
PS-Nuoret: Lakkoilu ei paranna tavallisen työntekijän asemaa
Perussuomalaiset Nuoret on huolestunut uutisista, joissa mm. AKT ja paperimiehet ovat suunnitelleet suuria työnseisauksia ensi viikon perjantaille suurmielenosoituksen yhteyteen.
– Mielipiteenvapaus ja mielenosoitukset ovat perusoikeuksia ja kuuluvat jokaiselle, mutta pidemmät työnseisaukset tai tukilakot etenkin työrauhan aikana eivät ole enää tätä päivää, Perussuomalaisten Nuorten talous- ja työllisyyspoliittisen työryhmän puheenjohtaja Suvi Karhu sanoo.
– Ay-liikkeelle annettiin kaksi kertaa mahdollisuus osallistua yhteiskuntasopimuksen tekoon, mutta asiaan suhtauduttiin ylimielisesti eikä esimerkiksi SAK ollut valmis joustamaan ensinkään. Suomen taloudellinen tilanne on äärimmäisen huolestuttava, ja hallituksen on välttämätöntä etsiä jatkuvasti uusia reseptejä tilanteen korjaamiseksi ja tehdä tarvittavat toimenpiteet.
Leikkaukset olisi pitänyt
tehdä jo kaksi hallitusta sitten
Perussuomalaiset Nuoret muistuttavat, että 90-luvun lama taittui nopeasti oman itsenäisen valuutan devalvoimisella, jolloin valuutan arvon heikennyttyä vienti lähti vetämään. Euron myötä ulkoista devalvointia ei voi suorittaa, jolloin ainoa vaihtoehto on sisäinen devalvointi, eli palkkojen ja etuuksien leikkaukset. Perussuomalaiset Nuoret on aiemminkin esittänyt Suomen paluuta omaan kelluvaan markkaan, jolloin devalvaatio ja sitä seuraavan viennin elpyminen saisivat Suomen talouden nousuun.
– Ay-liike ja lakkoiluherkkyys eivät paranna tavallisen työntekijän asemia. Sekä liitot että elinkeinoelämän järjestöt pohtivat liikaa oman vaikutusvaltansa lisäämistä, jolloin duunarit ja pienyrittäjät jäävät unohduksiin. Suuret lakkotoimenpiteet järkyttävät jo ennestään Suomen heikkoa vientiä jopa pahentaen ongelmiamme, Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja Sebastian Tynkkynen huomauttaa.
– Kipeät leikkaukset, jotka koskettavat jokaista meistä, olivat välttämättömiä tehdä, jotta Suomen talous saataisiin taas paremmille urille. Holtiton ylivelkaantuminen johtaisi erittäin merkittäviin ongelmiin, jolloin lopuksi ulkopuoliset tahot tulisivat sanelemaan valtiomme budjetin. Leikkaukset olisi pitänyt tehdä jo kaksi hallitusta sitten, jolloin ne eivät olisi sattuneet yhtä paljon. Haluamme kantaa vastuuta ja toteuttaa tarvittavat muutokset, jotta Suomen talous kääntyisi nousuun. Tämä vaatii meiltä jokaiselta uhrauksia ja yhteisiä ponnisteluja.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.















