Supo: Poliitikkojen tappouhkaukset eivät ole lisääntyneet

24.07.2013 |12:31

Suojelupoliisin ylitarkastajan Tuomas Portaankorvan mukaan tappouhkauksien määrät eivät ole kasvaneet viime vuosina. Nettikirjoittelu on vilkastunut, mutta se on eri asia, Portaankorva kertoo Helsingin Sanomissa.

Asia nousi esille perussuomalaisten puheenjohtajan Timo Soinin yhteydessä, joka kertoi sveistiläisen Weltwochen haastattelussa joutuneensa turvautumaan supon apuun tappouhkausten takia. Weltwochen juttu kertoi perussuomalaisten noususta valtapuolueeksi Suomessa.

Soini vahvistaa uhkailun plokissaan

Soini vahvistaa blogikirjoituksessaan saaneensa neljä tappouhkausta vaalien jälkeisen viikon aikana. Häntä suojeltiin myös puoluekokouksen aikana Joensuussa. http://timosoini.fi/2013/07/weltwochen-haastattelu/
Mahdolliset päätökset henkilön turvallisuuden turvaamisesta tehdään uhka-arvion mukaan.
Soini nimesi erityisesti aborttikeskustelun suututtamat feministit joukoksi, jota Soinin politiikka häiritsee.
Soini kertoo valaisseensa asiaa plokissaan, koska se herätti tiedotusvälineiden ja kansalaisten uteliaisuutta ja pani puhelimen soimaan.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”

01.02.2025 |20:59
5.
Suomen uutiset logo

Valtaako teksasilainen ilmastopolitiikka alaa myös Euroopassa? – Yhdysvaltojen asiantuntijat Markku Ruotsila ja Risto E.J. Penttilä pohtivat Trumpin kauden vaikutuksia maailmalle

31.01.2025 |19:34
6.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
7.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen

02.02.2025 |20:15
10.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää