Artikkeli kuva

Philippe Wojazer

Ranskan taivaalla synkkiä pilviä

14.11.2013 |20:54

Ranskan talous pakitti kolmannella vuosineljänneksellä, bruttokansantuote putosi 0,1 prosenttia huhti–kesäkuuhun verrattuna. Luvut ovat katkeraa nieltävää presidentti François Hollandelle, sillä hänen kannatuslukunsa ovat pudonneet pohjamutiin. Kesän kasvuluvut antoivat toiveita paremmasta, ja nyt odotettiin kasvulukuja, jotka olisivat osoittaneet Ranskan laivan on kääntyneen. Mutta toisin kävi.

Presidentti Hollande on saanut lähipäivien aikana ikäviä uutisia roppakaupalla. Luokitusyhtiö Standard & Poor’s pudotti Ranskan luokitusta AA-luokkaan. Kehittyneiden maiden talousjärjestö OECD ripitti FT:n mukaan Ranskaa talousuudistusten hitaudesta. Järjestö totesi, että maan rakeenteellisten ongelmien vuoksi Ranska on menettänyt kosolti markkinaosuuksia. Ranskan minimipalkka on huimasti korkeampi kuin muilla OECD-mailla ja verokiila on liian suuri.

Tämän lisäksi europarlamenttivaalien kannatuskyselyissä kärkeen noussut EU- ja eurovastainen Kansallinen rintama on saanut yhdistettyä voimansa Hollannin Vapauspuolueen kanssa. WSJ kertoo Vapauspuolueen puheenjohtajan Geert Wildersin sanoneen voimien yhdistämisen olevan suunnattu ”Brysselin hirviötä” vastaan.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto

23.06.2025 |12:11
6.
Suomen uutiset logo

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit

24.06.2025 |08:19
10.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää