

Henri Alakylä
Suomi eroon EU:sta, eroa hallitus -mielenosoitus keräsi satamäärin väkeä eduskuntatalon eteen
Tyytymättömyys EU:n koronaelvytyspakettiin, keskieurooppalaisten pankkien tukiin sekä EU:n liittovaltiokehitykseen keräsi eduskuntatalon eteen satoja mielenosoittajia, jotka heiluttivat Suomen lippuja ja vaativat hallituksen eroa.
Helsingin poliisin arvion mukaan mielenilmauksen alussa väkeä oli kerääntynyt paikalle noin 350 henkeä. Väkimäärä lisääntyi iltapäivän edetessä. Suurimmillaan mielenilmaisijoita oli arviolta 750. Mielenilmaus sujui rauhallisesti.
Mielenilmauksen järjestäjä oli pyytänyt pääministeri Sanna Marinia (sd.) puhumaan paikalle kokoontuneille ihmisille. Pääministeriä ei näkynyt.
Aktivisti Ari ”Bono” Alen huvitti väkeä median vallasta todeten aikanaan parodiajulkaisu Pahkasian lopettaneen toimintansa, koska Helsingin Sanomat kalastelee samoilla vesillä.
Vappusataset Välimerelle
Puhujavieraaksi pyydetty Sami Kilpeläinen lähetti terveisensä kirjeitse. Viestin sisältö oli, että euro on luonut Suomelle tarpeettoman kymmenen vuoden talouskurimuksen.
Kilpeläinen muistutti, että EU:n elpymispaketin nettomaksuilla sosiaalidemokraattien vaalilupaus vappusatasesta voitaisiin toteuttaa 6-7 vuoden ajan.
Terveisten jälkeen oli taas iskulauseen vuoro.
– EU alas, itsenäisyys takas!
Hilkka Leikko ihmetteli omassa puheenvuorossaan, miten 5,5-miljoonainen kansa maksaa Espanjan perustuloa ja Italian veroleikkauksia. Hän piti järkyttävänä Eurooppaministeri Tytti Tuppuraisen (sd.) ajatusta, ettei omaa kansaa ei tulisi ajatella ensin, koska se on vaarallista.
Nettomaksut EU:lle kuittaisivat sopeutustarpeet
Jukka Kuoppamäen Sininen ja valkoinen -iskelmän jälkeen Jali Raita puolestaan muistutti, ettei valuuttakurssi jousta Suomessa euron aikakaudella. Hänen mukaansa Suomi ei ole juridisesti edes liittynyt EU:hun.
Pekka Tiainen kertoi tutustuneensa VM:n tuoreimpiin talouslukuihin. Niiden mukaan Suomen velkaisuusaste nousee viidessä vuodessa 80 prosenttiin bruttokansantuotteesta. Velkaisuusasteen nipistäminen onnistuisi nykytasolle vuoteen 2035 mennessä rajuin sopeutustoimien ja vähintään sadantuhannen uuden työpäikan avulla.
Sopeutustarve on 11 miljardia euroa. Suomen rahat riittäisivät tähän ilman EU:n jäsenyyden mukana tuomia nettomaksuja. EU on lisäksi aikeissa kuormittaa kansalaisia lisää uusien EU-verojen myötä.
Suomalaisia ei kuunneltu
Tuomas Malinen joutui hetken odottamaan omaa puheenvuoroaan raikuvien aplodien vuoksi. Hän muistutti EU:n muuttuvan nyt niin dramaattisella tavalla, ettei siitä voi olla enää hiljaa.
Hän korosti oman valuutan merkitystä. Oma valuutta heijastaa kyseisen maan yleistä talouden tilaa. Eurojäsenyydessä on se vaara, että taloustilanteen ja valuuttakurssin vinoumien myötä pääomien liikkeet johtavat vakaviin ongelmiin. Esimerkiksi Kreikka joutui kontrolloimaan pääomiensa liikkeitä.
Malinen huomautti, että euron pelastuspakettien yhteydessä Suomi oli ainoa euromaa, jossa kansalaiset saivat kertoa terveisensä parlamenttivaalien myötä vuonna 2011. Malinen kertoi suomalaisten sanoneen ei, mutta Jyrki Katainen ei suostunut kunnioittamaan selkeää muutosta vaalituloksessa.
Italian olisi hänen mukaansa viisainta lähteä eurosta. Hän oli huolissaan eurooppalaisesta historiasta, jossa rajojen takaa velkoja on usein peritty asevoimin.
– Jos edustajat ei kuuntele meitä, niin me marssitaan hallitus nurin, Malinen huudahti.
Väkijoukko antoi raikuvat aplodit.
Tukirahaa kultakasojen päällä istuville
Kansanedustaja Ano Turtiainen kertoi EU:n elpymispaketin rajoittavan itsemääräämisoikeutta. Perustuslakivaliokunnan kielteinen kanta pakettiin sysättiin kylmän rauhallisesti syrjään eduskunnan suuressa valiokunnassa.
Turtiainen ihmetteli paketin lahjarahojen sitomista oikeusvaltioperiaatteeseen, kun perustuslait ovat vain kuolleita kirjaimia paperilla. Hän myös muistutti, että Italian ja Kreikan kultavarannot ovat merkittävästi suuremmat kuin Suomella.
Turtiaisen mukaan Suomen tulee tehdä viipymättä selvitys eurosta eroamiselle. Hän muistutti, ettei Suomi ole koskaan äänestänyt liittovaltioon liittymisestä. Siksi jopa EU-ero on välttämätön korjausliike.
– Fixit, fixit, fixit! väki vastasi.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Pekka Tiainen Jali Raita Hilkka Leikko Sami Kilpeläinen Ari Alen Tytti Tuppurainen Tuomas Malinen Fixit Sanna Marin
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin
Trumpin toisen presidenttikauden ensimmäisenä vuonna maasta poistui yli 2,6 laitonta siirtolaista. Suurin osa poistui vapaaehtoisesti, mutta pakkopalautuksiakin toimeenpantiin ennätysmäärä. Demokraatit ovat yrittäneet estää karkotuksia kaikin keinoin, jopa väkivallalla. Presidentti Obaman kaudella karkotuksiin suhtauduttiin paljon myönteisemmin, vaikka Obamakin karkotti paljon.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.
Uusimmat

KSML: Pitkäaikainen poliitikko Pekka Kataja on menehtynyt

Jopas nyt! WEF hylkäämässä massasiirtolaisuuden ihanteet

Nieminen Ylen aamussa: Toimeentulotuki ei voi olla elämäntapa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää










