Yle: Lahden Perussuomalaisten uusi johtaja tuli kokoomuksesta

07.01.2014 |15:09

Lahden Perussuomalaisten uusi puheenjohtaja Heikki Raitanen aloitti poliittisen toimintansa aikoinaan 1980-luvulla kokoomuksen nuorisopolitiikassa.

– Olin aktiviinen nuorisopoliitikko kokoomuksessa 1980-luvulla. Se oli varsin populistinen liike silloin, Raitanen sanoo Yle Lahden haastattelussa.

Raitanen aikoo aloittaa kautensa kampanjoimalla vahvasti perussuomalaisten eurovaaliehdokkaiden puolesta. Suurin ponnistus olisi saada oma ehdokas Anne Louhelainen läpi.

Raitanen on toiminut pankkialalla Nordeassa. Hän on lähtöisin pienyrittäjäperheestä Loimaalta ja asunut Lahdessa neljä vuotta. Kokoomusta hän luonnehtii oikeistolaiseksi puolueeksi, joka ajaa pääoman etuja.

– Perussuomalaisuus on lähimmäisten asioista huolehtimista. Populismi liitetään aina niihin, jotka ovat voittajia, Raitanen vertaa.

 

ps verkkotoimitus


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20
7.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11
9.
Suomen uutiset logo

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti

11.07.2025 |12:49

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää