Reijo Tossavainen jättää politiikan

30.07.2013 |12:43

Yle Uutisten haastattelema kansanedustaja Reijo Tossavainen kertoo, että ei aio enää asettua ehdolle seuraavissa eduskuntavaaleissa eikä muissakaan vaaleissa. Päätös jättäytyä taustalle ei ole protesti, vaan Tossavainen kokee oman osuutensa täytetyksi. Kymen vaalipiiristä eduskuntaan vuonna 2011 valittu Tossavainen lähti ehdolle tukeakseen perussuomalaisten nousua.

– Olen oman talkoourakkani tehnyt tämän puolueen ja Suomen hyväksi. Kuluneen vaalikauden ainana meidän riveihin on tullut paljon uutta, pätevää, ahkeraa ja hyvää ihmistä. Oma läsnäoloni ei enää ole siinä mielessä tarpeen kuin aiemmin, kertoo Tossavainen.

Tossavainen on liikenne- ja viestintävaliokunnan sekä Ylen hallintoneuvoston jäsen.

 

Mika Männistö


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20
7.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11
9.
Suomen uutiset logo

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti

11.07.2025 |12:49

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää