

LEHTIKUVA
Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".
Antifan aktivisti, joka tunnetaan nimellä ”Maja T.” tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Tuomio ei ole lainvoimainen ja siitä tullaan varmasti valittamaan ylempiin oikeusasteisiin.
Nykyään 25-vuotias Maja tuomittiin törkeän pahoinpitelyn yrityksistä, jotka tehtiin osana rikollisjärjestöä. Helmikuussa 2023 joukko ”antifasisteja” oli matkustanut Budapestiin tarkoituksenaan pahoinpidellä äärioikeistolaisilta näyttäviä ihmisiä kadulla. Antifan iskuryhmä koostui pääasiassa saksalaisista ja italialaisista aktivisteista.
Budapestissa pidettiin tuolloin vuosittainen muistotilaisuus sen kunniaksi, että saksalaiset ja unkarilaiset sotilaat onnistuivat vuonna 1945 murtamaan puna-armeijan saartorenkaan Budapestissa. Antifasistien mielestä kyseinen muistotilaisuus on fasistinen, joten he päättivät matkustaa Budapestiin pahoinpitelemään sellaisia ihmisiä, jotka vaatetuksen perusteella näyttivät heidän mielestään ”fasisteilta”.
Uhreja hakattiin vasaroilla päähän takaapäin
Antifan parinkymmenen hengen iskuryhmä teki viisi hyökkäystä kaduilla. Uhriksi valikoidun ihmisen kimppuun hyökättiin joukolla takaapäin ja häntä hakattiin erilaisilla lyömäaseilla, kuten vasaroilla ja teleskooppipampuilla.
Uhreja oli yhteensä yhdeksän, joista osa sai vakavia vammoja. Jotkut uhreista olivat tavallisia ihmisiä, jotka joutuivat hyökkäyksen kohteeksi lähinnä pukeutumistyylinsä vuoksi.
Äärivasemmistolaiset taputtivat sankarilleen
Tuomioistuin katsoi Maja T:n osallistuneen kahteen törkeään pahoinpitelyyn. Hänen katsottiin tehneen rikokset osana rikollisjärjestöä, joka tunnetaan nimellä Antifa Ost eli ”vasarajengi”. Antifa Ost on myöhemmin julistettu terroristijärjestöksi sekä Yhdysvalloissa että Unkarissa.
Tuomionlukua kuuntelemassa oli joukko äärivasemmistolaisia, jotka taputtivat, kun Maja T. tuotiin saliin. Omassa puheenvuorossaan Maja T. puhui ”rauhanomaisesta mielenosoittamisesta”, aivan kuin hän ei olisi lainkaan ymmärtänyt, että hänet tuomittiin osallisuudesta ihmisten hakkaamiseen vasaralla päähän. Hän piti oikeudenkäyntiä poliittisena.
”Ei-binaarinen” Maja saattaa kohdata syrjintää Unkarissa
BBC:n mukaan Maja T:n tukijat ovat ilmaisseet huolensa siitä, että Maja ei voi saada Unkarissa puolueetonta oikeudenkäyntiä, koska Unkarin laki tunnustaa vain kaksi sukupuolta, ja pojaksi syntynyt Maja identifioituu nykyään ei-binaariseksi, eli ei mieheksi eikä naiseksi.
Viime vuonna Saksan perustuslakituomioistuin kielsi Majan luovuttamisen Unkariin, koska hän saattaisi siellä joutua syrjinnän uhriksi. Saksan poliisi oli kuitenkin jo ehtinyt lennättää Majan helikopterilla Unkariin ennen perustuslakituomiosistuimen päätöstä.
Saksan yleisradion mukaan Maja on valittanut vankilan huonoista hygieniaoloista, huonosta ruuasta ja siitä, että sellissä on kesällä kuuma ja talvella kylmä. Jutun kirjoittanut toimittaja viittaa ”ei-binaariseen” Majaan monikon pronominilla ja kertoo, että ”heitä” on pidetty eristyksessä muista vangeista.
Kahta muuta Budapestin iskuihin osallistumisesta epäiltyä saksalaismiestä vastaan käydään oikeutta Dresdenissä Saksassa. Syyte on osa laajempaa oikeudenkäyntiä vasarajengiä vastaan.
Meppien vasemmistoryhmä: ”Antifasismi on velvollisuus”
Europarlamentin vasemmistoryhmä, johon myös Li Andersson (vas) kuuluu, on ottanut kantaa tuomioon. Kannanotosta voisi saada sellaisen käsityksen, että Maja tuomittiin kahdeksaksi vuodeksi vankeuteen vain siksi, että hän on ”ei-binaari antifasisti”.
– Antifasismi ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus.
Vasemmiston meppiryhmä lupaa tukea Majaa ja ”kaikkia eurooppalaisia, jotka eivät suostu hiljennettäviksi”. Ihmisten hakkaamisesta vasaralla eivät vasemmistomepit mainitse mitään.
Samasta rikoksesta epäilty Ilaria Salis tukee Majaa
Europarlamentin vasemmistoryhmän varapuheenjohtaja Ilaria Salis on jakanut tukiviestin eteenpäin omille seuraajilleen. Tämä ei ole yllättävää, sillä italialainen Salis on myös epäiltynä osallisuudesta Budapestin pahoinpitelyihin.
Salis vapautui tutkintavankeudesta Unkarissa sen ansiosta, että Italian punavihreät valitsivat hänet äänivyöryllä mepiksi. Hän säilytti syytesuojansa myös europarlamentin tiukassa äänestyksessä, jonka jälkeen Li Andersson kävi onnittelemassa Ilaria Salisia.
Antifa-sympatioistaan tunnettu Li Andersson esiintyi joulukuussa 2024 europarlamentin vasemmistoryhmän tapahtumassa, joka oli järjestetty nimenomaan näiden Budapestin katupahoinpitelyistä epäiltyjen äärivasemmistolaisten tukemiseksi. Puheessaan Andersson oli erityisen tuohtunut siitä, että kansanedustaja Teemu Keskisarja piti puheen Suomen itsenäisyyspäivän 612-soihtukulkueessa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Maja T. Antifa Ost antifasismi vasarajengi Ilaria Salis mepit Budapest Teemu Keskisarja EU-parlamentti Poliittinen väkivalta terroristijärjestöt Antifa Unkari Li Andersson Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Poliisin reaktio radikaalivasemmiston mielenosoitukseen Italiassa: ”He olivat siellä tappaakseen meidät”
Radikaalivasemmiston väkivaltaisissa mielenosoituksissa Euroopassa ja Yhdysvalloissa on yhteisiä piirteitä. Kyse on asiantuntijan mukaan samasta ”oudosta koalitiosta” kummallakin puolen valtamerta.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan
Vasemmistoliiton kannattajien joukossa poliittisen väkivallan hyväksyttävyys näyttää kasvaneen selvästi kahdessa vuodessa. Psykologian tohtori Oskari Lahtisen analyysin mukaan osuus niistä vasemmistoliittolaisista, jotka eivät vastusta väkivaltaa ”poliittisesti vaarallisia ihmisiä” kohtaan, nousi reilusta 20 prosentista (2022) noin 30 prosenttiin (2025). Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii kaikilta eduskuntapuolueilta - vasemmistoliitto mukaan lukien - nolletoleranssia poliittiselle väkivallalle.

Vasemmistoterroristien isku Berliinin sähkönjakeluun aiheutti suurimman sähkökatkon toisen maailmansodan jälkeen – ryhmä uhkaa iskeä uudestaan
Yli 100 000 ihmiseltä sähköt katkaisseen terrori-iskun tekijäksi ilmoittautunut äärivasemmistolainen ilmasto- ja ekoterroristien ryhmä kiistää, että teon taustalla vaikutti Venäjä. Saksan sisäministerin mukaan isku osoittaa, että vaarallinen vasemmistoterrorismi on palannut Saksaan. Ryhmä pahoittelee köyhille ja sairaille aiheuttamiaan hankaluuksia mutta aikoo jatkaa iskujaan kapitalisteja ja ilmastonpilaajia vastaan.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

Miko Bergbom syyttää vasemmiston Minja Koskelaa: ”Pelaatte kansallisella turvallisuudella”
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela vaatii Israelin kanssa sovitun Daavidin linko -kaupan purkamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbomin mielestä tämä on vaarallista puhetta.

Suomen vasemmisto sallii poliittisen islamin alistavat käytännöt – se hyötyy kasvavasta maahanmuuttajaäänestäjien kannatuksesta
Euroopan vasemmistossa näkyy selvä varovaisuus poliittisen islamin arvostelussa, koska pelkona on muslimiäänestäjien tuen menettäminen. Suomessa tämä näkyy vasemmistopuolueiden pyrkimyksinä suojella muslimiyhteisöjen uskonnonvapautta ja kulttuurisia erityispiirteitä, kuten naisten eristämistä ja alaikäisten hijabin käyttöä. Käytännössä vasemmisto on päästänyt poliittisen islamin alistavat käytännöt ihmisoikeuksien ja tasa-arvon edelle.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin tuore ehdotus SDP:n syrjäyttämisestä hallitusneuvotteluissa herättää happamia reaktioita demareissa. Samalla kuitenkin unohtuu, että äskettäin demarien esikuvamaassa Espanjassa eniten ääniä ja paikkoja saanut puolue jäi oppositioon. Historiallisesti Suomessakin on aiemmin muodostettu hallituksia, joissa suurin puolue ei ole johtanut hallitusta.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

Talous kasvaa, alijäämä pienenee – opposition kritiikki menetti uskottavuutensa
Suomen talouskehitys on ollut EU:n kärkeä koko alkuvuoden: ensimmäisellä neljänneksellä Suomen kasvu oli EU-maiden nopeinta, ja toisella neljänneksellä Suomi oli edelleen yksi neljästä nopeimmin kasvaneesta EU-maasta.

Euroopan ”tiukat tädit” yhdistivät voimansa maahanmuuton torjuntaan – Suomen SDP kulkee eri suuntaan
EU:n kaksi naispääministeriä, Italian kansalliskonservatiivi Giorgia Meloni ja Tanskan sosiaalidemokraatti Mette Frederiksen, julkaisivat maanantaina yhteisen kannanoton hallitsematonta maahanmuuttoa vastaan. Kannanotto ylittää perinteisen oikeisto–vasemmisto-jaon. Suomessa SDP:n varapuheenjohtaja ilmoitti olevansa postaukseen pettynyt.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Cambridgen yliopisto tiesi Jason Ardayn ongelmallisuudesta jo vuosia sitten – nyt omat professorit vaativat yliopistolta vastauksia
Jason Ardayn skandaali laajenee. Huomio on siirtymässä entisestä professorista koko Cambridgen yliopiston hallintoon ja myös muihin yliopistoihin. Cambridge tiesi jo vuonna 2023 Ardayn tutkimukseen kohdistuneista vakavista epäilyistä, mutta antoi hänelle silti täyden tukensa. Nyt Cambridgen omat professorit vaativat selvitystä siitä, miten Arday palkattiin, miksi hänestä rakennettiin kansainvälinen DEI-symboli, ja miten yliopisto käsitteli varoituksia hänen tutkimuksensa laadusta ja rehellisyydestä.

Ajatuspaja Suomen Perusta järjestötukien jakoperusteista: ”Minkä takia maahanmuuttaja ei voi osallistua samaan potkupallokerhoon kuin kantasuomalainenkin?”
Ajatuspaja Suomen Perustan toiminnanjohtaja Simo Grönroos ja tutkija Samuli Salminen käsittelivät Kesäkatsaus 2026 -ohjelmassa perussuomalaisen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esittämiä muutoksia STEA-avustusten jakoperusteisiin.

Poliittinen korrektius tappaa – professorin menestyskirja vaatii länsimaita ryhdistäytymään
Kanadalaisen professori Gad Saadin uusi kirja kuvaa harkitsemattoman empatian tappavia vaikutuksia. Saadin mukaan koko länsimainen sivilisaatio uhkaa tuhoutua, ellei velvollisuudeksi muuttunutta myötätuntoa karaista järjenkäytöllä.
Uusimmat

Garedewilta uusi lomake vanhemmille: Woke-kielto lapsille

Reijonen: Eurooppa tarvitsee maahanmuuton hätäjarrun
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










