

Saksassa otetaan käyttöön äärimmäiset keinot kannatustaan kasvattavaa AfD-puoluetta vastaan. / LEHTIKUVA
Äärioikeistoa kitketään Saksasta juurineen – sisäministeriön rajujen toimenpiteiden taustalla vaikuttaa pelko AfD-puolueen voimistumisesta
Aseluvat perutaan, rahavirrat kuivataan, matkustaminen ulkomaille kielletään, uskottomat virkamiehet erotetaan. Sisäministeri Nancy Faeser (sd) kääntää Saksassa turbovaihteen päälle taistelussa oikeistoradikaaleja ja sellaisiksi epäiltyjä vastaan. Arvostelijat syyttävät ministeriä hätävarjelun liioittelusta ja oikeusvaltioperiaatteeseen sopimattomasta mielipiteenvapauden rajoittamisesta.
Saksan sisäministeriö julkaisi yhdessä kotimaantiedustelun ja keskusrikospoliisin kanssa uudet tiukat toimintaohjeet äärioikeistolaisuuden kitkemiseksi.
Äärioikeistolaisuudella tarkoitetaan tässä yhteydessä käytännössä ennen kaikkea demareita, vihreitä ja liberaaleja kauhistuttavalla vauhdilla suosiotaan kasvattavaa AfD-puoluetta.
Kaikki keinot sallittu
Peittelemättömästä AfD-antipatiastaan tunnetun sisäministeri Nancy Faeserin (sd) mukaan äärioikeistolaisuus on demokraattisen oikeusvaltion suurin uhka. Sen lyömiseksi on käytettävä kaikki keinot.
– Haluamme tuhota oikeistoradikaalien verkostot, kuivattaa heidän tulonsa ja viedä heidän aseensa, ministeri vannoi esitellessään toimintaohjelmaa yhdessä alaisiinsa kuuluvien kotimaantiedustelun johtajan Thomas Haldenwangin ja Saksan keskusrikospoliisin johtajan Holger Münchin kanssa.
Potkut virasta uskottomille
Toimintaohjelmaan sisältyy muun muassa kohta, jonka perusteella perustuslain vastaiseksi luokiteltuun puolueeseen kuuluva virkamies voidaan erottaa virastaan nopeasti ja mutkattomasti.
Tähän asti virkamiehen erottaminen on edellyttänyt oikeuden päätöstä, mutta uuden suunnitelman mukaan se voitaisiin tehdä yksinkertaisena kurinpitotoimena.
Käytännössä hallitus varoittaa tällä tavalla poliiseja, opettajia, tuomareita ja muita virkamiehiä ja sellaiseksi aikovia AfD:n jäsenyydestä. Virkavala velvoittaa pysymään irti äärioikeistolaisuudesta ja radikaaleista esiintymisistä myös eläkkeellä.
Aselupa perutaan
Monikaan ei halua osallistua sellaisen puolueen toimintaan, jonka jäsenyys estää uralla etenemisen tai vie työpaikan ja toimeentulon.
Perustuslain viholliseksi epäillyn äärioikeistolaisen puolueen jäseniltä perutaan uuden ohjeen mukaan myös aseenkantolupa.
Miljoonat metsästyksestä ja ammunnasta kiinnostuneet saksalaiset pakotetaan miettimään tarkoin, kannattaako kuulua hallituksen tarkailulistalle asettamaan oppositiopuolueeseen.
AfD:n kieltämistä vaatineeseen mielenosoituksiin on osallistunut myös liittokansleri Olaf Scholz (sd).
Rahavirrat suurennuslasin alle
Saksaan perustetaan ”varhaisen havaitsemisen yksikkö” seuramaan ja tutkimaan ääriryhmien rahaliikennettä.
Pankit aiotaan ”herkistää” tunnistamaan äärioikeistolaisten rahavirtoja.
Myös kotimaantiedustelulle ja talouden tarkasusvirastolle annetaan lisää operatiivisia oikeuksia oikeistolaisen rahan liikkeiden valvomiseksi ja rahahanojen tukkimiseksi. Eräitä tulonlähteitä ovat muun muassa konsertit ja materiaalikauppa.
Sisäministeriö haluaa muuttaa lain sellaiseksi, että epäilyttävän puolueen tai ryhmän rahavirtojen kontrolloimiseen riittää pelkästään viranomaisten itse määrittelemä ”potentiaalinen vaarallisuus”.
Nyt valvontaan tarvitaan oikeuden toteama näyttö tarkkailtavan ryhmän pyrkimyksestä kansakiihotukseen ja väkivaltaan.
Lahjoittajat eivät saa jäädä tuntemattomiksi
Esimakua tulevasta saatiin jo Baijerissa, jossa eräs säästöpankki ei hyväksynyt asiakkaansa AfD:lle tekemää sadan euron tilisiirtoa sillä perusteella, että lahjoituksen saaja on ”äärioikeistolainen puolue”.
Pankki selitti myöhemmin kirjettään vahingoksi, mutta todellisuudessa sen toiminta vastasi hyvin yleistä ajattelutapaa ja tulevaa käytäntöä.
Sisäministerillä on asiaan tiukka linja. Hänen mukaansa kukaan äärioikeistolaiselle puolueelle rahaa lahjoittava ei saa jäädä tuntemattomaksi.
Poliisille lisää oikeuksia somessa
Erityisen ponnekkaasti ministeriö aikoo valvoa sosiaalista mediaa ja nettijulkaisuja.
Tarkkailun kohteiksi otetaan etenkin ”manipulointitarkoituksiin ja demokratiaa heikentämää tarkoitetut” sivustot, väärennetyt tilit ja tekoälyn avulla rakennetut keinotekoiset kattavuudet ja kuvat.
Saksan keskusrikospoliisille luvataan lisää henkilöstöä ja kapasiteettia internetissä ja muualla digitaalisessa ympäristössä tehtävään jäljitykseen ja rikostutkintaan.
Keskusrikospoliisin yhteydessä toimivaa digitaalisen median ilmiantokeskusta tullaan laajentamaan.
Perustuslakioikeutta suojattava AfD:ltä
Saksan perustuslakia aiotaan suojella ”epädemokraattisilta voimilta”, kuten esimerkiksi äärioikeiston yrityksiltä vaikuttaa perustuslakituomareiden valintaan.
Taustalla vaikuttaa hallituksen pelko, että AfD voisi mahdollisen vaalivoiton jälkeen saada omia ehdokkaitaan perustuslakituomareiksi tai estää määrävähemmistöllään muiden puolueiden ehdokkaiden nimityksen.
Sisäministeriössä kauhistutaan ajatuksesta, että myös AfD:llä olisi perustuslakituomioistuimessa tuomareina ”omia” miehiään ja naisiaan.
Matkustuskielto oikeistoradikaaleille
Oikeistoradikaalien matkustamista halutaan rajoittaa.
– Äärioikeistolaista vihaa ei saa viedä Saksasta eikä sellaista saa tuoda Saksaan, todetaan toimintasuunnitelmassa.
Kiellosta on tuore esimerkki Brandenburgista, jossa osavaltion sisäministeri aikoo määrätä Schengenin sopimuksesta huolimatta Identitäre-liikkeen johdossa toimineelle itävaltalaiselle kirjailijalle Martin Sellnerille maahantulokiellon Saksaan.
Sellner oli osanottajana marraskuussa Potsdamissa vasemmistolaisen toimittajakollektiivi Correctivin vakoilemassa tilaisuudessa.
Eräs siellä käydyn keskustelun aihe oli rikoksiin syyllistyneiden ja laittomasti maahan tulleiden siirtolaisten palautusmahdollisuudet takaisin kotimaihinsa.
Tavoitteena AfD:n kasvun estäminen?
Saksassa alkoi protestien sarja toimittajien julkaistua valikoimiaan otteita keskustelujen potsdamilaisessa hotellissa käytyjen siirtolaiskeskustelujen sisällöstä.
Koska tilaisuudessa oli kymmenien osanottajien joukossa myös muutama AfD:n jäsen, yli miljoona saksalaista lähti massiivien mediarummutksen jälkeen kaduille vaatimaan sen kieltämistä. Protestit jatkuvat yhä.
Osa osanottajista on haastanut toimittajakollektiivin oikeuteen väärien tietojen levittämisestä. Correctiv on perunut joitakin väittämiään mutta kieltäytynyt julkistamasta keskustelun koko sisältöä.
Keskustelussa spekuloidaan sisäministeriön ja kotimaantiedustelun toimien yhteyttä Potsdamin salakuunteluun ja jopa historian valossa massiivisiin mielenosoituksiin.
Onhan kaikissa punaisena lankana sama tavoite; oppositiossa olevan AfD:n kannatuksen kasvun leikkaaminen ja viime kädessä koko puolueen kieltäminen.
Apua äärioikeistolaisten tunnistamiseen
Sisäministeriö haluaa lisätä paineita ravintoloita ja hotelleja kohtaan, jotta ne eivät vuokraisi tilojaan äärioikeistolaisille. Apua tilaisuuden estämiseen ne saavat apua kotimaantiedustelulta ja poliisilta.
Joidenkin ravintoloiden ikkunoissa näkyy jo tarroja, joissa ilmoitetaan, että AfD:n kannattajat eivät ole tervetulleita.
Brandenburgin Ravintola- ja hotelliliitto on julkaissut joitakin vuosia sitten kuvitetun oppaan, jonka avulla ravintoloitsijat voivat tunnistaa vaatteista ja merkeistä äärioikeistolaisia.
Ravintoloita neuvotaan pyytämään epäselvässä tilanteessa tunnistamisapua tarvittaessa myös paikalliselta Antifalta.
PERTTI RÖNKKÖ, BERLIINI
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksa alkaa karkottaa laittomia siirtolaisia ”suureen tyyliin” – pelko AfD-puolueen suosion kasvamisesta pakotti uusin toimiin

Vauhdilla suosiotaan kasvattavasta uudesta vasemmistopuolueesta toivotaan Saksassa AfD:n kilpailijaa

Saksassa on masinoitu kansanjoukot kaduille vaatimaan oppositiopuoleen kieltämistä – salainen palvelu tarkkailee myös uuden konservatiivipuolueen perustajaa

Tutkijoilta karu viesti: Maahanmuutto ei pelasta Saksan sosiaali- ja eläkejärjestelmää – vain viidennes on työperäistä

Saksassa on tehty ennätysmäärä antisemitistisiä rikoksia – juutalaiset pelkäävät käyttää kipaa ja puhua julkisesti hepreaa

Saksalaisten vasemmistoradikaalien toiminta saa yhä rajumpia muotoja – iskujen kohteena AfD ja kaikki natseilta näyttävät

Saksassa eurovaaleihin aikoo osallistua ulkomaalais- ja muslimivihasta voimaansa ammentava liitto
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.

Turve-kansalaisaloite ylitti 50 000 allekirjoituksen rajan – etenee eduskuntaan
Kansalaisaloite turpeen luokittelemiseksi uusiutuvaksi energiaksi ja poistamiseksi EU:n päästökaupan piiristä on saavuttanut vaaditun 50 000 kannattajan rajan. Aloite etenee nyt eduskunnan käsittelyyn.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan sanoo, ettei tällä hetkellä näe riittävää näyttöä sille, että Israel olisi syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Poliitikot ja aktivistit ovat silti käyttäneet vakavaa juridista termiä jo pitkään ikään kuin asia olisi oikeudellisesti ratkaistu. Viime viikolla eräs perheensä sodassa menettänyt gazalaismies toimitti ICC:lle uuden tutkintapyynnön, jossa hän vaatii 14 Hamas-johtajan tutkimista sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

ICC:n mukaan Israel ei ole syyllistynyt kansanmurhaan – Garedew: ”Valheelliset syytökset ovat ruokkineet hyökkäyksiä juutalaisia vastaan”
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan vahvisti viime viikolla, että Gazassa ei ole tapahtunut kansanmurhaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew iloitsee totuuden tulemisesta julki, mutta ei usko Israel-vastaisen vihervasemmiston hyväksyvän tappiotaan.

Demarit menettävät työläisäänestäjiään ruotsidemokraateille – vaikeneminen maahanmuutosta johtaa joukkopakoon
Sosialidemokraattinen puolue on Ruotsissa menettänyt huomattavan osan perinteisistä työläiskannattajistaan. Virta on vienyt ruotsidemokraatteihin, joka tänään kilpailee suurimman työväenpuolueen asemasta. Syynä puolueen vaihtoon näyttäisi tutkijoiden mukaan olevan demareiden näköalattomuus ja maahanmuuttoon liittyvien ongelmien väistely.













