

LEHTIKUVA
PS-Nuoret: Historian surkein hallitus teki nuorille ansan
Perussuomalaiset Nuoret arvostelevat hallituksen esitystä, jonka mukaan tukea ei enää maksettaisi opiskelijan toisen, samantasoisen korkeakoulututkinnon suorittamisesta.
– Koulutukseen hakeutuvalta nuorelta ei voi vaatia opinto-ohjaajan kykyjä. Valtion vastuulla on tarjota koulutusta aloilla, joilla on tulevaisuudessa työpaikkoja. Nuoren niskaan tällaista arviointiprosessia ei voi laittaa, Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja Sebastian Tynkkynen muistuttaa.
Harkitsematon juustohöyläleikkaus
Perussuomalaisten Nuorten mielestä kyseessä on 10 miljoonan euron ”juustohöyläleikkaus”, jolla asetetaan syrjäytymisvaaraan ne nuoret, joiden aloilta ovat työt loppuneet heidän valmistuttuaan.
– Hallitus ei voi asettaa tällaista ansaa nuorille, vaan valtion on tuettava uudelleenkouluttautumismahdollisuuksia, jos se on järjestänyt koulutusta, jolla ei työllisty. Asiantuntijoiden mukaan yksi syrjäytynyt nuori maksaa yhteiskunnalle yli miljoona euroa. Hallituksen harkitsematon 10 miljoonan euron säästöesitys kaatuu jo kymmenellä syrjäytyneellä nuorella per vuosi, Tynkkynen huomauttaa ja antaa hylätyn arvosanan hallituskauden ”väsyneelle päättötyölle”.
Opiskelija voi jäädä kokonaan tuetta
Perussuomalaisten Nuorten mielestä kokoomuksen, SDP:n, RKP:n ja kristillisten ajama opintotukimuutos on lisäksi epäreilu.
– Työllä ensimmäiset opintonsa rahoittanut opiskelija jää kokonaan tuetta, jos hän ottaa paperit ulos ja myöhemmin joutuu kouluttautumaan uuteen ammattiin.
Vaihtoehtoja tarjolla
Tynkkynen sanoo, että nuorten työelämään siirtymiseen pitää kiinnittää huomiota, mutta sitä ei tule tehdä ajattelemattomasti.
– Ymmärrämme tiukan taloustilanteen ja tarjoamme useita ratkaisuja opiskelijoiden työelämään siirtymisen näkökulmasta. Sanomme kyllä esimerkiksi kurssien monimuoto-opetukselle, lapsiperheitä helpottavien luentopakkojen poistolle, tutkintoloukkujen kuten virkamiesruotsin poistolle sekä opintotuen korottamiselle niissä tapauksissa, joissa opiskelija haluaa vetää tutkintonsa kasaan nopeammin, Tynkkynen listaa.
Perussuomalaiset Nuoret toivovat, että hallituspuolueiden kansanedustajat ajattelevat äänestyspäätöstään nuorten tulevaisuuden näkökulmasta ja purkavat valmistelemansa esityksen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”
Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin
Kohutusta empatiataulusta tuttuja identiteettipoliittisia hankkeita on nyt vaivihkaa ujutettu Tampereen uuden koulutuspoliittisen ohjelman osaksi. Asian esille nostanut perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius moittii etenkin kokoomusta ja keskustaa, jotka ovat hyväksyneet empatiataulun uudet sovellukset kaupunginhallituksessa.

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.

Antikainen tyrmää SDP:n Elorannan ehdotuksen: ”En aio kumarrella punakaartilaisille”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää jyrkästi Eeva-Johanna Elorannan (sd.) ehdotuksen, jossa esitetään Neuvostoliittoon paenneiden ja Stalinin vainoissa kuolleiden entisten kansanedustajien “kunnioittamista” eduskunnassa hiljaisella hetkellä.

Päivän pointti: Iltalehden haastattelema vihreä poliitikko lyttää asiantuntijan tittelillä ps-ministerin ajamaa kansalaisuuskoetta – asiantuntijan puoluetaustaa ei kerrota lukijoille

Purra: Tämä häkkyrä ylläpitää halpamaahanmuuttoa ja syrjäyttää kouluttamattomat ihmiset työmarkkinoilta – ”Sosiaaliturvaa pitää uudistaa”
Suomen maatiloilla on tällä hetkellä vaikeuksia löytää työntekijöitä. Kotimaassa tekijöitä kyllä olisi tarjolla, mutta työnteon kannustinongelmat nousevat usein esteeksi työn tekemiselle. Samaan aikaan monissa paikoissa haikaillaan Suomeen lisää ulkomaista halpatyövoimaa.

















