Artikkeli kuva

Sami Halinen lehtikuva

Soini: Perustuslakituomioistuin tarpeen

07.03.2015 |10:00

Puheenjohtaja Timo Soini esittää Suomelle mallia, jossa perustuslailliset kysymykset ratkaistaisiin eduskuntalaitoksesta riippumattomassa perustuslakituomioistuimessa.

– Aika on ajanut nykyisen käytännön ohi, jossa perustuslakivaliokunta määrittelee eri esitysten ja asioiden perustuslainmukaisuuden, Soini kertoo tiedotteessaan.

Hänen mukaansa Suomi tarvitsee erillisen perustuslakituomioistuimen, joka ei ole riippuvainen kulloisestakin eduskunnan kokoonpanosta ja jolla on kunnolla aikaa perehtyä käsiteltäviin asioihin. Soini painottaa, että poliittiset päätökset kuuluvat aina poliitikoille.

– Tämä vaalikausi on osoittanut, että nykyjärjestelmä ei toimi tyydyttävällä tavalla. Yhteiskunnassa on uskallettava uudistaa rakenteita. Tässä kysytään poliittisilta päättäjiltä kanttia nähdä muutoksen tarpeellisuus.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Argentiinaan talousihmeen tuonut Milei: Epäonnistuneita valtioita ja instituutioita yhdistää henkinen sairaus nimeltä woke, joka on kääntänyt länsimaiset arvot päälaelleen

28.01.2025 |22:21
4.
Suomen uutiset logo

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”

01.02.2025 |20:59
6.
Suomen uutiset logo

Naispanttivangit joutuivat Gazassa kansan eteen lavalle Hamasin häpäisyseremoniaan – kaksi palestiinalaisvankia kieltäytyi lähtemästä israelilaisesta Keziotin vankilasta Gazaan

28.01.2025 |08:49
7.
Suomen uutiset logo

Donald Trump aloitti ennennäkemättömät toimet laittoman maahanmuuton kitkemiseksi – Antikainen toivoo Euroopan ottavan oppia Trumpin toimenpiteistä

27.01.2025 |18:32

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää