
Arvot ratkaisevat, jatkaako kokoomus hallitusyhteistyötä perussuomalaisten kanssa, epäselvää on vain se, mitä Orpo länsimaisilla arvoilla tarkoittaa.
Ennen perussuomalaisten puoluekokousta kokoomus näytti pelaavan upporikasta ja rutiköyhää: pyrkimystä vaikuttaa perussuomalaisten sisäisiin asioihin ei edes yritetty peitellä.
Peli näytti kuitenkin bluffaukselta: voimakkaimmin Halla-ahoa vastaan puhui Helsingin pormestari Jan Vapaavuori, jonka ei tarvitse kääntää takkia nyt, kun kun Jussi Halla-aho tulikin valituksi. Sen sijaan Petteri Orpon on vaikea kasvojaan menettämättä jatkaa hallitusyhteistyötä Halla-ahon perussuomalaisten kanssa.
Politiikan tutkija, Eduskuntatutkimuksen keskuksen johtaja Markku Jokisipilä sanoi lauantai-iltana, ettei Halla-ahon puheenjohtajuus aiheuta hallituskriisiä. Suomessa ei Jokisipilän mukaan ole ajauduttu hallituskriiseihin tai ennenaikaisiin vaaleihin henkilökysymysten takia useaan vuosikymmeneen, ja olisi kovin erikoista, jos sellaiseen jouduttaisiin nyt. Halla-aho on toistanut useasti ymmärtävänsä hallituspolitiikan vaatimat kompromissit, eivätkä hänen Sampo Terhon kannat useimmista asioista juurikaan eronneet toisistaan, Jokisipilä perustelee.
Halla-aho piikitteli linjapuheessaan kokoomusta siitä, että heille ei riitä Halla-ahon johtamien perussuomalaisten sitoutuminen hallitusohjelmaan, vaan perussuomalaisten pitäisi vielä hyväksyä kokoomuksen arvotkin.
Orpo sanoi sunnuntaina, että kyse on siitä, hyväksyykö perussuomalaisten uusi johto “länsimaiset, demokratiaan ja ihmisyyteen kuuluvat arvot ylipäänsä”.
Mitä Orpo näillä arvoilla tarkoittaa, on eri asia. Kokoomusnuorten entinen varapuheenjohtaja Saul Schubak kommentoi rasistiksi ja ihmisarvonkieltäjiksi nimittelyn vastaavan syvällisyydeltään huutelua esikoulun leikkikentällä.
– Argumentiksi riittää, että vastustaja leimataan jollain huonosti määritellyllä negatiivisen konnotaation omaavalla sanalla.
Schubak onnitteli Halla-ahoa valinnasta ja muistutti puoluetovereitaan Suomen valtavista taloudellisista ja turvallisuuteen liittyvistä haasteista, joiden edellyttämien uudistusten läpiviemiseen nykyinen hallituspohja olisi hänen mielestään paras.
– Kysynkin sinulta, oletko valmis uhraamaan tämän, ehkä viimeisen mahdollisuuden välttämättömien uudistusten läpiviemiseen vain voidaksesi signaloida äänestäjillesi naistenlehdissä kuuluvasi vihervasemmiston lanseeraaman ‘hyvien ihmisten’ joukkoon”, Schubak kysyi puoluetovereiltaan.
Toista ääripäätä ja erittäin rajua kielenkäyttöä edustaa Kokoomusnuorten nykyinen puheenjohtaja, emopuolueelle lojaalina tunnettu Daniel Sazonov.
– Halla-ahon johtamana puolue vertautuu Euroopan muihin rasistisiin puolueisiin, joiden kanssa vastuulliset eurooppalaiset puolueet ovat pidättäytyneet tekemästä hallitusyhteistyötä, Sazonov sanoo tiedotteessaan.
On mahdollista, että kokoomus ja keskusta ottavat perussuomalaisten tilalle hallitukseen kristillisdemokraatit ja Rkp:n. Ilmeisesti Rkp:n presidenttiehdokkaaksi nimitetyn Nils Torvaldsin taistolaismenneisyys ei ole kokoomukselle ongelma. Euroopan unionin johdossa on paljon entisiä kommunisteja, joiden historia totalitaristisen aatteen kannattajana ei ole häirinnyt Euroopan konservatiivipuolueita.
