Tapaamisissa käsitellään muun muassa maiden turvallisuusympäristön viimeaikaisia muutoksia ja yhteistyön kehittämistä poliisi- ja rajaturvallisuusasioissa. Suomi ja Irak ovat tehneet pitkään yhteistyötä sisäisen turvallisuuden alalla, ja Mari Rantanen korostaa kumppanuuden merkitystä.
– Irak on Suomelle ja EU:lle keskeinen kumppani muun muassa terrorismintorjunnassa, jossa Irakin viranomaisten panos on merkittävä. Suomi tukee terrorismin vastaista työtä osana EU:ta ja erityisesti kansainvälisen Isisin vastaisen koalition jäsenenä. Terrorismin vastainen työ Irakissa vahvistaa myös Suomen turvallisuutta, sanoo sisäministeri Rantanen.
Turvapaikkajärjestelmä kuntoon ja palautukset toimimaan
Rantanen nostaa esiin myös paluuyhteistyön ja laittoman maahantulon torjunnan.
– Arvostamme myös sujuvaa ja yhä kehittyvää paluuyhteistyötä sekä Irakin tukea Suomen kohtaaman laittoman maahantulon ilmiön torjunnassa. On tärkeää, että turvapaikka- ja oleskelulupajärjestelmämme toimii ja että kielteisen päätöksen saaneet henkilöt saadaan palautettua takaisin kotimaahansa, ministeri Rantanen toteaa.
Vierailun aikana Rantanen tapaa myös Nato Mission Iraq -operaation siviilijohtoa sekä suomalaisia, jotka työskentelevät NMI-operaatiossa ja EU:n siviilikriisinhallintaoperaatiossa EUAMissa.
Turvapaikkapolitiikka perussuomalaiselle linjalle
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom kiittää Facebookissa sisäministeri Rantasen toimintaa – silloin kun perussuomalainen ministeri vierailee Irakissa, niin matkalla edistetään kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden palautuksia.
– Pikkuisen eri meno, mitä viime kaudella… Rantanen on tehnyt ministerinä loistavaa työtä. Ensinnäkin hän on muuttanut laajasti suomalaista maahanmuuttopolitiikkaa, mutta myös ollut vaikuttamassa siihen, että EU:n turvapaikkapolitiikka ottaa askeleita kohti perussuomalaista linjaa, Bergbom kirjoittaa.
– Kiitos Mari kaikesta työstäsi isänmaan eteen!