Sipilä esittää tavoitteeksi 200 000 työpaikkaa

12.06.2013 |18:38

Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä esittää tavoitteeksi 200 000 uutta työpaikkaa. Hänen mielestään hallituksen ja työmarkkinajärjestöjen pitäisi käydä tavoitteen kimppuun yhdessä ensi syksynä budjettiriihessä ja sen jälkeen alkavien palkkaneuvottelujen yhteydessä.

Sipilä puhui asiasta eduskunnassa valtiontalouden budjettikehyksiä käsiteltäessä. Sipilän mielestä työmarkkinaneuvotteluissa tulisi löytää yhteinen sävel pitkäaikaisen maltillisen sopimuksen solmimiseksi.

– Vetoan osapuoliin ja hallitukseen myös työuraratkaisun puolesta. Sekin on asia, jota ei voi jättää tekemättä, Sipilä vetosi.

Velkaelvytykseen ei hänen mukaansa ole mahdollisuutta, joten budjettiriihessä tulisi tehdä rakenteellisia uudistuksia. Sipilän mukaan elvyttää voi ilman velan lisäämistäkin. Hän esittää mietittäväksi myös, miten valtion tase eli omaisuus saataisiin luomaan työpaikkoja nykyistä tehokkaammin.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean

13.03.2026 |12:32
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan

14.03.2026 |11:00
8.
Suomen uutiset logo

Simula tyrmää vasemmistopoliitikon hyökkäyksen poliisi-instituutiota vastaan: Suomalainen poliisi on maailman luotettavin

12.03.2026 |18:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää