Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Yhdysvaltain sisäministeriö varoittaa kansalaisiaan terrorismista Euroopan lomilla

23.11.2016 |13:06

Yhdysvaltain sisäministeriö on varoittanut kansalaisiaan kohonneesta terrorismivaarasta Euroopassa. Sisäministeriön mukaan erityisesti joululomilla kannattaa välttää isoja massatapahtumia, kuten juhlia. Välttämiskehotus koskee myös esimerkiksi toreja. Aiheesta uutisoi uutistoimisto NBC News.

Sisäministeriön mukaan he ovat saaneet luotettavia tietoja siitä, että ISIS ja Al-Qaida suunnittelevat edelleen uusia iskuja Euroopassa. Uudet matkustusohjeet kestävät helmikuun loppuun saakka.

Suojelupoliisi yhtyy varoituksiin

Supo kehotti suomalaisia varovaisuuteen marraskuun alussa. Supon tiedotteen mukaan terrori-iskut voidaan toteuttaa pikaisestikin. Tekijöinä voi olla yksittäisiä terroristeja tai pienryhmiä.

Supon johtaja Antti Pelttari kertoi tarkkailtavien henkilöiden määrän nousseen puolella viime aikoina. Tarkkailulistalla on nyt jo noin 300 henkilöä, joilla on yhteyksiä jihadisteihin. Suomesta on lähtenyt islamistitaistelijaryhmiin eniten väkeä suhteutettuna muslimiväestön määrään.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
8.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20
9.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää