Puhe, joka johti kansanedustaja Yrttiahon erottamiseen vasemmistoliitosta

12.06.2013 |19:17

Kansan Uutisten mukaan vasemmistoliiton puoluehallitus päätti keskiviikkona ohjeistaa erottamaan kansanedustaja Jyrki Yrttiahon. Puoluehallitus perusteli esitystä puolueen vastaisella toiminnalla.

– Puolueen vastainen toiminta liittyy siihen, että Yrttiaho kävi SKP:ssä (Suomen kommunistinen puolue) puhumassa ja sivalsi erittäin voimakkaasti vasemmistoliittoa, kertoo puoluesihteeri Marko Varajärvi.

Yrttiahon puhe on katseltavissa täällä (youtube 9 min, 37 sek):

Yrttiaho kommentoi erottamispäätöstä tiedotteessaan seuraavasti:

– Vasemmistoliiton puoluehallitus tai puoluetoimisto ei ole ollut tässä asiassa minuun mitenkään yhteydessä. Pidän annettuja ohjeistuksia hämmästyttävinä ja perusteluiksi esitettyjä väitteitä perättöminä. Kokousta tervehti mm. Euroopan Vasemmiston hallituksen edustaja Espanjan Antoni Barbara Molina ja lukuisa joukko kansanvälisiä vieraita eri maista. Kansan Uutisissa esitetty väite, että olisin puheessani ”sivaltanut erittäin voimakkaasti Vasemmistoliittoa” ei pidä paikkaansa.

Yrttiaho kertoo arvostelleensa hallitusta ja sen politiikkaa. Hän totesi yli miljardin euron vastikkeettomasta yhteisöverolahjasta yrityksille ja osakkeenomistajille seuraavaa:

– Hallituksessa mukana olevat molemmat vasemmistopuolueet ovat vauhdittamassa omissa ohjelmissaan kiroamaansa verokilpailua […]  Hallituksen budjettikehysriihen  karkeista luvuista ja linjasta voi tehdä vain yhden johtopäätöksen: hallitusvasemmistolla on aika palata periaatteidensa, ohjelmiensa ja vaalilupausten ääreen työtätekevän ja pienituloisen kansan asialle.

Puolueestaan lähtöpassit saanut kansanedustaja toteaa toimineensa eduskunnassa ja kentällä vasemmistoliiton vaalilupausten ja ohjelmien mukaisesti.

– Vasemmistoliiton jäsenten ja järjestöjen palaute on ollut myönteistä ja rohkaisevaa, Yrttiaho toteaa.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
3.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
4.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
6.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää