Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini moittii pääministeri Jyrki Kataisen lepsua lausuntoa Helsingin Sanomissa. Katainen moitiskeli Helsingin Sanomien haastattelussa tiistaina suomalaisia siitä, että pelätään liikaa epäonnistumista ja vaaditaan täydellistä suoritusta eikä osata iloita siitä, jos 60 prosenttia meni oikeaan suuntaan.
Soinin mielestä ei saa missään tapauksessa olla tyytyväinen, jos 60 prosenttia uudistuksesta menee oikeaan suuntaan – vaikka olisikin niin, että virheitä pelätään liikaa.
– Kaikki tekevät virheitä, mutta lähtökohta pitää olla, että tekee hyvää jälkeä. Ei Tero Pitkämäkikään lähde Moskovaan heittämään keihästä päämääränään 60 prosentin heitto, Soini vertaa.
– Näitä tipluja alkaa olla pääministerin puheissa koko ajan enemmän. Ennen kokoomuksen suunnitteluosasto toi Kataisen eteen – toki Katainenkin niitä oli laatimassa – sellaisia pohjia, ettei näitä 60 prosentin möläytyksiä tullut. Selvästi puolueessa on koordinaatio heikentynyt, Soini sivaltaa Helsingin Sanomissa.