Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille

10.03.2026 |14:50

Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Vuodesta 2011 työeläkevakuuttajien etujärjestöä Telaa johtanut Suvi-Anne Siimes jättää tehtävänsä vappuna 2026.

Helsingin Sanomien haastattelussa Siimes kritisoi Suomen eläkejärjestelmän epäkohtia, erityisesti maahanmuuttajien helppoa pääsyä Kelan myöntämiin eläkkeisiin ja muihin sosiaalietuuksiin.

Siimes argumentoi, että nykyiset säännöt mahdollistavat liian löysän käytännön, jossa maahanmuuttajat voivat saada etuuksia ilman riittävää työhistoriaa tai integroitumista, mikä lisää kustannuksia ja vaarantaa koko järjestelmän taloudellisen kestävyyden.

– Merkittävää suoraa säästöähän ei syntyisi, vaikka takuu- ja kansaneläkkeet poistettaisiin maahanmuuttajilta kokonaan. Mutta niiden ehdoilla on merkitystä siihen, kannattaako tänne tulla vanhana vai kannattaako tänne tulla nuorempana töihin ja ansaitsemaan itselleen työeläkettä, Siimes sanoo.

Vastavuoroisuutta vaaditaan

Poliitikonurallaan Siimes toimi toisena valtiovarainministerinä Paavo Lipposen II hallituksessa vuosina 1999–2003. Tuoreessa haastattelussa Siimes pohdiskelee, arvioidaanko hänelle tapahtuneen ”persuuntuminen”.

– Jos puhuu siitä, ovatko sosiaaliturvan ehdot yhteensopivat väestön globaalin liikkuvuuden kanssa, leimataan heti. Siksi tästä politiikan alueesta ei kunnolla edes keskustella.

Ex-valtiovarainministerin mukaan kyse ei kuitenkaan ole erinäköisten ihmisten vihaamisesta, vaan työnteon arvostamisesta, sosiaaliturvan rahoituksesta ja yhteiskuntajärjestelmän yleisestä hyväksyttävyydestä.

– Tämä mesta ei pysy pystyssä, ellemme kohtuullisella tavalla arvosta sitä, että ihmiset näkevät vaivaa ja tekevät työtä. Jos me haluamme, että kadulla kunnioitetaan kaikenlaisia tänne tulleita ihmisiä, niin ihmisten pitää voida luottaa siihen, että kaikilta vaaditaan efforttia tai ainakin jonkinlaista vastavuoroisuutta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Vigeliukselta kovaa kritiikkiä keskustan ja SDP:n maahanmuuttolinjalle: ”Kymmeniä tuhansia työttöminä ja te vaaditte maailmalta kymmeniä tuhansia lisää”

25.02.2026 |18:01
Suomen uutiset logo

Koponen: Keskustan siunaamat Marinin hallituksen maahanmuuttopolitiikan päätökset näkyvät karulla tavalla työttömyysluvuissa

24.02.2026 |15:06
Suomen uutiset logo

Tutkimus: tieteentekijöiden arvot heijastuvat tutkimustuloksiin – samasta maahanmuuttodatasta tehdyt johtopäätökset vaihtelevat sen mukaan, mitä ideologiaa tutkija edustaa

04.02.2026 |18:43

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?

17.04.2026 |17:22
5.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt

22.04.2026 |16:39
6.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa

22.04.2026 |14:20

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää