Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Ammattikoulussa Onlyfans-kuvauksia – Antikainen: Perussuomalaiset vaatii loppua pervoilulle oppilaitoksissa

20.03.2025 |12:40

Tänään on uutisoitu, että Keski-Uudenmaan koulutusyhtymä Keudan tiloissa on kuvattu aikuisviihdettä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että juuri tällaiseen kehitykseen puolue on pyrkinyt kiinnittämään huomiota ja vaatinut toimia sen kitkemiseksi.

Median tietojen mukaan ammattioppilaitoksen miesopettaja on järjestänyt opiskelijan Onlyfans-kuvaukset koulun tiloissa, joissa on ollut samaan aikaan valokuvaaja ja kyseinen miesopettaja.

– Tällaista toimintaa ei voida hyväksyä missään oppilaitoksessa. Kyseinen opettaja on vieläpä kehuskellut järjestelyistä oppilaitoksen ruokalassa. Tämä on jälleen yksi esimerkki tilanteesta, jossa opettaja käyttää asemaansa väärin ja toteuttaa omia fantasioitaan opiskelijan kustannuksella. Muistamme hyvin myös Aalto-yliopiston tapauksen, jossa mediataiteilijaksi itseään tituleeraava Aku Meriläinen esitti opiskelijoille omaa pornofilmiään, Sanna Antikainen muistuttaa.

Antikaisen mielestä on käsittämätöntä ja äärimmäisen huolestuttavaa, että maassamme toimii opettajina henkilöitä, jotka eivät ymmärrä perusasioita – oppilaitokset eivät ole aikuisviihteen kuvauspaikkoja eivätkä tiloja, joissa voidaan esitellä opettajien yksityiselämän sisältöä.

Pervoilulle loppu – tekijät vastuuseen

– Kouluympäristön on oltava turvallinen ja asiallinen oppimispaikka, ei aikuisten omien seksuaalifantasioiden toteuttamisympäristö. Tällainen toiminta on lopetettava ja tekijät saatettava vastuuseen. Opettajiksi tarvitaan ammattilaisia, ei henkilöitä, jotka käyttävät nuoria hyväkseen, Antikainen sanoo.

– Vihervasemmiston on myös syytä katsoa peiliin. He ovat aina ja joka paikassa vaatimassa turvallista tilaa, mutta näistä tapauksista he ovat omituisen hiljaisia. Kaksinaismoralismi on heidän tavaramerkkinsä – ilmeisesti asiat hyväksytään, jos ne sopivat heidän ideologiseen viitekehykseensä. Perussuomalaiset vaatii oppilaitoksiin asiallista opetusta ja ohjausta, eivät opettajien oppilaisiin kohdistamaa häikäilemätöntä hyväksikäyttöä.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Forssan seudun Perussuomalaiset Forssan Lehdessä: Mistä on kyse, kun on puhuttu pervoilusta kouluissa?

11.02.2025 |16:03
Suomen uutiset logo

14-vuotias järkyttyi: Helsinkiläinen koulu jakoi äidinkielen tunnilla härskin seksikirjan oppilaille luettavaksi – ”Hinkkausseksiä”, ”Kuinka k****n saa syvälle suuhun”, ”Ota avuksi banaani”

25.11.2024 |14:41
Suomen uutiset logo

Antikainen: Koneen Säätiö sponsoroi opettajan kotipornoa opiskelijoille – miten sairaaksi vihervasemmistolainen woke-ideologia voi vielä tästä muuttua?

13.11.2024 |12:10

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57
6.
Suomen uutiset logo

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta

18.08.2025 |11:05
7.
Suomen uutiset logo

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”

18.08.2025 |08:05
8.
Suomen uutiset logo

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita

15.08.2025 |14:05
9.
Suomen uutiset logo

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”

18.08.2025 |14:51
10.
Suomen uutiset logo

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista

17.08.2025 |15:19

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää