

LEHTIKUVA
Viikon 36/2021 luetuin
Vasemmistoliiton kansanedustaja Suldaan Said Ahmed kehottaa kannattajiaan matkustamaan pummilla – ei ihme, että jätti omatkin kulutusluottonsa maksamatta
Ulosottomies karhuaa eduskuntaan nousseelta vasemmistoliiton uudelta kansanedustajalta yhteensä 6 545 euron rästejä.
Helsinkiläinen Suldaan Said Ahmed aloittaa ensi viikolla vasemmistoliiton uutena kansanedustajana. Kansanedustajan paikka aukesi varasijalta, kun Paavo Arhinmäestä tulee Helsingin apulaispormestari ja ensimmäisellä varasijalla ollut Silvia Modig teki päätöksen jäädä EU-parlamenttiin.
Kansanedustajan palkkio on vaalikauden 2019–2022 alusta lukien 6 614 euroa. Said Ahmedille rahat tulevat tarpeeseen, sillä hän on jo viime syksystä saakka ollut ulosoton asiakas. 3. syyskuuta 2021 päivätyn ulosottorekisteritodistuksen mukaan ulosottomies karhuaa eduskuntaan nousevalta Said Ahmedilta yhteensä 6 545 euron rästejä.
Perintä- ja oikeudenkäyntikulutkin maksettavaksi
Said Ahmedin ulosottorästit ovat aikanaan maksamatta jääneitä kulutusluottoja. Ulosoton kautta saataviaan perivät Svea Perintä Oy, Collector Bank AB sekä Bank Norwegian, jolla on rahamääräisesti suurimmat saatavat Said Ahmedilta, yhteensä 5 137 euroa.
Bank Norwegianin ulosottoasian taustalla on Helsingin käräjäoikeuden viime vuoden joulukuun 9. päivänä langettama velkomustuomio, jonka mukaan Said Ahmed tuomittiin maksamaan kulutusluottoja tarjoavalle Bank Norwegianille yhteensä 7 290 euron velkapääoma korkoineen. Lisäksi tuomion mukaan maksettavaksi tulivat perintäkulut ja oikeudenkäyntikulut. Velkomusjuttu oli tullut vireille lokakuussa 2020.
Bank Norwegianin saatava on päätynyt ulosottoon melko nopeasti tuomion jälkeen eli 14. joulukuuta viime vuonna. Collector Bankin ja Svea perinnän saatavat ovat hieman vanhempia, mutta ne ovat myös viime vuoden loppupuolelta.
Ulosottorästejään Said Ahmed on toistaiseksi lyhentänyt 4 443 euron edestä.
Ulosottomies jahtaa Mustaa Leijonaa
Suldaan Said Ahmed on myös Helsingin kaupunginvaltuutettu ja hänet valittiin jatkokaudelle Helsingin valtuustoon viime kesänä. Eduskunnassa hänestä tulee ensimmäinen somalitaustainen kansanedustaja.
Said Ahmed tunnetaan myös nimellä Musta Leijona, joksi hän on itseään kutsunut vaalikampanjoissaan.
Said Ahmed tunnetaan Helsingin valtuustossa sitkeänä maksuttoman joukkoliikenteen kannattajana. Said Ahmedilta löytyy ymmärrystä liputta matkustamiseen jo etuajassa, sillä hän suosittelee julkisesti vähävaraisia kannattajiaan hyppäämään ratikkaan tai metroon ilman lippua.
– Suosittelen pummilla matkustamista jos ei ole varaa ostaa lippua! Nimimerkki kaupunginvaltuutettu joka haluaa maksuttoman joukkoliikenteen vähävaraisille, Said Ahmed kirjoittaa Twitterissä.
Suosittelen pummilla matkustamista jos ei ole varaa ostaa lippua! Nimimerkki kaupunginvaltuutettu joka haluaa maksuttoman joukkoliikenteen vähävaraisille.
Kohti maksutonta joukkoliikennettä!#Maksutonjoukkoliikenne https://t.co/LCtKn0oRgS— Suldaan Said Ahmed (@suldaansaid) August 28, 2018
Said Ahmed ei paheksu joukkoliikennepummien vertaisapuun perustuvan ryhmän toimintaa.
– Moni nuori menettää luottotietonsa tarkastusmaksujen takia. Ihmiset ovat solidaarisia toisilleen ja musta se on hyvä, Said Ahmed sanoo kulttuurilehti Liberon haastattelussa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- maksuhäiriöt kulutusluotot Silvia Modig Suldaan Said Ahmed luottotiedot ulosotto kansanedustaja Velanotto Vasemmistoliitto Paavo Arhinmäki eduskunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Päätoimittajalta: PS:n asuntojonomainoksessa ei ole virhettä, sensurointipäätös on järjetön, riehuva laitavasemmisto kyvytön sietämään opposition puhetta (video)

Vasemmistoliitto outoilee – Li Andersson sydänhalailee seksuaaliseen ahdisteluun syyllistynyttä feministiaktivistia, puolue salli ehdokkuuden vaikka tiesi ongelmista

Li Anderssonin ministerinjakkara horjuu – väittää ettei tiennyt Dellingerin tappamistwiiteistä, mutta se tuskin pitää paikkaansa

Li Andersson ei pidä Dan Koivulaakson ”taktista väkivaltaa” peräänkuuluttaneita viestejä ongelmallisina, antaa tämän jatkaa Turvallinen oikeusvaltio -työryhmän johdossa

Vihreiden ex-kuntapoliitikolle ehdollista vankeutta törkeästä rahanpesusta – määrättiin palauttamaan Kelalta huijaamansa lapsilisät

Perussuomalaiset haluavat säilyttää HKL:n liikelaitoksena: Yhtiöittäminen ei edistä Helsingin eikä helsinkiläisten etua

Vankila uhkaa vasemmistoliiton ex-pormestariehdokasta – sai raskaat syytteet seksuaalirikoksista

Göteborgilaiskoulun ex-rehtori syytteessä: Koululaisille tarkoitetut veronmaksajien rahat päätyivät islamistipuolueelle Somaliaan

Vasemmistoliiton ex-pormestariehdokas käräjille toukokuussa, raskaat syytteet seksuaalirikoksista – oikeutta käydään suljetuin ovin
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin tuore ehdotus SDP:n syrjäyttämisestä hallitusneuvotteluissa herättää happamia reaktioita demareissa. Samalla kuitenkin unohtuu, että äskettäin demarien esikuvamaassa Espanjassa eniten ääniä ja paikkoja saanut puolue jäi oppositioon. Historiallisesti Suomessakin on aiemmin muodostettu hallituksia, joissa suurin puolue ei ole johtanut hallitusta.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

Talous kasvaa, alijäämä pienenee – opposition kritiikki menetti uskottavuutensa
Suomen talouskehitys on ollut EU:n kärkeä koko alkuvuoden: ensimmäisellä neljänneksellä Suomen kasvu oli EU-maiden nopeinta, ja toisella neljänneksellä Suomi oli edelleen yksi neljästä nopeimmin kasvaneesta EU-maasta.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Ajatuspaja Suomen Perusta järjestötukien jakoperusteista: ”Minkä takia maahanmuuttaja ei voi osallistua samaan potkupallokerhoon kuin kantasuomalainenkin?”
Ajatuspaja Suomen Perustan toiminnanjohtaja Simo Grönroos ja tutkija Samuli Salminen käsittelivät Kesäkatsaus 2026 -ohjelmassa perussuomalaisen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esittämiä muutoksia STEA-avustusten jakoperusteisiin.

Antikainen: Lindtman puolustaa Sánchezia eikä Suomea
Kun Espanjan hallitus epäonnistui EU:n ulkorajan suojaamisessa, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löysi arvosteltavaa vain yhdestä suunnasta: rajaa puolustavasta Suomen sisäministeristä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan se kertoo kaiken olennaisen SDP:n turvallisuuspoliittisista prioriteeteista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












