Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Aittakumpu pitää rikoslain tiukennuksia välttämättöminä – lapsuuden varjeleminen on nostettava ykkössijalle

09.09.2025 |14:27

Eduskunnan lähetekeskustelussa on tänään hallituksen esitys, joka kriminalisoi raa’an väkivaltamateriaalin hallussapidon ja säätää törkeän tekomuodon lapsipornon hallussapidolle. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu pitää esitystä välttämättömänä.

– Lapsuuden varjelemisen ja lasten turvallisuuden parantamisen pitää olla ykkössijalla. Perussuomalaiset ovat ajaneet näitä tiukennuksia lainsäädäntöön johdonmukaisesti, Pekka Aittakumpu sanoo.

Hän muistuttaa, että lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö ilmiönä piiloutuu herkästi.

– Sen vuoksi aiheesta pitää puhua, uhrien tulee saada apua ja rikoksesta pitää seurata tuntuva rangaistus. Viestin pitää olla selvä: emme hyväksy minkäänlaista hyväksikäyttöä ja väkivaltaa.

Törkeistä tapauksista kovemmat rangaistukset

Aittakumpu pitää tärkeänä, että hallituksen esityksen myötä lapsipornon hallussapitoa voidaan arvioida törkeänä tekona silloin, kun kyse on esimerkiksi hyvin nuorta lasta esittävästä tai lapseen kohdistuvaa väkivaltaa sisältävästä materiaalista.

EU:n minimi enimmäisrangaistuksille lasta seksuaalisesti esittävän kuvan hallussapidosta on yksi vuosi, mutta nyt oikeusministeri Leena Meren valmistelemassa lakimuutoksessa enimmäisrangaistus törkeissä tapauksissa nousee neljään vuoteen.

Hallituksen esityksessä säädetään rangaistavaksi myös raakaa väkivaltaa sisältävän materiaalin hallussapito.

– Esimerkiksi verkossa leviää kuvia ja videoita, joissa näkyy väkivaltaa ihmisiä ja eläimiä kohtaan, Aittakumpu sanoo.

– On täysin oikein, että myös tällaisten kuvien hallussapito kriminalisoidaan. Näillä kuvilla ei ole mitään sananvapauden tai taiteen suojaa – kyse on puhtaasta väkivaltamässäilystä, joka vahingoittaa sekä uhreja että katsojia.

Suomi ei saa olla turvapaikka pedofiileille

Aittakumpu toteaa, että väkivaltakuvauksen hallussapitoa ei ole säädetty rangaistavaksi muissa Pohjoismaissa, ja Euroopassakin rangaistussäännös on poikkeuksellinen. Pääsääntöisesti raakaa väkivaltaa esittävän kuvamateriaalin levittäminen on rangaistavaa, mutta hallussapito ei.

Aittakumpu sanoo, että uudistukset vähentävät kuvamateriaalin kysyntää ja tarjontaa ja sitä kautta ehkäisevät uusien rikosten syntymistä.

– Suomi ei saa olla turvapaikka pedofiileille eikä väkivallan ihannoijille. Meidän on tehtävä kaikkemme, jotta tällainen rikollisuus kitketään pois ja jotta rikoksista seuraa rangaistus.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Hallitus esittää raakaa väkivaltaa ja lasta seksuaalisesti esittävän kuvamateriaalin hallussapitoa rangaistavaksi – Meri: Väkivaltamateriaalin hallussapidon kriminalisointi kansainvälisestikin uutta

05.06.2025 |14:28
Suomen uutiset logo

Brittihallitus pyytää anteeksi uhreilta ja heittää seksuaalirikollisia ulos maasta – vuosikymmeniä jatkunut lasten hyväksikäyttö ja sarjaraiskaukset johtavat viimein tutkintaan ja tuomioihin

19.06.2025 |08:37
Suomen uutiset logo

Uutiset seksuaalisen hyväksikäytön uhreiksi joutuneista vanhuksista järkyttävät – Nieminen: Kuka suojelee vanhuksia seksuaaliselta väkivallalta?

23.04.2025 |12:45
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
7.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää