

Kuvakaappaus Emme suostu pelkäämään -musiikkivideolta. Epäilty ei esiinny tässä kuvassa. / Youtube
Viikon 41/2016 luetuin
Lokakuu 2016 luetuin
Ei voi olla totta! – Paavo Arhinmäki tanssii musiikkivideolla Isis-kuvastoa levittäneen tappajan vierellä
Puotilan 86-vuotiaan vanhuksen puukotuksen epäiltyä koskeva suurta huomiota nostattanut huhu on saanut vahvistuksen. Ilta-Sanomien uutinen vahvistaa sen, että verityön tekijäksi epäillään vasemmistotaustaisen Paleface-artistin tuoreella musiikkivideolla esiintynyttä miestä.
Ilta-Sanomien mukaan Palefacen videolla esiintyvää ulkomaalaistaustaista miestä epäillään 86-vuotiaan miehen taposta Helsingin Puotilassa heinäkuun lopussa. Epäilty on vangittu todennäköisin syin.
Puotilan kappelin läheisyydessä tapahtunutta verityötä on mediassa kutsuttu ”järjettömäksi”.
Vasemmistoliiton ex-ministeri Paavo Arhinmäki marssii epäillyn tappajan rinnalla ja tanssii hänen kanssaan. Arhinmäen takana vilkkuu väkivaltaisen antifasistisen järjestön lippu.
Videolla esiintyvät myös vasemmistoliiton Suldaan Said Ahmed, anarkistiseen väkivaltaan ja ihmisten tappamiseen toistuvasti kannustanut Suvi Auvinen sekä Ylen DocVentures -ohjelmasta tuttu Riku Rantala.
Epäilty oli levittänyt Facebook-sivuillaan kuvamateriaalia, jossa viitataan Isis-terroristijärjestöön. Päivityksissä viitataan useita kertoja islamiin. Israeliin vihamielisesti suhtautuvasta materiaalista paljastuu myös ”Fuck Peace” ja ”No peace to the devils” -tyyppisiä ilmaisuja.

Kuvakaappaus epäillyn Facebook-sivuilta.
Terroristijärjestö Isis on äskettäin käskenyt Rumiyah -propagandalehdessä jäseniään veitsi-iskuihin. Asiasta kirjoitti Verkkouutiset.
Epäilty on esiintynyt suomalaisessa mediassa. Hän on poseerannut muun muassa Yleisradion ohjelmassa sekä Yle:n Lupa Välittää -kampanjassa.
Monet sosiaalisessa mediassa asiaa kommentoineet henkilöt ovat kiinnittäneet huomiota siihen ristiriitaan, että miksi Palefacen ”väkivaltaa vastustava” musiikkivideo pursuilee organisoituun väkivaltaan kannustavia symboleja. Kaiken huippuna mainitaan se, että mellakoinnista aikoinaan pidätetty Paavo Arhinmäki tanssii vanhuksen taposta epäillyn vierellä ja laulaa: ”emme suostu pelkäämään”.
Ilta-Sanomien haastattelema Paleface, oikealta nimeltään Karri Miettinen, ei katso tarpeelliseksi musiikkivideon muuttamista.
Youtube-video (4 min 6 sek).
Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yhdysvaltain sisäministeriö varoittaa kansalaisiaan terrorismista Euroopan lomilla

PS Helsinki: Suomeen palaavilta islamistitaistelijoilta peruutettava oleskelulupa – ”Vakava uhka Suomelle”

Tamperelainen koulu julkaisi ”Suomeen vai kuoleen”-kuvan itse jo helmikuussa, oppilaille syötetään Palefacea

Riku Rantala esitti tv-ohjelmassa onanoivaa Ulla Appelsinia – Timo Haapala perää anteeksipyyntöä MTV3:lta

Vasemmistoliiton kansanedustaja Suldaan Said Ahmed kehottaa kannattajiaan matkustamaan pummilla – ei ihme, että jätti omatkin kulutusluottonsa maksamatta

Vankila uhkaa vasemmistoliiton ex-pormestariehdokasta – sai raskaat syytteet seksuaalirikoksista
Viikon suosituimmat

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Kreetalla kuohuu: Turistit lähtivät – laittomia maahantulijoita tilalle
Suomalaistenkin suosikkilomakohde Kreeta on helisemässä laittomien maahantulijoiden kanssa. Kun turistikausi päättyi, saarelle rantautui Afrikasta peräti 862 tulijaa yhden päivän aikana.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit
Yhdysvalloissa nähtiin siirtymä vasemmalle. Monet läpi päässeistä ehdokkaista edustavat demokraattipuolueen vasemmistolaisinta äärilaitaa. Äärivasemmiston ohella myös muslimiehdokkaat pärjäsivät hyvin. Alaskassa demokraattien Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit: sen, joka on istuva republikaanisenaattori ja sen toisen, jonka hänen kampanjatiiminsä väitetään asettaneen hämäysehdokkaaksi.

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”
Tampereen kaupunki on päättänyt ottaa käyttöön kansainvälisyyssetelin, joka on tarkoitettu tueksi vain ulkomaalaisten työllistämiseen. Setelillä kaupunki tarjoaa työnantajalle 3 000 euron tuen kansainvälisen opiskelijan palkkaamiseen harjoittelijaksi. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää seteliä suomalaisia syrjivänä.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Oikeus tuomitsi kaksi ulkomaalaistaustaista nuorta – pahoinpitelivät ja puukottivat 15-vuotiasta Helsingin Kaivopuistossa
Helsingin Kaivopuistossa tapahtui vakava väkivallanteko elokuussa 2025 koulujen alkamiseen liittyvän nuorten juhlinnan yhteydessä. Joukkopahoinpitelyn kohteeksi päätynyttä 15-vuotiasta epäilty puukotti vatsaan vielä sen jälkeen, kun vartija oli puuttunut tilanteeseen. Käräjäoikeus tuomitsi puukottajan toukokuussa 2026 myös törkeästä huumausainerikoksesta osana laajaa rikoskokonaisuutta, jolla oli poliisin mukaan yhteyksiä kansainväliseen Foxtrot-rikollisverkostoon.

Kappalainen kritisoi kirkon toimintaa: ”Kirkon pitäisi olla poliittisesti neutraali”
Antti Kruus on tullut tunnetuksi värikkäistä mielipiteistään. Hän sanoo, että kirkon kannat muistuttavat liikaa vasemmistolaista ajattelua, vaikka suuri osa seurakuntalaisista edustaa oikeistoa.

Lääkäriliiton Pride-yhteistyö närästää erikoislääkäriä: ”Yhdenvertaisuus ei edellytä Pride-kumppanuutta”
Silmätautien erikoislääkäri Riku Koivusalo arvostelee Lääkäriliiton Pride-yhteistyötä Lääkärilehdessä julkaistussa mielipidekirjoituksessaan. Hänen mukaansa yhdenvertaisuuden edistäminen ei edellytä sitoutumista Pride-liikkeeseen, jonka tavoitteet ulottuvat hänen mielestään lääketieteen perustehtävän ulkopuolelle. Koivusalo ehdottaa yhteistyön lopettamista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














