Artikkeli kuva

Tossavainen: Isoveli valvoo ja rankaisee!

07.05.2013 |09:17

Opetus- ja kulttuuriministeriön kulttuurineuvoksen Immo Parviaisen mukaan Perussuomalaisilla nuorilla on ollut kannanottoja, jotka voi tulkita monikulttuurisuuden vastaisiksi.

– Voi kysyä, ovatko ne nuorisolain hengen mukaisia, Parviainen sanoo Uudelle Suomelle.

Nuorisolaissa säädetään esimerkiksi siitä, millä perusteilla ja millaiset nuorisojärjestöt järjestöt voivat saada valtion avustusta.

Näin kertoo Uusi Suomi. Parviaisen näkemykset liittyvät poliittiseen syrjintään, jota ministeriö harjoitti jakaessaan nuorisomäärärahat yksipuolisesti.

Tässä tilanteessa olen suorastaan järkyttynyt. Nyt virkamies ilmeisesti esimiehensä ministeri Paavo Arhinmäen hyväksymänä lähtee määrittelemään mitä tässä maassa saa sanoa ja mitä ei, mikä on poliittisesti hyväksyttävää ja mikä ei, kuka saa sanoa ja mitä.

Vastaavaa ajattelua ja toimintaa löytyy maamme historiasta 30-luvulla, jolloin äärioikeiston toimesta harjoitettiin mielipidevainoa, jotka kärjistyivät ns. muilutuksiin.

Historia ei saa toistaa itseään.

Reijo Tossavainen


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto

23.06.2025 |12:11
6.
Suomen uutiset logo

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit

24.06.2025 |08:19
10.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää