuttumistanne asiaan. Haluatteko todella päästää vallalle hengen, joka on Suomen historiassa aiemmin johtanut väkivaltaan, ihmishenkien menetyksiin ja sotaan? Teidän on astuttava esiin tai erottava puheenjohtajan paikalta. Näinä aikoina emme tarvitse kaltaistanne johtajaa, joka ei uskalla puuttua oman puolueensa radikalisoitumiseen.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sotaretoriikka työväen valtio Demarinuoret Minja Koskela Ääriajattelu Vasemmistonuoret Lenin Iltalehti Kommunismi Sanna Antikainen Vasemmistoliitto SDP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kamala Harrisin politiikka on ääriliberaalia ja äärivasemmistolaista – rajakysymys jakaa eniten amerikkalaisia
Demokraattien presidenttiehdokkaaksi maanantaina alkavassa puoluekokouksessa nimitettävästä Kamala Harrisista puhutaan yleensä hänen ihonvärinsä ja sukupuolensa kautta: hän olisi ensimmäinen musta nainen Yhdysvaltain presidenttinä. Sen sijaan hänen poliittiset näkemyksensä ovat jääneet vähemmälle huomiolle. Harris julkaisi äskettäin talouspoliittisen ohjelmansa, jota Trump on verrannut kommunismiin.

EU-parlamentti hylkäsi esityksen metsien monitoroinnista – Sebastian Tynkkynen: Juhlapäivä Suomelle, komissio ja vasemmisto saivat näpeilleen!
Euroopan parlamentti on hylännyt Euroopan komission tekemän metsien monitorointikehystä koskevan esityksen. Sebastian Tynkkynen iloitsee päätöksestä: “Komissio ja vasemmisto saivat näpeilleen. Me emme tarvitse emmekä halua komissiota syynäämään Suomen metsiä.”

Tutkimus: Ison-Britannian valtaeliitti on muuta kansaa vasemmistolaisempi
Laaja kyselytutkimus paljastaa, että brittiläisen yhteiskunnan virallisen koneiston sisällä vallitsee vasemmistolainen asenneilmapiiri. Erityisesti akateeminen henkilöstö, opettajat, media-alan vaikuttajat sekä virkamiehet tukevat keskimäärin sellaisia poliittisia näkemyksiä, jotka vastaavat vasemmistopuolueiden kannattajien profiilia. Tutkimus paljastaa mm. valtaeliitin jäsenten kokevan muuta kansaa herkemmin häpeää maansa historiasta. He ovat myös skeptisempiä sananvapautta kohtaan ja pitävät rasismia suurena yhteiskunnallisena ongelmana. Tutkimustulokset antavat tukea väitteille, joiden mukaan yhteiskuntaa hallitseva eliitti on vieraantunut kansasta.

Suomen vasemmisto sallii poliittisen islamin alistavat käytännöt – se hyötyy kasvavasta maahanmuuttajaäänestäjien kannatuksesta
Euroopan vasemmistossa näkyy selvä varovaisuus poliittisen islamin arvostelussa, koska pelkona on muslimiäänestäjien tuen menettäminen. Suomessa tämä näkyy vasemmistopuolueiden pyrkimyksinä suojella muslimiyhteisöjen uskonnonvapautta ja kulttuurisia erityispiirteitä, kuten naisten eristämistä ja alaikäisten hijabin käyttöä. Käytännössä vasemmisto on päästänyt poliittisen islamin alistavat käytännöt ihmisoikeuksien ja tasa-arvon edelle.
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.

SOSTEn pääsihteeri: Palkkakatto ei koske meitä – järjestö saa silti 84 prosenttia rahoistaan veronmaksajilta
SOSTE eli Suomen sosiaali ja terveys ry on ollut viime viikkoina esillä järjestöihin kohdistuvien leikkausten takia. Pääsihteeri Vertti Kiukas on arvostellut ministeri Wille Rydmanin linjausta järjestöjohtajien 75 000 euron palkkakatosta ja vaatinut, että muutoksia valmistellaan yhdessä järjestökentän kanssa.

Venäläissotilaille ei sijaa Euroopassa – Antikainen vaatii Suomea tukemaan Viron esitystä
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen on tuettava EU:ssa Viron esitystä, joka sulkisi Schengen-alueen pysyvästi Ukrainan sodassa taistelleilta venäläissotilailta. Suomella on yli 1 300 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa, mikä tekee asiasta kansallisen turvallisuuden kysymyksen.
















