

Pirkko Ruohonen-Lerner kuvattuna europarlamentissa.
Pirkko Ruohonen-Lerner: ”Terrorismin uhasta on tullut todellista kaikissa EU-maissa”
Perussuomalaisten meppi Pirkko Ruohonen-Lerner puhui hallitsemattoman maahanmuuton ongelmista EU-erityisvaliokunnassa vain paria tuntia ennen Strasbourgin iskua. Ruohonen-Lerner kertoo tapauksesta tuoreeltaan, ja kertoo samalla muista parlamentin tapahtumista.
Euroopan parlamentin vuoden viimeinen täysistunto järjestettiin Strasbourgissa 10.-13. joulukuuta. Surullisen leiman viikolle toi kaupunkiin tiistai-iltana kohdistunut terrori-isku. Tämän hetken tietojen mukaan neljä henkilöä kuoli ja toistakymmentä loukkaantui kaupungin perinteisille joulumarkkinoille suuntautuneessa aseellisessa hyökkäyksessä. Tekijäksi epäillään toisen polven maahanmuuttajaa. Uhkataso kaupungissa on pysynyt korkeana.
Olin vain pari tuntia ennen iskua osallistunut keskusteluun terrorismia käsittelevän erityisvaliokunnan työn tuloksista ja suosituksista. Omassa puheenvuorossani otin esille hallitsemattoman maahanmuuton ongelmia. Terrorismin uhasta on tullut todellista kaikissa EU-maissa.
EU:n ulkorajoja on turvattava tehokkaammin ja ihmisten taustat on pystyttävä tarkastamaan, jotta estetään vaarallisten henkilöiden pääsy unionin alueelle. Erityisiä haasteita liittyy niihin, jotka ovat lähteneet jäsenmaista taistelemaan terroristijärjestöjen riveihin ja palaavat nyt Eurooppaan. Jäsenmaiden välistä yhteistyötä ja tietojenvaihtoa on edelleen tehostettava, jotta terroritekoja voidaan ennaltaehkäistä, paljastaa ja tutkia. Radikalisoitumista pitää torjua kovalla kädellä. Esimerkiksi terroristisen materiaalin leviäminen internetissä on estettävä poistamalla se mahdollisimman nopeasti, samoin vihasaarnaajien toiminta on saatava loppumaan.
Selmayr jonon ohi komission pääsihteeriksi
Keskiviikkona osallistuin keskusteluun Euroopan oikeusasiamiehen vuosikertomuksesta 2017. Olen hämmästyneenä seurannut, kuinka päätöksenteon avoimuudesta puhutaan Euroopan parlamentissa ja eduskunnassa paljon, mutta käytännön työssä tuntuu siltä, että avoimuutta ei sittenkään haluta edistää. Jos kansalaisten luottamusta poliittiseen päätöksentekoon halutaan lisätä, on edunvalvonnan oltava läpinäkyvämpää. Kansalaisilla on oikeus tietää, kuka tai ketkä vaikuttavat taustalla lakien valmistelutyössä eli kenen kädet kuljettavat kynää.
Saksalaisen Martin Selmayrin suora nimitys ilman asianmukaista hakuprosessia komission pääsihteerin virkaan aiheutti paljon kritiikkiä. Euroopan oikeusasiamies piti nimitystä moitittavana ja hän havaitsi neljä hallinnollista epäkohtaa Selmayrin nimityksessä. Parlamentissa on vaadittu Selmayrin eroa, joten asian käsittely jatkuu.
Kultaiset viisumit
Kultaiset viisumit, eli joidenkin jäsenmaiden käytännöt myydä passeja ja oleskelulupia rikkaille ulkomaalaisille, oli monissa keskusteluissa esillä. Talousrikoksia, veropetoksia ja veronkiertoa käsittelevän TAX3-erityisvaliokunnan kokouksessa puhuin Airiston Helmestä valaisevana esimerkkinä kultaisten viisumien riskeistä. Yrityksen taustavaikuttajana toiminut venäläishenkilö oli ostanut itselleen Maltan kansalaisuuden, ja näin lunastanut itselleen vapaan liikkuvuuden unionin alueella. Sama mies kuohuttaa nyt myös Latviassa, jossa hän omistaa useita vastaavanlaisia kiinteistöjä.
Mepit keskustelivat Euroopan tulevaisuudesta Kyproksen presidentin Níkos Anastasiádisin kanssa. Kyproksen tarjoama kultaisten viisumien käytäntö on yksi EU-maiden löyhimmistä. Maassa voi kahdella miljoonalla eurolla lunastaa passin vain kuuden kuukauden odottelun jälkeen. On väärin muita EU-maita kohtaan, että passeja ja oleskelulupia myymällä Kypros ottaa kyllä rahat vastaan, mutta jakaa järjestelmän mukanaan tuomat riskit ja haitat kaikkien jäsenmaiden kanssa.
Ukrainalaiselle elokuvaohjaajalle sananvapauspalkinto
Euroopan parlamentin Sakharov-mielipiteenvapauspalkinto myönnettiin juhlallisesti ukrainalaiselle elokuvaohjaajalle Oleg Sentsoville. Palkinnon kävi noutamassa hänen serkkunsa. Sentsov on tuomittu Venäjällä kahdeksikymmeneksi vuodeksi vankeuteen.
Viikon aikana keskusteltiin ja äänestettiin lisäksi esimerkiksi työntekijöiden suojelemisesta syöpää tai perimän muutoksia aiheuttavilta aineilta, Schengen-säännöstön soveltamisesta Bulgariassa ja Romaniassa, sotilaallisesta liikkuvuudesta, euroryhmän tuloksista ja eurohuippukokouksen valmistelusta, EU:n ja Japanin välisestä kauppasopimuksesta, digitaalisten palveluiden verotuksesta, elintarvikeketjuun sovellettavasta riskinarvioinnista sekä unionin avaruusohjelman ja avaruusohjelmaviraston perustamisesta.
Seuraava täysistunto järjestetään joulutauon jälkeen 14.-17.1.2019.
Pirkko Ruohonen-Lerner (ps/ecr.)
Kirjoittaja on porvoolainen Euroopan parlamentin jäsen
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää