Artikkeli kuva

Laittomasti maassa oleskelulle on asetettu nollatoleranssi ja karkotuksia on tehostettu. / LEHTIKUVA

Trumpin Yhdysvalloissa maahanmuutto nettonegatiivista – väkivaltarikollisuus romahtanut, työllisyys nousee

07.10.2026 |14:27

Dosentti Markku Ruotsilan selvitys esittelee niitä toimenpiteitä, joilla Donald Trump on toisella kaudellaan suitsinut hallitsematonta maahanmuuttoa. Suomen Perustan julkaisema tuore raportti kuvaa ne konkreettiset keinot, joilla Trump on saavuttanut historiallisia tuloksia. Palettiin kuuluu kaikki karkotuksista paluumuuttoporkkanoihin.

Donald Trump on toisella kaudellaan pistänyt hösseliksi ja ryhtynyt vakavissaan pysäyttämään maahanmuuttajien vyöryä Yhdysvaltoihin. Otteet ovat olleet kovia mutta täysin laillisia. Ne esitellään Suomen Perustan tuoreessa julkaisussa.

Selvityksen tehneen dosentti Markku Ruotsilan mukaan massamaahanmuuton pysäyttämiseen ei ole tarvittu edes uutta lainsäädäntöä. Täyskäännös on edellyttänyt ainoastaan päättäväisyyttä ja poliittista tahtoa toteuttaa olemassaolevia säädöksiä täysimääräisesti.

Ruotsilan raportin mukaan Trumpin hallinto näyttää Euroopalle mallia maahanmuuttopolitiikan uudesta normaalista.

– Yhtä päättäväistä ja kokonais­valtaista puuttumista hallitsemattoman maahanmuuton ongelmaan tarvittaisiinkin myös Euroopassa, Ruotsila kirjoittaa.

Kovat keinot käyttöön

Trumpin hallinto on käyttänyt monialaisia keinoja sekä laittoman että laillisen maahanmuuton rauhoittamiseksi. Koko virkakoneisto on valjastettu maahanmuuttosuvereniteetin palauttamiseen.

Käytännössä se tarkoittaa, että laittomalle maassa oleskelulle on asetettu nollatoleranssi ja karkotuksia on tehostettu. Pakolaiskiintiöitä on supistettu samoin kuin viisumien määrää ja kestoa. Täysi maahantulokielto on asetettu yli sadan maan kansalaisille.

Maahanmuuttoon ja turvapaikanhakuun liittyviä maksuja on lisätty ja korotettu. Omaehtoisesti maasta poistuville on tarjottu 2 600 dollarin paluumuuttoporkkana.

Vastaansanomattomia tuloksia

Tulokset puhuvat puolestaan. Trumpin toisen kauden ensimmäisen kuukauden aikana laittomat rajanylitykset vähenivät yli 90 prosentilla. Ensimmäisen vuoden aikana tapahtui vähemmän laittomia rajanylityksiä kuin viimeisten 30 vuoden aikana keskimäärin joka kuukausi.

Tieto Trumpin tiukasta linjasta leviää maailmanlaajuisesti. Jo se helpottaa maahanmuuttopainetta.

– Verrattuna edeltäneen hal­linnon aikakauteen maahantuloa laittomasti edes yrittä­neitä on ollut huomattavasti vähemmän vuodessa kuin oli Joe Bidenin kaudella keskimäärin joka kuukausi, Ruotsila toteaa.

Vaikutus valtiontalouteen on ollut välitön. Verorahoja on säästetty kymmeniä miljardeja eväämällä sote-palvelut laittomasti maassa olevilta. Syntyperäisten yhdysvaltalaisten työllistymisessä tapahtui kahden miljoonan euron lisäys vuoden 2025 kesään mennessä.

Turvallisuus on kohentunut huomattavasti, osittain karkotusten ansiosta. Huumekuolemat ovat laskeneet viidenneksellä ja väkivaltarikollisuus on alhaisimmalla tasolla yli vuosisataan.

Länsimainen sivilisaatio uhattuna

Suomessakin työllisyys voitaisiin saada heti nousuun karkottamalla pimeitä töitä tekevät maahanmuuttajat ja säätämällä kustannuksia ulkomaista halpatyövoimaa käyttäville yrityksille. Trumpin maahanmuuttopolitiikan olennaisin opetus onkin muutoksen mahdollisuus. Massamaahanmuutto ei ole luonnonlaki.

Ruotsilan mukaan Euroopan valtaeliitti ei kuitenkaan ymmärrä maahanmuuton haittavaikutusten laajuutta ja syvyyttä. Eliitin oikeistolaisia jäseniä houkuttaa halpa työvoima, vasemmistolaisia taas potentiaaliset äänestäjät.

Massamaahanmuutto kuitenkin syövyttää pois kaikki ne yhteiskunnalliset rakenteet, joiden varassa talous ja demokratia tällä hetkellä toimivat – siis kansallisvaltion, yhteiset arvot ja jaetun kulttuuriperinnön.

Toisin sanoen koti, uskonto ja isänmaa lakkaavat yhdistämästä Suomen kansalaisia, eikä tilalle tule mitään. Sellainen ei ole kulttuurin kehittymistä vaan kuolemaa.

Massamaahanmuutto uhkaa koko länsimaisen sivilisaation olemassaoloa. Tuota sivilisaatiouhkaa vastaan Trumpin hallinto maahanmuuttopolitiikallaan käy.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”

02.10.2026 |13:10
7.
Suomen uutiset logo

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut

05.10.2026 |10:29
8.
Suomen uutiset logo

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy

03.10.2026 |13:41

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi