

Matias Turkkila
Tolppanen: Kuntauudistuksen kujanjuoksu
Kuntauudistus velloo edelleenkin eduskunnassa. Hallitus ei ole saanut pakettiaan valmiiksi. Levällään ovat myös sote-uudistus ja valtion kolmen miljardin lisäsäästöt. Tällä viikolla jätettiin jo viides välikysymys kuntauudistuksesta. Hallitus äänesti jälleen itselleen luottamuksen ja jatkaa tehtävässään. On niin kovin vaikeaa myöntää itselleen, että on jossain asiassa epäonnistunut.
Tällä viikolla tuli myös Suomen Perusta -ajatuspajan Kunnat kuntoon -kirjanen. Siinä on paljon hyviä huomioita ja sitten se surullisen kuuluisa viimeinen luku.
Korostan, että KTH-tilintarkastaja Pauli Vahteran ajatukset ovat hänen ajatuksiaan, eivät perussuomalaisten ajatuksia. Sanoudun jyrkästi irti kuntien ja valtion työntekijöiden lomarahojen poistamisesta, palkkojen jäädyttämisistä, ammatillisen koulutuksen leikkaamisesta, toimeentulotuen poistamisesta, lapsilisien alentamisista, humanitäärisyyden lopettamisesta ja lasten päivähoito-oikeuden karsimisesta, opintotukien leikkaamisesta ja nuorten omillaan asumisen estämisestä. Voin vakuutta, että nämä eivät kuulu perussuomalaisten ohjelmaan, vaikka ne ajatuspajan kirjasta jonkinlaisina ajatuspieruina löytyvätkin. Kuten sanottua koko viimeinen luku joutaa roskakoppaan.
Samaisessa kirjasessa on useita eri ihmisten kirjoittamia ajatuksia kuntien tilanteesta ja tulevaisuuden visioista. Esimerkiksi Heikki A. Loikkasen ajatukset ovat lukemisen arvoisia. Hän toteaa aivan oikein, ettei kuntakoon kasvattaminen takaa kilpailukyvyn paranemista eikä maankäytön, asumisen ja liikenteen ongelmien ratkaisemista. Totta on myös se, että isoihin kuntaliitoskuntiin liittyy demokratiaongelmia, koska suurkunnan hallinto helposti byrokratisoituu ja vie sivukylien asukkaat kauas päättäjistä. Siinä käy helposti niin, että poissa silmistä, poissa mielestä. Myös Matti Virén kirjoittaa mammuttikuntien byrokratisoitumisesta. Kirjassa on esitelty todellisia ongelmakohtia ja olisi hyvä, että näitä ongelmia pohdittaisiin etukäteen.
Muutoinkin kirjanen kannattaa lukea, se tuo uusia ajatuksia ja niitä tarvitaan täysin puuroutuneessa kuntauudistuksessa. Oppositio on tarjonnut hallitukselle yhteistyön kättä tässä asiassa. Se ei hallitukselle kuitenkaan kelvannut. Sen sijaan hallitus anelee nyt oppositiota kantamaan vastuuta kolmen lisämiljardin leikkauksista ja säästöistä. Sitä oppositio ei voi tehdä, kyllä hallituksen on nyt syötävä itse pohjaan polttamansa puuro. Pelolla odotan, minkälaisen maan tämä hallitus jälkeensä jättää. Pelkään pahoin, että nyt tehtyjä virheitä ei vuodessa kahdessa korjata. Tämän takia välikysymys oli pakko tehdä.
Maria Tolppanen
Kansanedustaja (ps.)
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Antikainen: Ilmastokeskustelu on kummelikamaa – nyt muka Suomen metsät tuottavat päästöjä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen metsiä päästölähteiksi väittävä Luonnonvarakeskus irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.