Artikkeli kuva

Tony Blair: Ilmastokeskustelu on ajautunut ”irrationaaliseksi” ja ”hysteeriseksi”, länsimaiden kansalaisia vaaditaan tekemään uhrauksia, joiden hyöty jää epäselväksi.

01.05.2025 |00:46

Entinen Britannian pääministeri Tony Blair varoittaa uudessa raportissa, että ilmastokeskustelu on muuttunut irrationaaliseksi ja hysteeriseksi tavalla, joka uhkaa heikentää kansalaisten tukea ilmastotoimille. Hänen mukaansa nykyinen lähestymistapa hiilineutraaliustavoitteisiin ei toimi ja kaipaa kipeästi käytännönläheisempää uudelleenarviointia. Asiasta kirjoittaa Daily Mail.

Blair kirjoittaa ajatuspajansa Institute for Global Change -raportin esipuheessa, että vaikka suurin osa länsimaiden kansalaisista pitää ilmastonmuutosta todellisena uhkana, he vieraantuvat poliittisesta keskustelusta, koska heitä vaaditaan tekemään uhrauksia, joiden hyöty jää epäselväksi. Hänen mukaansa ilmastopolitiikka on jäänyt aktivistien käsiin, kun taas maltilliset päättäjät pelkäävät puhua avoimesti, etteivät joutuisi leimatuksi ”ilmastonkieltäjiksi”.

Blair kritisoi myös fossiilisten polttoaineiden nopeaa alasajoa epärealistisena, koska niiden käyttö kasvaa edelleen globaalisti – erityisesti kehittyvissä maissa. Hänen mukaansa strategiat, jotka perustuvat kulutuksen rajoittamiseen tai fossiilien nopeaan poistamiseen, ovat tuomittuja epäonnistumaan.

Vaikka Blair toimi viime vuonna ilmastokokous COP28:n isäntämaan Azerbaidžanin neuvonantajana, hän arvostelee YK:n ilmastokokouksia tehottomiksi foorumeiksi, joilla ei ole riittävää painoarvoa käytännön muutosten ajamiseen.

Raportti The Climate Paradox toteaa, että ilmastotoimet ovat joutuneet umpikujaan juuri silloin, kun kriisi on pahenemassa. Samaan aikaan tiedeyhteisö varoittaa kiihtyvästä lämpenemisestä: vuoden 2024 ennustetaan olevan kaikkien aikojen kuumin, ja Eurooppa on raporttien mukaan maailman nopeimmin lämpenevä maanosa.

Raportin kirjoittaja Lindy Fursman huomauttaa, että monet vihreät politiikat – kuten lihan kulutuksen tai lentomatkustamisen rajoitukset – ovat vieraannuttaneet tavallisia kansalaisia sen sijaan, että olisivat saaneet heidät mukaan ilmastotalkoisiin. Tämä on avannut tilaa populisteille, jotka esittävät ilmastopolitiikan eliitin ajamana hankkeena.

Lopputuloksena hallitukset vetäytyvät lupauksistaan, yritykset hylkäävät ilmastotavoitteitaan ja äänestäjät valitsevat johtajia, jotka eivät priorisoi ilmastokriisiä. ”Kriisi on täällä, mutta toiminta pysähtyy”, raportti summaa.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta

14.08.2026 |17:29
5.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle

13.08.2026 |17:48
6.
Suomen uutiset logo

Seppänen tyrmää vaatimukset sharia-laista länsimaissa: ”Suomessa laki on kaikille sama”

14.08.2026 |14:44
7.
Suomen uutiset logo

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”

17.08.2026 |11:19
10.
Suomen uutiset logo

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”

17.08.2026 |09:21

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää