

Helsingissä lipuntarkastajat vielä toistaiseksi määräävät tarkastusmaksuja. Tampereella uusi ohjeistus muuttaa käytäntöä löysemmäksi, mikä suosii epärehellisiä matkustajia. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.
Demaripormestari Ilmari Nurmisen johdolla Tampere muistuttaa jo osin tunnettua lahjaa, joka jatkaa antamistaan. Viime vuonna kaupunginhallitus hyväksyi Nurmisen päätöksen lahjoittaa 50 000 euroa veronmaksajien rahaa Gazaan. Päätös on tosin jumissa perussuomalaisten valtuutettujen oikaisuvaatimuksen takia.
Tämän vuoden alussa Tampereella pyrittiin lanseeraamaan surullisen kuuluisa Empatiataulu, jonka mukaisesti ihmisiä eroteltaisiin toisistaan muun muassa ihonvärin, kehonkuvan, mielipiteiden ja seksuaalisen suuntautumisen perusteella.
Nyt Aamulehti kertoo, kuinka Tampereen kaupunki on alkanut toteuttaa pummilla matkustajien hartaimpia toiveita. Tampereen joukkoliikenteen uuden ohjeistuksen mukaan liputtomat matkustajat voivat jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista ilman maksua tai henkilötietojen antamista.
Ikävästä tilanteesta voi nyt luistella pois
Kysymys on todellakin siitä, että pummilla matkustamisesta ei Tampereella enää välttämättä seuraa mitään, vaan liputta matkustaja pääsee kärähdettyään livahtamaan ikävästä tilanteesta kuin koira veräjästä.
Tampereen joukkoliikenteen uuden ohjeistuksen mukaan tarkastajien tulee välttää aktiivisia voimatoimia, jos matkustaja ei halua näyttää lippuaan tai kertoa henkilötietojaan.
Näin ollen pummilla matkustaja voi käytännössä kenenkään estämättä poistua bussista tai raitiovaunusta omille teilleen. Koska tarkastajia edellytetään olemaan edistämättä pummimatkustajan henkilötietojen näyttämistä, myös tarkastusmaksu jää maksamatta.
Aamulehden jutussa Tampereen kaupungin katupäällikkö Pasi Halme kertoo, että ohjeistusten taustalla on tarkastajien työturvallisuus. Ohjeistukset ovat Halmeen mukaan vielä tarkentumassa.
Aggressiivisesta käytöksestä saa nyt palkinnon
Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus on omiaan synnyttämään kahdenlaisia ongelmia, eli taloudellisia ja moraalisia. Tässä kappaleessa lyhyesti tarkastellaan jälkimmäisiä.
Tampereen ohjeistus voi kannustaa vilpilliseen käytökseen, sillä seuraamusten puute on omiaan houkuttelemaan matkustamaan ilmaiseksi tietoisesti, mikä heikentää yhteiskunnallista rehellisyyttä ja luottamusta julkisiin palveluihin.
Rehelliset matkustajat, jotka maksavat omat lippunsa, voivat hyvinkin tuntea itsensä petetyiksi, kun pummilla matkustavat pääsevät pälkähästä ilman seurauksia. Tämä luo epäreilun tunteen ja voi rapauttaa kaupunkilaisten keskinäistä luottamusta.
Vaikka ohjeistusta perustellaan tarkastajien turvallisuudella, samalla se saattaa palkita aggressiivisesta tai uhkaavasta käytöksestä, jos matkustajat oppivat, että vastarinta johtaa vapaaseen poistumiseen.
Laajempi ongelma on Tampereen ohjeistuksen lähettämä viesti siitä, että säännöt eivät koske kaikkia tasapuolisesti, mikä voi lisätä yleistä lakien halveksuntaa ja heikentää julkisen liikenteen moraalista perustaa.
Lisärasitusta veronmaksajille
Taloudellisessa mielessä Tampereen uusi ohjeistus johtaa suoriin ja epäsuoriin lisäkustannuksiin veronmaksajille.
Jokainen liputon matkustaja, joka poistuu ilman tarkastusmaksua, aiheuttaa tulonmenetyksen Nysselle (Tampereen seudun joukkoliikenne), sillä maksu on tarkoitettu kattamaan valvontakuluja ja kompensoimaan ilmaismatkustusta.
Jos pummilla matkustaminen lisääntyy ohjeistuksen vuoksi, menetetyt tulot voivat nousta merkittäviksi. Nysse rahoitetaan osittain verovaroin, joten nämä menetykset voivat johtaa verotuen kasvuun tai lippujen hintojen nousuun, mikä rasittaa veronmaksajia suoraan. Lisäksi tarkastajien tyytymättömyys voi aiheuttaa henkilöstökuluja, kuten koulutuksia, sairaspoissaoloja tai jopa vaihtuvuutta, jos työ koetaan turhauttavaksi tai vaaralliseksi.
Pidemmällä aikavälillä, jos matkustajamäärät vähenevät turvallisuushuolien tai luottamuksen menetyksen takia, se heikentää joukkoliikenteen kannattavuutta ja kasaa painetta julkisen rahoituksen lisäämiselle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- moraalin heikkeneminen pummilla matkustaminen lipuntarkastajat tarkastusmaksu Ilmari Nurminen veronmaksajat Joukkoliikenne Tampere SDP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vasemmistoliiton kansanedustaja Suldaan Said Ahmed kehottaa kannattajiaan matkustamaan pummilla – ei ihme, että jätti omatkin kulutusluottonsa maksamatta

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

PS äänestytti SDP:n Ilmari Nurmisen valinnasta pormestariksi – Vigelius: ’’Vasemmiston, enemmistön vai kaikkien tamperelaisten pormestari?’’
Tampereen uusi kaupunginvaltuusto kokousti ensimmäistä kertaa maanantaina. Kokouksessa päädyttiin äänestämään pormestarin valinnasta, sillä perussuomalaiset vastustivat SDP:n pormestariehdokas Ilmari Nurmisen valintaa.

Pääkaupunkiseudun liikenteessä mennään taas pummilla – nyt f*ck hsl -sovelluksella

Vigelius: Rasismin käsite inflatoituu, koska sitä havaitaan joka paikassa – makeisissa, riisissä, lautapeleissä, tiernapojissa, sombreroissa, pesukarhuissa, burkhan kritisoinnissa, lipuntarkastajissa
Viikon suosituimmat

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen uhkailee X:ssä räjähdyksillä ja tappamisella
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Mika Tammi julkaisi X-viestipalvelussa räjähdys- ja tappouhkauksia eduskuntataloa, perussuomalaisten puoluetoimistoa, ministereitä ja poliisia kohtaan. Piirihallituksen luottamushenkilön julkaisemat uhkaukset herättävät kysymyksen siitä, miten vasemmistoliitto suhtautuu omien edustajiensa vihapuheeseen.

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia
Suomen Uutiset selvitti julkisuudessa olleita usean tekijän raiskauksia vuodesta 2015 lähtien. Kaikissa selvityksessä löytyneissä naisiin kohdistuneissa tapauksissa tekijöiden nimet viittasivat ulkomaalaistaustaan. Yhdessä mieheen kohdistuneessa törkeässä raiskauksessa toinen kahdesta tekijästä oli suomalaistaustainen. Ulkomaalaistaustaiset muodostavat selvän yliedustuksen myös raiskausrikoksissa yleisesti: vuonna 2025 raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä henkilöistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia, vaikka heidän osuutensa Suomen väestöstä oli 11,7 prosenttia.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsenen Mika Tammen räjähdys- ja tappouhkaukset eivät ole irrallinen tapaus. Puolueen historiasta löytyy useita samankaltaisia esimerkkejä luottamushenkilöiden julkaisemista väkivaltaviesteistä. Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja, Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Sami Kymäläinen vaatii vasemmistoliittoa siivoamaan oman pesänsä.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Pride-aktivistit maalittavat tieteentekijöitä – toiminta on kansainvälisesti verkostoitunutta ja systemaattista
Aktivistien maalituksen kohteeksi joutunut lääkäri Riittakerttu Kaltiala sanoo, ettei maalittaminen Pridessa voinut tulla järjestäjille yllätyksenä. Suomessa on niin pienet piirit, että on selvää, että henkilöt ovat keskenään verkostoituneita.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














