

LEHTIKUVA
Saksalaisten vasemmistoradikaalien toiminta saa yhä rajumpia muotoja – iskujen kohteena AfD ja kaikki natseilta näyttävät
Saksalaiset vasemmistoradikaalit matkustavat mielenosoituksiin varustautuneena teleskooppipampuilla ja pippurikaasulla. AfD:lle kokoustiloja vuokraavia ravintoloita ja hotelleja uhataan kostolla. Valmistelut kesällä pidettävän puoluekokouksen häiritsemiseksi on aloitettu.
Poliisi ratsasi viikko sitten Saksassa moottoritien levähdyspaikalla kaksi bussilastillista vasemmistoradikaaleja, jotka olivat matkalla Rostockiin oikeistoa ja AfD-puoluetta vastaan järjestettyyn mielenosoitukseen.
Poliisit löysivät heiltä muun muassa veitsiä, teleskooppipamppuja, kvartsihiekkakäsineitä, kasvot peittäviä naamioita, pippurikaasusumuttimia ja hammassuojia.
Paikalle saapui mielenosoittajien hälyttämänä myös vasemmistoradikaalien oma asianajaja sekä tukijoukkoihin kuulunut Mecklenburg-Vorpommernin osavaltion parlamentissa vihreisiin kuuluva maapäiväedustaja.
Syyttäjä tutkii tappokehotuksia
Vasemmistoradikaalit osallistuvat aktiivisesti AfD-puolueen vastaisiin mielenosoituksiin.
Tammikuussa vasemmistoradikaalit kantoivat Aachenissa AfD:n kieltoa vaatineessa kymmenien tuhansien ihmisten suurmielenosoituksessa julistetta, jossa vaadittiin AfD:n jäsenten ja kannattajien tappamista.
Tällä kertaa uhkauksessa mentiin niin pitkälle, että syyttäjä on aloittanut tutkinnan.
Saksalaiset vasemmistoradikaalit eivät kaihda mitään keinoja, kun kohteena ovat oikeistoradikaalit tai sellaisiksi oletetut. Omissa julistuksissaan he luokittelevat AfD:n vaaralliseksi natsipuolueeksi ja aikovat iskeä sen kimppuun kaikkialla.
”Musta blokki” ei kaihda keinoja
Vasemmistoradikaalien väkivaltaisena katutaisteluosastona toimii pelkoa herättävä ”musta blokki”.
Nimensä ryhmä on saanut siitä, että sen jäsenet esiintyvät yhtenäisenä yksikkönä, usein mustissa aurinkolaseissa, kasvot peitettyinä ja mustiin asuihin pukeutuneina.
Vasemmistoradikaalien aggressiivisuudesta saatiin näyttö vuosi sitten myös Budapestissä, jossa 12 saksalaista äärivasemmistolaista osallistui vasaroilla ja teleskooppipampuilla yhdeksän natseiksi luokittelemansa ihmisen pahoinpitelyyn.
Osa uhreista loukkaantui hengenvaarallisesti.
Kaksi unkarilaisten poliisien pidättämää saksalaista vasemmistoradikaalia on parhaillaan oikeudessa Budapestissä.
Viiden vuoden vankeustuomio
Muistakin Unkarin etsintäkuuluttamista saksalaisista vasemmistoradikaaleista osa on asianajajiensa mukaan halukkaita lopettamaan piileskelynsä, jos he saavat takuut siitä, että eivät joudu unkarilaiseen vankilaan.
Kahden Budapestin iskuun osallistuneen saksalaisen vasemmistoradikaalin epäillään kuuluneen erittäin väkivaltaiseen dresdeniläiseen äärivasemmistolaiseen poliittiseen rikollisjärjestöön.
Sen johtajana toiminut opiskelija Lina E. tuomittiin viime kesänä Dresdenissä ruumiinvammantuottamisista, nöyryyttämisestä, varkauksista ja asiakirjojen väärentämisestä viiden vuoden ja kolmen kuukauden vankeusrangaistukseen.
Syyttäjä oli vaatinut hänelle kahdeksaa vuotta.
Henki oli mennä väärän pipon takia
Äärivasemmistolaisten ryhmä oli pahoinpidellyt oikeuden pöytäkirjojen mukaan brutaalisti muun muassa Leipzigissa erään katutöitä tehneen miehen, koska hänen pipossaan oli ryhmän mielestä äärioikeistolaisuudesta todistava Thor Steinar -logo.
Eisenachissa Lina E:n ryhmä pahoinpiteli kahteen otteeseen erään oikeistolaisten kantapaikkana pitämänsä ravintolan omistajia ja asiakkaita sekä tuhosi ravintolan sisustusta ja asiakkaiden autoja.
Pahoinpitelyyn ja paikkojen rikkomiseen käytetyt työkalut ryhmä varasti rakennustarvikealan kaupasta.
Muut puolueet eivät tuominneet
Vasemmistoradikaaleihin kuuluva Antifa julkaisi viime kesänä Hessenin maapäivävaalien edellä internetissä AfD:n ehdokkaiden kotiosoitteet ja heidän autojensa rekisterinumerot.
Laitonta tekoaan Antifa perusteli tavoitteellaan ”tehdä AfD-ehdokkaiden elämästä helvettiä” sekä halullaan iskeä heidän ja heidän puolueensa kimppuun ”militanteilla keinoilla”.
Hessenissä AfD:n toimihenkilöiden asuintaloja oli sotkettu väreillä ja talojen ikkunoita rikottu monesti jo aikaisemmin. Muut puolueet eivät ole tuominneet tekoja.
Antifa neuvoo miten kokouksia häiritään
Saksalaiset vasemmistoradikaalit ovat julkaisseet oppaita AfD:n kokousten häiritsemiseksi.
Niissä neuvotaan, miten rikotaan nopeimmin kohteeksi otettujen rakennusten ikkunat, poltetaan osanottajien autot ja pystytetään kaduille piikkimatot sellaisilla tavoilla, että tekijöistä jää mahdollisimman vähän DNA-jälkiä ja muita todisteita.
Essenissä valmistaudutaan estämään ja häiritsemään jo nyt kesäkuussa pidettävää AfD:n puoluekokousta. Kaupunkiin odotetaan kokouspäivien ajaksi kymmeniä tuhansia vastamielenosoittajia. Ylipormestari on ilmoittanut, että hän ei toivo kokousta tervetulleeksi.
Hotelleja ja ravintoloita pelotellaan
Tulevana viikonloppuna Antifa kutsuu vasemmistoradikaaleja ”monimuotoiseen protestiin” Rottweiliin, jossa AfD:n Baden-Württembergin osasto kokoontuu puoluepäivilleen.
Vasemmistoradikaalit pelottelevat hotelleja, ravintoloita ja muita tilojen vuokraajia kostolla, jos he ottavat vastaan AfD:n varauksia tai eivät suostu perumaan tehtyjä varauksia.
Jos näin ei tehdä, niin ikkunat lyödään säpäleiksi ja asiakkaiden autojen renkaita puhkotaan, kuten on usein käynyt.
Ministeri vertasi vasemmistoradikaaleja natseihin
Ruhrin alueella vasemmistoradikaalit osallistuivat ”Fridays for Future”- ilmastoliikkeen ja radikaalien elokapinallisten rinnalla ruskohiilikaivannoista käytyihin taisteluihin. Vuorokausia jatkuneissa rajuissa yhteenotoissa loukkaantui useita poliiseja.
Saksalaista keskustelua kohautti, kun Nordrhein-Westafalenin osavaltion sisäministeri Herbert Reul (CDU) rikkoi historian varjoihin liittyvän tabun ja vertasi vasemmistoradikaalien väkivaltaista mustaa blokkia natsien SA-osastoon.
Pertti Rönkkö, Berliini
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Herbert Reul Lina E. "Musta blokki" oikeistoradikalismi elokapinoijat äärivasemmistolaisuus vasemmistoradikaalit pahoinpitelyt mielenosoitukset Poliittinen väkivalta Natsit Antifa AfD Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vauhdilla suosiotaan kasvattavasta uudesta vasemmistopuolueesta toivotaan Saksassa AfD:n kilpailijaa

Saksassa on masinoitu kansanjoukot kaduille vaatimaan oppositiopuoleen kieltämistä – salainen palvelu tarkkailee myös uuden konservatiivipuolueen perustajaa

Äärioikeistoa kitketään Saksasta juurineen – sisäministeriön rajujen toimenpiteiden taustalla vaikuttaa pelko AfD-puolueen voimistumisesta

”Vihreää kapitalismia” vastustavat vasemmistoradikaalit polttavat Saksassa sähköautoja ja puhkovat maastureiden renkaita

Saksassa eurovaaleihin aikoo osallistua ulkomaalais- ja muslimivihasta voimaansa ammentava liitto

Siirtolaispolitiikka on ajautumassa umpikujaan – turvapaikkakäsittelyn siirtämistä kolmanteen maahan aletaan selvittää myös Saksassa

Vaasan koulu-uhkaaja oli ahdistunut ilmastonmuutoksesta ja luontokadosta
Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.

Antikainen: Ilmastokeskustelu on kummelikamaa – nyt muka Suomen metsät tuottavat päästöjä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen metsiä päästölähteiksi väittävä Luonnonvarakeskus irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää