Artikkeli kuva

Jussi Nukari

Soini demareista: “Minähän pidän heistä!”

22.05.2014 |13:50

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini päivitteli torstaiaamuna Ylen tuoreita gallup-lukuja, jotka kertoivat demareiden eurovaalikannatuksen vajonneen 13,8 prosenttiin. Hän varoi kuitenkaan moittimasta kilpailevaa puoluetta.

– En halua heitä kuitenkaan moittia. Minähän pidän heistä – Putkosen Mattikin on entinen demari, Soini myhäili ja Putkonen myhäili vieressä vielä leveämmin.
Meneillään oli Työmiehen tuumaustunti perussuomalaisten puoluetoimistossa Helsingin Erottajalla.

Kokoomuksella ylimielisyyttä ilmassa

Demarina Soini menisi Ruotsiin pariksi viikoksi retriittiin – hakemaan sielulleen pyhitystä ja rauhaa sekä ottamaan opiksi. Siellä porvarit ihmettelevät, mikä on, kun kannatus syöksyy, vaikka talous kasvaa mallikkaasti. Saksassa demarien osuus kasvaa, Ranskassa syöksyy, Britannian Labour menestynee konservatiiveja paremmin.

– Tärkeintä on, ettei äänestäjä saa vaikutelmaa, että puolue olisi ylimielinen. Sen vaikutelman voi saada pienestäkin. Kokoomuksella tuntuu olevan sitä ilmassa. Se voi laskea 4-5 prosenttia ihmisistä liikkeelle, eikä neljättä paikkaa silloin tulekaan, Soini aprikoi.

Äänestysprosentti vaikuttaa menestykseen paljon. Vihreiden paikka voi hyvin jäädä haaveeksi, paitsi jos äänestysaktiivisuus jää alhaiseksi ja painottuu pääkaupunkiseudulle. Heikko äänestysinto suosisi RKP:ta, aktiivinen äänestys voi tipauttaa heidät pihalle.

Kuka muistaa demariehdokkaita?

– Demarien osa on tukala. Sen huomaa, kun olen kiertänyt toreilla viisi viikkoa kuin Jerusalemin suutari, Soini toteaa.

– Kun ihmisiltä kysyy, keitä demareita on EU-ehdokkaina, he eivät tiedä. He muistavat Rehnin, Halla-ahon, Terhon, Väyrysen ja Stubbin, mutta missä ovat demarit? Suurta nukkumispotentiaalia on myös keskustassa: Olli Rehn ja Paavo Väyrynen antavat kahta ristiriitaista viestiä. Kun ihminen kohtaa ristiriidan, hän vetäytyy, Soini miettii.

 

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
3.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
4.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
8.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
9.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää