Vähämäki: Innovaatiopalkinto meni oikealle naiselle

01.06.2017 |12:48

Aalto-yliopiston professori, tehokkaiden aurinkokennojen kehittäjä, Hele Savin saa eduskunnan uuden, 110 000 euron arvoisen innovaatiopalkinnon. Se myönnetään kolmena vuotena peräkkäin naistutkijalle tai naisista koostuvalle tutkimustiimille.

– Puhemies Maria Lohelan (ps.) johtaman kansliatoimikunnan valinta, joka pohjautui Tekniikan Akatemia -säätiön pohjatyöhön, on erinomainen, toteaa tulevaisuusvaliokunnan jäsen, perussuomalaisten kansanedustaja Ville Vähämäki.

– Aurinkokennojen kehittäminen nimenomaan pohjoisen olosuhteisiin on tulevaisuuteen luotaavaa tutkimusta parhaimmillaan. Lisäksi Savinin nanoteknologiaan perustuva keksintö on monipuolinen. Sitä voidaan käyttää niin aurinkokennoissa kuin tulevaisuudessa myös lääketieteellisissä kuvantamistutkimuksissa.

Suomalaista huipputeknologiaa

Vähämäen mukaan Savinin unelma siitä, että mahdollisimman monissa aurinkokennoissa käytettäisiin hänen kehittämäänsä tekniikkaa, on taas askeleen lähempänä.

– Jo pelkkä palkinnon myöntämisestä seuraava julkisuus lisää kiinnostusta siihen, Vähämäki toteaa.

– Meidän kansanedustajien tavoitteena ja unelmana on se, että mahdollisimman monissa uusissa sovelluksissa käytettäisiin Suomessa kehitettyjä teknologioita. Tämä toisi työtä, talouskasvua ja hyvinvointia Suomeen.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun

14.07.2025 |17:37
5.
Suomen uutiset logo

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti

11.07.2025 |12:49
8.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää