
Kaisa Garedew: “Elokapina enemmän kiinnostunut laittomia toimia sisältävistä spektaakkeleista kuin ympäristöstä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew pitää kansalaisaloitetta Elokapinan kieltämiseksi erittäin tervetulleena avauksena.
Elokapina järjesti massamielenosoituksen Helsingissä 11. kesäkuuta 2024. Tihutöiden lisäksi järjestö tukkii mielellään katuja ja häiritsee liikennettä. / LEHTIKUVA
Keskiviikkona eduskunnassa käsiteltiin kansalaisaloitetta, jossa vaaditaan ympäristöjärjestö Elokapinan lakkauttamista sekä sitä rahoittavan Elonvaalijat ry:n toiminnan kieltämistä. Kansalaisaloitteessa esitetään myös, että tuomioistuin määrittelisi Elokapinan rikollisryhmäksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen antoi aloitteelle vahvan tukensa ja korosti puheenvuoroissaan Elokapinan aiheuttamaa haittaa suomalaiselle yhteiskunnalle.
Sanna Antikainen painotti, että aloitteen taustalla on selkeä ja perusteltu syy. Elokapina aiheuttaa toiminnallaan jatkuvaa häiriötä, kuormittaa poliisin ja oikeuslaitoksen resursseja sekä vaarantaa yleisen järjestyksen.
– Koska aloite on eduskunnassa nimenomaan kansalaisaloitteen muodossa, on selvää, että todella moni kansalainen on lopen kyllästynyt Elokapinan toimintaan Suomessa. Se ei ole mitenkään ihmeellistä, koska järjestö tunnetaan ja muistetaan lähinnä siitä, että se järjestää ”hyvän asian” vuoksi haittaa suomalaiselle yhteiskunnalle ja kuluttaa yhteiskunnan, kuten poliisin ja oikeuslaitoksen, resursseja turhaan, Antikainen sanoi puheenvuorossaan.
Antikainen jatkoi, että lisäksi Elokapinan tempaukset liikenteen tukkimiseksi ovat olleet jopa vaarallisia ja estäneet esimerkiksi hälytysajoneuvojen liikkumista.
– Viime kesänä poliisi pidätti 137 aktivistia yhden mielenosoituksen osana. Yhteensä Elokapinan häiriköinnin takia on seurannut ainakin tuhat rikosilmoitusta.
Järjestön yhteydet kansainväliseen Extinction Rebellion -liikkeeseen ovat huolestuttavia, erityisesti liikkeen radikaalien tavoitteiden ja toimintatapojen vuoksi. Britanniassa terrorismipoliisi on listannut kyseisen liikkeen ääriliikkeeksi.
– Liikkeen ydinajatuksena on vaatia päättäjiltä nopeampia toimia ilmastokriisin ratkaisemiseksi. Teoriatasolla hyvä ajatus on johtanut ympäri Eurooppaa lähinnä vain yhteiskunnalliseen haitantekoon ja resurssien tuhlaamiseen.
Antikainen painotti, että Elokapinan kauniiden ajatusten taustalta paljastuu vähemmän kauniita asioita. Järjestön perustaja Roger Hallam on ehdottanut puheessaan yritysjohtajien ja kansanedustajien ampumista.
– Hallam on todennut Venäjän valtion operoimassa Russia Today ‑mediassa, että liike haluaa murskata nykyisen talousjärjestelmän ja edustuksellisen demokratian. Demokratian sijaan Hallam ehdottaa päättäviksi elimiksi neuvostoja. Hallam on peräänkuuluttanut myös sosialismia sekä Nürnberg-tyyppisiä oikeudenkäyntejä.
Antikainen lisäsi, että ”kauniita ajatuksia” on ollut myös Ruotsissa, jossa Elokapinan johtohahmo Jonathan Pye on muun muassa tuomittu neljän vuoden ehdottomaan vankeustuomioon poliittisista rikoksistaan. Pye on ruotsalaisten tiedotusvälineiden mukaan sanonut, että ainoa syy välttää poliittisten murhien suorittamista on se, ettei murhista ole tarpeeksi suurta strategista hyötyä.
– Suomessa Koneen Säätiönkin sponsoroiman Elokapinan taustayhdistyksenä toimivan Elonvaalijat ry:n puheenjohtajana on toiminut henkilö, joka osallistui vuonna 2013 Kiakkovierasjuhlien nimellä tunnettuun mellakkaan, jossa äärivasemmistolaiset riehuivat Tampereella rikkoen paikkoja vähintään kymmenientuhansien eurojen edestä ja vahingoittivat jopa poliisien hevosia. Toiminta ei ole ennenkuulumatonta, olihan tämä kyseinen puheenjohtaja SKP:n aktiivi.
Antikaisen mielestä kaikkein surullisinta kaikessa Elokapinan rähinöinnissä on, että kun Elokapina järjestää jonkin yhteiskuntaa häiritsevän ja resursseja vievän tapahtuman, jossa poliisi joutuu käyttämään voimakeinoja niskoittelevien aktivistien poistamiseksi tieltä, ovat vihreät ja vasemmistoliitto paheksumassa poliisien toimintaa, mutta eivät itse Elokapinan toimintaa.
– Esimerkiksi kun neljä vuotta sitten poliisi joutui käyttämään pippurisumutetta poistaakseen kadulta mielenosoittajat, jotka tahallaan tukkivat liikennettä, oli vasemmistopoliitikkojen reaktiona syyttää poliisia omien mannekiiniensa sijaan. Tuolloinkin useat vasemmistopoliitikot lähinnä valittelivat ja vaikeroivat äänekkäästi juuri poliisien voimankäytöstä. Silloinen sisäministeri Maria Ohisalokin vaikeni mielenosoittajien laittomuuksista.
Eduskunnassa vihreiden kansanedustaja Oras Tynkkynen vähätteli Elokapinan toiminnan aiheuttamaa haittaa ja vertasi sitä Convoy Finland -mielenosoitukseen. Antikainen huomautti, että Convoy-tapahtuma oli yksittäinen tapaus, kun taas Elokapinan häiriköinti on jatkuvaa ja organisoitua.
– Elokapina aiheuttaa merkittävää haittaa suomalaiselle yhteiskunnalle, poliisille ja oikeuslaitokselle. Nykyisin Suomessa kesän merkki on se, että Elokapinan mielenosoittajat tulevat istumaan Mannerheimintielle ja tukkivat sen. Silloin on myös tiedossa jälleen kerran poliisien resurssien tuhlausta. Tällaisen on yksinkertaisesti loputtava.
– Elokapina on käytännön havaintojen perusteella pelkkä äärivasemmistolainen organisaatio, joka ympäristönsuojelua tekosyynä käyttäen haluaa aiheuttaa haittaa suomalaiselle yhteiskunnalle. Koska mikään muu ei näytä auttavan lopettamaan tätä jatkuvaa hulluutta, on koko järjestö lakkautettava, Antikainen vaatii.
Poliisihallitus kerää tällä hetkellä todistusaineistoa Elokapinan kieltämiseksi. Kansalaisaloite lähetettiin lakivaliokuntaan, jolle perustuslakivaliokunnan on annettava lausunto.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew pitää kansalaisaloitetta Elokapinan kieltämiseksi erittäin tervetulleena avauksena.
Elämme kummallisia aikoja. Ennen synkeämielisille lapsille suositeltiin ulkoliikuntaa, nykyään Elokapinaa. Kun median fanittaman sekopääkultin riehuminen on mennyt siihen pisteeseen, että Eduskuntatalon seinät värjätään veri-iskulla ja järjestön sisäisillä keskustelupalstoilla fantasioidaan poliitikkoihin kohdistetuilla joukkomurhilla, on varmaan syytä istahtaa hetkeksi alas ja pohtia, kuka tätä kaaosta oikein rakentaa ja miksi.
Eduskunnan puhdistustyöt jatkuvat edelleen.
Punainen armeijakunta (RAF) oli Saksan liittotasavallassa 1970-luvulla vaikuttanut äärivasemmistolainen terroristiryhmä, jonka tavoitteena oli kommunistinen kansannousu. Baader-Meinhof-ryhmänä tunnettu RAF vastusti kapitalismia. Se murhasi iskuissaan kymmeniä ihmisiä.
Viikon suosituimmat
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.
Pääministeripuolueena SDP:n ja Nasima Razmyarin toimintalinja olisi selvä: vihapuheesta vankilaan – mutta laittomasta maassaoleskelusta palkinto. Suomalaisille rajat sananvapauteen – mutta ei rajoja maahanmuutolle. Ja jos kritisoisit Razmyaria, joutuisit maksamaan kunnianloukkauksesta korvauksia, kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa.
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos selventää mamutusta komppaavalle ay-pomo Ismo Kokolle, että toki Suomessa bussit liikkuisivat aivan hyvin myös ilman maahanmuuttajia, tällöin vain kuljettajien palkat olisivat hieman korkeammat kuin nyt.
Kotien lisäksi sisätilojen viileydestä on huolehdittava sosiaali- ja terveydenhuollon hoitolaitoksissa sekä asumisyksiköissä, joissa hoidetaan kuumuuden vaikutuksille herkkiin väestöryhmiin kuuluvia, painottaa sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.
Ranska on päättänyt myöntää turvapaikkoja Gazan palestiinalaisille. Tie EU:n alueelle on nyt periaatteessa auki kahdelle miljoonalle uudelle pakolaiselle. Päätökseen on reagoitu voimakkaasti, sillä se voi johtaa pakolaistulvaan ja Hamasin terrroristien ujuttautumiseen Euroopan ytimeen.
Maahanmuutto- ja integraatiopolitiikan pitää perustus tosiasioihin, ei näppituntumaan saatikka oletuksiin. Näin ajattelee tuore opetus- ja integraatioministeri Simona Mohamsson (ent. Mohammad). Yhteiset tasavertaisuuteen perustuvat arvot on hyväksyttävä, sillä ”lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”.
Elinkeinoelämän valtuuskunnan tuore arvo- ja asennetutkimus osoittaa, että suomalaisten asenteet ovat siirtyneet selvästi oikeistolaisempaan suuntaan kuluneen vuosikymmenen aikana. Suomalaisista noin puolet (49 prosenttia) asemoi itsensä poliittisesti oikealle, vajaa kolmannes vasemmalle (31 prosenttia) ja viidesosa (19 prosenttia) keskelle.