Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Pohjoismaiden sisäministerit tänään Helsingissä: ”Meidän pitää ottaa käyttöön kaikki mahdolliset keinot laittoman maahantulon vähentämiseksi”

30.09.2025 |11:22

Sisäministeri Mari Rantanen toimii puheenjohtajana tänään käynnistyvässä pohjoismaisen maahanmuutto- ja turvapaikka-asioiden yhteistyöryhmän (NSHF) ministerikokouksessa Helsingissä. Pohjoismaiset maahanmuutosta vastaavat ministerit keskustelevat ajankohtaisista maahanmuuttoon liittyvistä asioista.

Pohjoismaita edustavat ministerit keskustelevat tänään muun muassa muuttoliikkeen innovatiivisista ratkaisuista, joista yksi esimerkki on EU-maiden ulkopuolelle sijoitettavat paluukeskukset. EU:ssa laittomasti oleskeleva voitaisiin siirtää paluukeskukseen odottamaan palautusta lähtömaahan. Pohjoismaat suhtautuvat myönteisesti paluukeskuksiin.

EU-komissio antoi maaliskuussa ehdotuksen uudeksi paluuasetukseksi, jonka tavoitteena on tehostaa laittomasti EU:ssa oleskelevien henkilöiden paluita ja palautuksia sekä estää luvatonta liikkumista Schengen-alueella.

– Paluiden tehostamisen lisäksi meidän pitää löytää ja ottaa käyttöön kaikki mahdolliset keinot laittoman maahantulon vähentämiseksi.EU-tasolla on edistettävä toimia, joilla turvapaikkaprosessi ja kansainvälisen suojelun tarjoaminen voitaisiin toteuttaa turvallisissa kolmansissa maissa, ministerikokouksen puheenjohtajana toimiva sisäministeri Mari Rantanen sanoo.

Pohjoismaat jo monessa asiassa samanmielisiä

Pohjoismaiden sisäministeriöiden alainen ministeri- ja virkamiestason NSHF-yhteistyöryhmä perustettiin jo 1986 pohjoismaisen ministerineuvoston suosituksesta.

Vuosittaisten ministerikokousten lisäksi yhteistyöryhmä kokoontuu kerran vuodessa myös virkamieskokouksena. Kokousten tarkoituksena on edistää maiden välistä tiedonvaihtoa ja yhteistyötä maahanmuuttokysymyksissä.

– Pohjoismaisella maahanmuuttoon liittyvällä yhteistyöllä on pitkät perinteet, ja se tukee EU-tason yhteistyötä. Olemme monessa asiassa samanmielisiä ja voimme yhdessä vaikuttaa myös EU-politiikan sisältöön, ministeri Rantanen toteaa.

Suomi on tällä hallituskaudella tehnyt jo useita kiristyksiä maahanmuuttolainsäädäntöön. Tavoitteena on päästä samalle linjalle muiden Pohjoismaiden kanssa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Kotoutumisesta leikataan lisää, maahanmuuttajien oma vastuu kasvaa – sisäministeri Mari Rantanen: ”Kotoutumisen paras mittari on työllisyys”

24.09.2025 |18:31
Suomen uutiset logo

Demarit vaatii nyt lisää rahaa maahanmuuttajien kotoutumispalveluihin – sisäministeri Mari Rantanen torppaa: Raha ei ole järkevä mittari – ”Tulijoille pitää olla velvoitteita”

27.06.2025 |19:09

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
2.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
3.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
4.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
5.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57
6.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
7.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää