Saksan talouden arvellaan olevan taantumassa

09.01.2019 |23:20

Saksan epäillään ajautuneen taantumaan. Näin toteavat ING-pankki ja Nordean pääanalyytikko Jan von Gerich.

Euroalueella kasvunäkymät ovat heikentyneet koko viime vuoden ajan. Saksan bruttokansantuote jopa supistui viime vuoden kolmannella vuosineljänneksellä. Saksan teollisuustuotantotilastot viimeiseltä vuosineljännekseltä vihjaavat, että talous on supistunut myös loppuvuoden aikana. Mikäli myöhemmin osoittautuu, että bruttokansantuote on supistunut kahden peräkkäisen vuosineljänneksen ajan, se täyttäisi taantuman määritelmän.

ING-pankki huomauttaa, että syynä eivät ole pelkästään Saksan autoteollisuuden ongelmat. Teollisuustuotannon kasvu oli heikkoa koko viime vuoden ajan, ensin rajallisen tuotantokapasiteetin, sitten heikentyvän kysynnän takia.

Jan von Gerich mainitsi aiemmin, että euroalueen pitkään jatkuneen näkymien heikentymisen lisäksi myös USA:ssa optimismi on viiveellä laantumassa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
6.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
7.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
8.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
9.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää