

Itä-Suomen hovioikeus Kuopiossa. / LEHTIKUVA
13-vuotiaan raiskauksesta tuomittu ulkomaalaistaustainen mies otettiin säilöön – Itä-Suomen hovioikeus vapautti
Oulun seksuaalirikosvyyhdin päätekijöihin kuulunut 22-vuotias ulkomaalaistaustainen mies vapautui vankilasta maaliskuussa. Mies oli hakenut myös turvapaikkaa Suomesta, mutta hänet otettiin säilöön. 22-vuotias kuitenkin vapautui säilöstä Itä-Suomen hovioikeuden päätöksellä. Hovioikeus katsoo, että mikään ei viittaa siihen, että 22-vuotias mies tulisi ennen maasta poistamistaan syyllistymään uusiin rikoksiin.
Itä-Suomen hovioikeus määräsi viime viikon perjantaina antamassaan päätöksessä 22-vuotiaan ulkomaalaistaustaisen miehen vapautettavaksi säilöstä. 22-vuotias mies kuului niin sanotun Oulun seksuaalirikosvyyhdin päätekijöihin. Jutussa kahdeksaa ulkomaalaistaustaista miestä epäiltiin 12- 13-vuotiaaseen tyttöön kohdistuneista seksuaalirikoksista.
22-vuotias mies tuomittiin toukokuussa 2019 neljän vuoden vankeuteen törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja törkeästä raiskauksesta.
22-vuotias vapautui vankilasta maaliskuussa, jolloin poliisi otti hänet säilöön. Poliisin tarkoituksena oli poistaa hänet maasta, ja säilöönotto tehtiin ulkomaalaislain nojalla. Poliisin mukaan säilöönotto oli tarpeellinen toimenpide maasta poistamispäätöksen täytäntöönpanon turvaamiseksi.
Poliisi: Säilössä pitämiselle oli perusteet
22-vuotias mies on vuonna 2015 saapunut Suomeen turvapaikanhakijana, mutta turvapaikkaa hänelle ei myönnetty. Hieman ennen vapautumistaan vankilasta mies oli ehtinyt tehdä uuden turvapaikkahakemuksen, jonka asian käsittely on kesken.
22-vuotias kanteli poliisin tekemästä säilöönottopäätöksestä. 22-vuotiaan mukaan säilössä pitämistä on jatkettu perusteettomasti ja se on joka tapauksessa turvaamistoimenpiteenä liiallinen. 22-vuotias vaati, että säilössäpitoa koskeva päätös kumotaan ja että hänet määrätään päästettäväksi heti vapaaksi.
Poliisin mukaan perusteet säilössä pitämiselle ovat kuitenkin edelleen olemassa. Poliisi myös katsoo, että 22-vuotias pyrkii konkreettisesti vaikeuttamaan maasta poistamista. Vaikeuttamiseksi voidaan poliisin mukaan katsoa myös se, että 22-vuotias oli vankeusaikanaan jättänyt uuden turvapaikkahakemuksen ilman uutta perustetta turvapaikkaan.
On elänyt ”tavanomaista elämää”
Itä-Suomen hovioikeuden mukaan asiassa on kysymys siitä, onko säilöönotolle ollut olemassa ulkomaalaislaissa säädetyt edellytykset sekä olisiko muita turvaamistoimenpiteitä voitu pitää riittävinä.
Hovioikeuden mukaan 22-vuotias on syyllistynyt vakavaan rikokseen. Hovioikeuden mukaan ennen vangitsemistaan hän ei ole kuitenkaan syyllistynyt muihin rikoksiin ja on elänyt ”tavanomaista elämää.” Nyt 22-vuotias on suorittanut hänelle tuomitun rangaistuksen. Hovioikeuden mukaan näin ollen mikään asiassa esitetty ei viittaa siihen, että 22-vuotias tulisi ennen maasta poistamistaan syyllistymään uusiin rikoksiin.
Hovioikeus myös nostaa esille moitteettoman tavoitettavuuden. Hovioikeus katsoo, ettei rikoksen vakavuudesta huolimatta edellytystä säilössä pitämiselle ole olemassa. Hovioikeus katsoo, että koska säilössä pitämiselle ei ole ulkomaalaislain mukaisia perusteita, säilöön otettu 22-vuotias on päästettävä heti vapaaksi.
Teki seksuaalisia tekoja 13-vuotiaalle
22-vuotiaan miehen tuomio aiemmin käräjäoikeudessa tuli teoista, joita hän oli tehnyt 13-vuotiaalle, johon tutustui sosiaalisessa mediassa.
Sosiaalisessa mediassa tapahtuneet viestittelyt johtivat tapaamisiin syksyllä 2018. Käräjäoikeuden tuomion mukaan tapaamisissa 22-vuotias teki 13-vuotiaalle seksuaalisia tekoja, jotka ovat olleet omiaan vahingoittamaan lapsen kehitystä ja aiheuttamaan erityistä vahinkoa. Tapaamisissa 22-vuotias on muun muassa ollut sukupuoliyhteydessä 13-vuotiaan kanssa työntämällä peniksensä ja sormensa tämän emättimeen Lisäksi 22-vuotias on kosketellut 13-vuotiasta eri puolilta vartaloa ja imenyt tämän kaulaa aiheuttaen siihen punaisen jäljen. Lisäksi vastaaja on työntänyt sormeaan asianomistajan alapäähän.
Käräjäoikeuden mukaan kyse on ollut kokonaisuutena arvostellen törkeästä rikoksesta, koska peniksellä tapahtunut sukupuoliyhteys on ollut suojaamaton ja asianosaisten välinen ikäero on suuri.
22-vuotias valitti tuomiostaan Rovaniemen hovioikeuteen, joka ei kuitenkaan muuttanut käräjäoikeuden tuomiota. 22-vuotias harkitsee valitusluvan hakemista korkeimmalta oikeudelta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Leena Meri: Vankien ”omien lomien” loputtava – lakialoite luvattomista poistumisista rikoslakiin

Tavio: Törkeiden rikosten rangaistukset istuttava kokonaan vankilassa
Viikon suosituimmat

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen uhkailee X:ssä räjähdyksillä ja tappamisella
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Mika Tammi julkaisi X-viestipalvelussa räjähdys- ja tappouhkauksia eduskuntataloa, perussuomalaisten puoluetoimistoa, ministereitä ja poliisia kohtaan. Piirihallituksen luottamushenkilön julkaisemat uhkaukset herättävät kysymyksen siitä, miten vasemmistoliitto suhtautuu omien edustajiensa vihapuheeseen.

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsenen Mika Tammen räjähdys- ja tappouhkaukset eivät ole irrallinen tapaus. Puolueen historiasta löytyy useita samankaltaisia esimerkkejä luottamushenkilöiden julkaisemista väkivaltaviesteistä. Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja, Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Sami Kymäläinen vaatii vasemmistoliittoa siivoamaan oman pesänsä.

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia
Suomen Uutiset selvitti julkisuudessa olleita usean tekijän raiskauksia vuodesta 2015 lähtien. Kaikissa selvityksessä löytyneissä naisiin kohdistuneissa tapauksissa tekijöiden nimet viittasivat ulkomaalaistaustaan. Yhdessä mieheen kohdistuneessa törkeässä raiskauksessa toinen kahdesta tekijästä oli suomalaistaustainen. Ulkomaalaistaustaiset muodostavat selvän yliedustuksen myös raiskausrikoksissa yleisesti: vuonna 2025 raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä henkilöistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia, vaikka heidän osuutensa Suomen väestöstä oli 11,7 prosenttia.

Laittomat maahanpyrkijät ajoivat Italiassa uimarin päälle – jatkoivat pysähtymättä rannalle ja juoksivat pakoon
17-vuotias tyttö oli Sardinian Chia Beachilla uimassa, kun hänen päälleen ajoi algerialaisten laittomien maahantulijoiden vene. Veneessä olleet 14 nuorta miestä eivät pysähtyneet katsomaan tytön saamia vammoja, vaan karauttivat rannalle muutaman kilometrin päähän ja juoksivat pakoon sisämaahan.

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”
Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnisti yhdessä Seta ry:n kanssa sateenkaarinuorille suunnatun kampanjan. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii kovin sanoin opetus- ja kulttuuriministeri Anders Adlercreutzia (r.) tempauksesta ja painottaa, että julkisen vallan tulee pysytellä erossa Setan ja Helsinki Priden kaltaisten kansaa jakavien poliittisten äärijärjestöjen kanssa veljeilystä.

Maahanmuuttokriittinen huippumuusikko jäi sensuurin hampaisiin – brittiradio ei soita hittisinkkua
Legendaarinen brittimuusikko Morrissey tunnetaan rakastettujen laulujensa lisäksi massamaahanmuuton ja woken vastustajana. Morrissey on nyt esittänyt epäilyksiä, että hänen uusinta menestyssingleään ei soiteta radiossa poliittisen sensuurin takia.

Väkivaltaisuudet puhkesivat taas Ceutassa – Espanja pyytää Frontexia apuun
Paikallisten asukkaiden kärsivällisyys Espanjan Ceutassa on nyt loppu. Heinäkuun lopulla runsaat 70 000 laitonta maahantunkeutujaa ylitti rajan Marokosta Espanjan Ceutaan ja heistä noin 5 000 oleskelee edelleen alueella. Paikallisten asukkaiden ja laittomien tulijoiden välit ovat kärjistyneet väkivaltaisiksi ja Espanja on pyytänyt Euroopan raja- ja merivartiovirasto Frontexia apuun laittomien palauttamiseksi Marokkoon.

Rikos ei enää kannata – kultakellot ja setelitukut lähtevät huumeparoneilta valtiolle
Jatkossa rikollinen voi menettää selittämättömän omaisuutensa, jos esitutkinnassa tunnistettu omaisuus on todennäköisesti peräisin rikollisesta toiminnasta.

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa
Saksan vaihtoehtopuolueen AfD:n Sachsen-Anhaltin vaalien kärkiehdokkaan Ulrich Siegmundin mukaan ehdottoman enemmistön saaneen puolueen on kyettävä näyttämään jo sadan ensimmäisen hallituspäivänsä aikana konkreettisella tavalla, mihin suuntaan se on matkalla. Vastaansa AfD on saanut kirkot, ammattiyhdistysliikkeen, Antifan ja suuren joukon kampanjoita. Puolueen menestys heijastuu vahvalla tavalla koko Saksan politiikkaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








