
Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena
Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.

Perussuomalaisten europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner ja puolueen puheenjohtaja Jussi Halla-aho perussuomalaisten tiedotustilaisuudessa eduskunnassa 18. syyskuuta 2017.
Europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner (ps.) kertoi maanantain tiedotustilaisuudessa Eduskunnassa huolestuneisuudestaan EU:n suunnasta. Hän peräänkuulutti analyyttista keskustelua liittovaltiokehityksestä.
– Viime viikolla Strasbourgissa kuultiin Junckerin puhe siitä, mihin suuntaan EU on menossa. Itse näkisin asian niin, että olemme menossa huolestuttavalla tavalla kohti liittovaltiota. Juncker vaatii, että euroaluetta pitää laajentaa kaikkiin EU-maihin. Halutaan EU-valtionvarainministeri, ja EU-tasolle yhä enemmän budjettivaltaa, Ruohonen-Lerner täsmensi.
Hän kertoi EU:n kaipaavan myös enemmän varoja – tämän tarkoittaessa sitä, että jonkun pitää ne varat myös maksaa. EU:lle on harkittu muun muassa verotusoikeutta.
Ruohonen-Lerner toivoisi analyyttista keskustelua liittovaltiokehityksestä.
– Kuinka paljon olemme valmiit siirtämään talous- ja raha-asioissa päätösvaltaa EU:lle? Kuinka paljon tämä vaikuttaa vastuihimme maksuihimme? Tämä on keskeistä aina, kun mietitään EU:n kehittämistä. Kuka maksaa?
Britannian EU-eron vaikutukset ovat aiheuttaneet perussuomalaisten ECR-ryhmässä runsaasti keskustelua. Uusia eron aiheuttamia vaikutuksia käy ilmi koko ajan.
Kun Britannia lähtee EU:sta, yli 70 meppipaikkaa vapautuu. Paikkojen täyttämiseksi on esitetty ylikansallisia vaalilistoja. Ruohonen-Lerner asettuu ehdottoman kielteiselle kannalle yhteislistojen suhteen.
– Nämä yhteislistat on mielestäni torjuttava. Suomi ei tule pärjäämään näillä yhteislistoilla, jos sellaisia ryhdytään ajamaan.
Kun Ruohonen-Lerneriltä kysyttiin tiedotustilaisuudessa näkemystä monen nopeuden EU:sta (ns ”multi-speed Europe”), hän arvioi, että tällainen on mahdollinen suunta.
– Ehkä joudumme menemään monen nopeuden järjestelmään.
Hän kertoi vasta parlamentissa oppineensa, kuinka erilaisia kulttuureja Euroopassa on.
– On niin erilaisia jäsenmaita. Olen vasta parlamentissa opinut tajuamaan, kuinka meillä on A:sta Ö:hön jäsenmaita, erilaisia systeemeitä ja kulttuureja. On hirveän vaikea saada näin erilaisista kulttuureista yhtenäinen linja. Kun kreikkalainen sanoo jotakin, niin se tarkoittaa ihan eri asiaa kuin jos suomalainen sanoo saman asian.
Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
Viikon suosituimmat

Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.

Äskettäin Jason Ardayn tapaus nosti tapetille kysymyksen tiedemaailman kyvystä tunnistaa omat harhansa. Britanniassa samaa keskustelua käydään koko tiedepolittiikan laajuudeltauseissa eturivin medioissa. Suomen Akatemiaa muistuttava Britannian julkinen tiederahoituselin myönsi äskettäin lähes miljoona puntaa homopornon kulttuurihistorian tutkimiseen samalla kun Jodrell Bankin kuuluisalta radioteleskooppiverkolta leikattiin rahoitusta.

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa olevansa valmis perumaan useita Orpon hallituksen talouspäätöksiä. Konkreettisia menoleikkauksia SDP ei ole edelleenkään löytänyt.

Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu on vaatinut näkyvästi avoimuutta politiikan rahoitukseen. Hopsun puolison vastaperustetun yhtiön 290 000 euron sopimus Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kanssa syntyi ilman kilpailutusta eikä näkynyt missään julkisessa vaikuttamisrekisterissä. Torstaina hyvinvointialue perui koko hankinnan.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen ihmettelee, miksi ne, jotka haluavat elää šaria-lain sääntöjen mukaisesti, tulevat länsimaihin sitä vaatimaan. Seppäsen mukaan islamin oikeusperinne eli šaria sotii monilta osin Suomen perustuslakia, demokratiaa ja sukupuolten yhdenvertaisuutta vastaan. Seppänen muistuttaa uskonnonvapauden tarkoittavan oikeutta harjoittaa omaa uskontoa, ei lupaa rakentaa maahan Suomen lain syrjäyttävää rinnakkaista oikeusjärjestelmää.

Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

Perussuomalainen diplomi-insinööri Mika Merano lataa Facebookissa täyslaidallisen punavihreän leirin ja SDP:n maahanmuuttolinjausten suuntaan. Meranon mukaan cancel-inkvisiittorit yrittivät vuosikausia hiljentää kaiken maahanmuuttokritiikin rasismisyytöksillä ja suojella monikulttuurisuuskuplaansa poliittisen vallankäytön varjolla. Karut tulokset katujengeistä ja PISA-tulosten laskusta ovat kuitenkin nyt kiistämätön tosiasia, eikä mikään puolue pääse enää pakoon todellisuutta eikä omia virheitään.


Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen on huvittunut SDP:n äkkikäännöksestä maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikassa. Demarit vaativat nyt muun muassa kovia rangaistuksia katujengeille ja tukien leikkauksia kielenopiskelun laiminlyöjille, vaikka puolue vastusti pitkään vastaavia perussuomalaisten esityksiä. Piisinen toivottaa demarit tervetulleiksi todellisuuteen, mutta kyseenalaistaa samalla puolueen uuden linjan uskottavuuden.

Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius esittää rikollisille ulkomaalaisille karkotusautomaattia esimerkkinä toimista, joilla maahanmuuttopolitiikkaa voitaisiin entisestään tiukentaa.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää