Artikkeli kuva

Jussi Nukari

Tossavainen: Tärkeät soteratkaisut vielä avoimina

24.03.2014 |13:22

Perussuomalaisten kansanedustaja Reijo Tossavainen on tyytyväinen viikonlopun sotepäätökseen, mutta hänen mukaansa moni käytännön asia on vielä avoinna.

– Hallitus avasi yhdessä opposition kanssa sotesolmun. Perusterveydenhuollon, erikoissairaanhoidon ja sosiaalipalvelujen yhdistäminen on hyvä asia. Se on myös perussuomalaisten linjan mukainen ratkaisu. On myös hyvä huomata, että hallitus teki täyskäännöksen aiempaan sote-esitykseensä verrattuna. Moni käytännön asia on kuitenkin vielä täysin avoinna. Suuret kysymykset liittyvät kaikkein olennaisimpaan eli kuka päättää mitä palveluja missäkin tuotetaan.

Tossavainen muistuttaa, että hallituksen periaatelinjauksen mukaan viidellä isolla alueella on järjestämisvastuu – tiukasti tulkittuna nämä hallintoelimet määräävät kaapin paikan eli mitä palveluja on missäkin saatavilla. Kunnat olisivat sitten vain palvelujen tuottajia eli päätösten toteuttajia.

Tossavaisen  mukaansa tilanteessa on melkoinen vaara siitä, että pienet kunnat jäävät päätöksenteossa suurten jalkoihin.

– Esimerkiksi kotikuntani Savitaipale ja Helsinki kuuluvat samaan suuralueeseen. Ja on selvää, että ylivoimaisesti suurimpana Helsinki ja pääkaupunkiseutu määräisivät täysin asioista.  Savitaipaleen asioilla ei ole helsinkiläisille päättäjille mitään merkitystä. Moni heistä ei edes tiedä, missä ja millainen kunta Savitaipale on, Tossavainen selventää.

Tulevissa neuvotteluissa onkin Tossavaisen mukaan ehdottoman tärkeää määritellä muodot, kuinka ihan oikeasti peruskunnat voivat asioihin vaikuttaa.

– Mielestäni sopivin taso määrittää alueellisten palvelujen saatavuus on yhden keskussairaalan alue eli nykyinen sairaanhoitopiiri. Useimmiten nämä alueet ovat yhden maakunnan kokoisia.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
3.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04
6.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
7.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”

12.03.2025 |18:35
8.
Suomen uutiset logo

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”

10.03.2025 |13:19
9.
Suomen uutiset logo

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla

13.03.2025 |20:52
10.
Suomen uutiset logo

40 vuoden taistelu on ohi ja terroristijärjestö PKK laski aseensa – Suomen 16 000 kurdille avautui toivo paluusta kotiin

11.03.2025 |16:36

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää