
Nyt se alkoi: Perussuomalaisten kannatus lähti reippaaseen nousuun – Sdp ja Keskusta sukeltavat yhä syvemmälle
Perussuomalaiset nousivat Taloustutkimuksen Ylelle tekemässä kannatusmittauksessa uudestaan yli kymmenen prosentin puolueeksi. Edellisen kerran kymmenen prosentin paremmalla puolella puolue kävi maaliskuussa, kun Timo Soini oli ilmoittanut väistyvänsä ja Jussi Halla-aho ilmoittanut pyrkivänsä puolueen johtoon.
Kysely on ensimmäinen, joka on tehty Turun terrori-iskun jälkeen. Kannatus nousi elokuun mittauksesta puolellatoista prosenttiyksiköllä 10,3 prosenttiin. Sama huippu koettiin maaliskuussa. Sitä ennen kannatus oli yli kymmenen prosentin ennen syksyn 2015 turvapaikanhakijavyöryä: elokuussa 2015 vielä 15,0 prosenttia, syyskuussa 10,7 prosenttia ja lokakuussa enää 9,8 prosenttia.
Puolueesta loikanneiden Sinisten kannatus näyttää neljän mittauksen perusteella vakiintuneen runsaaseen prosenttiin. Tällä kertaa Sinisten kannatukseksi tuli 1,4 prosenttia. Neljän mittauksen keskiarvo on 1,5 prosenttia.
Vihreät vahvistivat asemiaan johtavana punavihreänä puolueena. Uusi ennätys on 17,8 prosenttia 0,2 prosenttiyksikön nousulla. Sdp menetti 0,3 prosenttiyksikköä ja putosi 15,6 prosenttiin. Kaikkien aikojen heikoimpaan mittaustulokseen on matkaa enää 1,2 prosenttiyksikköä. Elokuussa 2015 demarikannatus kävi 14,4 prosentin kuopassa.
kokoomus on edelleen kannatukseltaan suurin puolue. Se piti elokuun mittauksen lukeman 20,8 prosenttia. Pääministeri Sipilän kriisi sen sijaan syvenee. Keskustan kannatus putosi 16,2 prosenttiin, mikä on huonoin tulos sitten syksyn 2012.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää