

LEHTIKUVA
Poliittisesta väkivallasta epäilty italialainen vasemmistoaktivisti valittiin europarlamenttiin äänivyöryllä
Meppipaikka saattaa merkitä äärivasemmistolaiselle italialaisnaiselle vapautusta tutkintavankeudesta Unkarissa. Naista epäillään osallisuudesta vasarapahoinpitelyihin Budapestin kaduilla. Hänen epäillään toimineen osana äärivasemmiston monikansallista väkivaltaverkostoa.
Poliittisesta väkivallasta epäilty Ilaria Salis valittiin europarlamenttiin äänivyöryllä. Ylen uutisessa 39-vuotiasta italialaisnaista luonnehditaan “antifasistiseksi vasemmistoaktivistiksi ja opettajaksi”.
Europarlamenttipaikka saattaa hyvän palkan ja muiden etujen lisäksi merkitä italialaisnaiselle vapautumista tutkintavankeudesta. Euroopan parlamentin edustajilla on nimittäin syytesuoja, joka suojaa heitä vangitsemiselta ja syytteiltä.
Epäiltynä Budapestin vasarahyökkäyksistä
Salis on ollut viimeiset 15 kuukautta vangittuna Unkarissa epäiltynä osallisuudesta helmikuussa 2023 tapahtuneeseen pahoinpitelyjen sarjaan, josta Suomen Uutiset raportoi tuoreeltaan. Pahoinpitelyille oli tyypillistä se, että iso joukko naamioituneita antifasisteja hyökkäsi vasaroilla, pampuilla ja kyynelkaasulla aseistautuneina ihmisten kimppuun kadulla.
Hyökkääjät valitsivat uhrinsa siten, että näitä pidettiin esimerkiksi vaatetuksen perusteella “fasisteina”. Kaikkiaan yhdeksästä uhrista monet saivat vakavia vammoja esimerkiksi kalloonsa.
Hyökkäysten erityispiirteenä oli naisten suuri osuus pahoinpitelijöinä. Eräässä iskussa puolet hyökkääjistä oli poliisin mukaan naisia. Voimaantuneet naiset eivät ainoastaan kuvanneet hyökkäyksiä vaan osallistuivat aktiivisesti pahoinpitelyihin lyömäaseita käyttäen.
Vihreiden ja vasemmiston liittouman kärkiehdokas
Ilaria Salis valittiin europarlamenttiin Italian vihreiden ja vasemmiston liittouman ehdokkaana. Hän sai noin 165 000 ääntä eli kymmenyksen vihreiden ja vasemmiston listan kokonaisäänimäärästä. Tämä uusi yhteislista sai kaikkiaan kuusi meppiä läpi.
Euronews-julkaisu arvelee, että tärkein – ellei peräti ainoa – syy sille, että vihervasemmisto valitsi Ilaria Salisin yhdeksi kärkiehdokkaistaan oli syytesuojan hankkiminen hänelle. Tätä tukee sekin, että Salis ei oman ansioluettelonsa mukaan ole aiemmin ollut ehdolla missään vaaleissa.
Paljon myötätuntoa vangitsemisen jälkeen
Epäily äärivasemmistolaiseen poliittiseen väkivaltaan osallistumisesta ei näytä haitanneen äänestäjiä. Salis sai todennäköisesti paljon myötätuntoääniä, koska hänen vangitsemisensa on herättänyt Italiassa paljon huomiota. Hänen tarkemmasta poliittisesta linjastaan ei ole tietoa, sillä tutkintovankeudessa oleva Salis ei päässyt kampanjoimaan.
Oikeudenkäynnissä otetuissa kuvissa Salisilla oli käsi- ja jalkakahleet, kuten väkivaltarikoksista epäillyillä yleensäkin Unkarissa on. Tämä herätti Italiassa suuren kohun italialaisnaisen “epäinhimillisestä” kohtelusta.
Italian pääministeri Giorgia Meloni – jota monet pitävät “äärioikeistolaisena” ja “fasistina” – vetosi Unkarin pääministeri Viktor Orbániin, jotta Salis saisi parempaa kohtelua tutkintavankeudessa. Melonin vetoomuksen tuloksena Salis siirrettiin vankilasta “kotiarestiin” Budapestissa sijaitsevaan asuntoon.
Jopa yli kymmenen vuoden vankeustuomio
Jos Ilaria Salis todetaan syylliseksi, hän voi saada jopa yli kymmenen vuoden vankeustuomion. Yksi hyökkääjistä on jo tuomittu. Kyseinen Saksan kansalainen myönsi syyllisyytensä ja sai kolmen ja puolen vuoden vankeustuomion.
Ilaria Salis kiistää syytteet. Hyökkääjät olivat naamioituneita, joten heidän tunnistamisensa on vaikeaa.
Salisin italialainen asianajaja Eugenio Losco kertoo Il Messaggero -lehdelle pitävänsä lähes varmana sitä, että Salis tulee vapautumaan tutkintavankeudesta, kunhan hänen meppipaikkansa on virallisesti vahvistettu. Tämä ei kuitenkaan tarkoita syytteestä vapautumista. Unkarilainen tuomioistuin voi vaatia EU-parlamentilta syytesuojan purkamista, jolloin oikeudenkäynti pääsisi jatkumaan.
Salisin unkarilainen puolustusasianajaja György Magyar pitää syytteitä täysin suhteettomina. Hänen mukaansa Salis ja hänen toverinsa “ottivat ideologisesti kantaa”. Hän pitää tekoa “kansalaistottelemattomuutena”, ei järjestäytyneenä väkivaltana.
Euroopan laajuinen monikansallinen väkivaltaverkosto
Kuten Suomen Uutiset aiemmin kertoi, suurin osa Budapestin vasarahyökkäyksiin osallistuneista äärivasemmistolaisista oli saksalaisia. Mukana oli myös ainakin unkarilainen ja italialainen nainen. Väkivaltavasemmistolla on siis monikansallinen verkosto, joka kykenee koordinoituihin väkivallantekoihin Euroopan eri maissa.
Osalla Budapestin iskuihin osallistuneista saksalaisista vasemmistoradikaaleista on yhteyksiä erittäin väkivaltaiseen dresdeniläiseen äärivasemmistolaiseen poliittiseen rikollisjärjestöön, jonka johtajana toiminut opiskelija Lina E. tuomittiin viime kesänä ruumiinvamman tuottamisista, nöyryyttämisestä ja varkauksista viiden vuoden ja kolmen kuukauden vankeusrangaistukseen.
Äärivasemmistolainen ryhmä oli muun muassa pahoinpidellyt erään katutöitä tehneen miehen, koska hänen pipossaan oli ryhmän mielestä äärioikeistolaisuudesta todistava Thor Steinar -logo. Ryhmä teki hyökkäyksiä myös oikeistolaisten kantapaikkana pitämäänsä ravintolaan pahoinpidellen omistajia ja asiakkaita sekä tuhoten ravintolan sisustusta ja asiakkaiden autoja.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- György Magyar antifasismi vasarajengi Ilaria Salis Lina E. europarlamenttivaalit 2024 väkivaltavasemmisto Budapest Giorgia Meloni Antifa Äärivasemmisto Viktor Orbán Unkari Saksa Italia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sisäministeri Rantanen: Hybridihyökkäyksiin vastaaminen on koko Euroopan asia – ”EU:n täytyy pystyä takaamaan oma turvallisuutensa kaikissa tilanteissa”

Sebastian Tynkkynen lähtee Brysseliin puolustamaan suomalaisten etua: Liittovaltiokehitykselle on laitettava stoppi

Päivän pointti: SDP mölisee laitaoikeistosta ja putinismista – demarien EU-kärkiehdokas puolusti kiihkeästi Venäjän kaasuputkihanketta ja sai Putinilta itseltään ystävyyskunniamerkin

Mannheimin verinen veitsi-isku oli Saksassa yksi monista – poliitikot vaativat islamistien karkottamista ja rajua muutosta siirtolais- ja maahantulopolitiikkaan

Saksalaiset antoivat eurovaaleissa kuitin Saksan hallitukselle – massasiirtolaisuuden haitat ja sisäpolitiikka painoivat ilmastoa enemmän
Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa
Entinen puhemies Matti Vanhanen (kesk.) on syyttänyt tiedotusvälineissä nykyistä puhemiestä Jussi Halla-ahoa (ps.) puolueellisuudesta puheenvuorojen jakamisessa eduskunnan kyselytunneilla. Väitteet ovat saaneet laajaa huomiota mediassa, joka on kritiikittömästi toistanut niitä ilman faktapohjaista tarkastelua. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen omien tutkimusten perusteella väitteet eivät pidä ollenkaan paikkaansa.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.