Keskustan puolella antipatia Halla-ahoa vastaan ei vaikuttaisi olevan aivan yhtä syvällä kuin kokoomuksessa. Myös Sipilä korosti arvoerimielisyyksiä ratkaisevana tekijänä.
Käytännössä arvoista on kovin hankala käydä neuvotteluita. Useimmat perussuomalaiset tietävät, että maahanmuuttokriittisyyden taustalla ovat faktat, ei rasismi tai ihmisviha, mutta on tietysti vaikea vakuuttaa siitä vastapuolta, joka ei ole asiaa tähän mennessä ymmärtänyt.
Keskusta ja kokoomus ovat sitoutuneet kaksi vuotta sitten hallitusohjelmassa maahanmuuttopolitiikkaan, johon Halla-aho ei ole vaatimassa muutosta vaan ainoastaan sen toimeenpanoa. Kokoomus ja keskusta ovat siis hyväksyneet kertaalleen Halla-ahon maahanmuuttopolitiikan, mutta eivät nyt hyväksy sen taustalle olettamiaan (uusia) perussuomalaisia arvoja.
Arvoista on myös vaikea tehdä kompromisseja, jonka kaikki kolme puheenjohtajaa voisivat esittää omana voittonaan ja jatkaa kasvojaan menettämättä. Ilmeisesti kokoomus ja keskusta tarvitsevat kuitenkin Halla-aholta jonkinlaisen jotta katumusharjoituksen, jotta he eivät saa Euroopan unionin ja kotimaisen median silmissä rasismitartuntaa.
Keskustastakin on kuultu soraääniä. Lapin kansanedustaja Mikko Kärnä kirjoittaa blogillaan, että olisi mielipuolista leimata yhtä puoluetta sen puheenjohtajan takia näin voimakkaasti.
– Yhtä mielipuolista olisi pyrkiä systemaattisesti eristämään heidät. Tällä on vain yksi seuraus: puolue kasvaa ajan myötä maamme suurimmaksi. Ilmiö on hyvin tunnistettavissa naapurimaassamme Ruotsissa.
Sauli Niinistö ei Verkkouutisten uutisen mukaan presidenttinä voi olla valitsemassa, minkälainen hallituspohja Suomessa tästä eteenpäin vallitsee.
– Se on perustuslain mukaan puolueiden tehtävä, presidentti Niinistö kommentoi Kultarannassa.
Hallituspuolueiden puheenjohtajat tapaavat maanantaina aamupäivällä.
Marko Hamilo
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Kommunistit eivät onnistuneet peruuttamaan Teemu Keskisarjan historialuentoa Lahdessa
Kommunistinen verkosto, joka käyttää Rakennusliiton osoitetta postiosoitteenaan on vaatinut Lahden kaupunginkirjastoa peruuttamaan kansanedustaja Teemu Keskisarjan historialuennon. Sama verkosto järjestää itse marxilaisen kirjallisuuden lukupiirejä kirjaston tiloissa.

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Kansannousu kiihtyy Iranissa: Haavoittuneet täyttävät kriisiytyneet sairaalat – ruumiita pinotaan kasoihin
Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.

Mäenpää hämmästelee syrjintää puolustaneen yhdenvertaisuusvaltuutetun roolia oikeudessa: ”Eihän tämän pitäisi olla mahdollista”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää kyseenalaistaa kirjallisessa kysymyksessään yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnan Provinssi-tapauksen oikeudenkäynnissä ja ihmettelee, miksi valtuutettu asettui syrjinnästä tuomittujen johtohenkilöiden puolelle.

STT myöntää pitkin hampain oman uutisointinsa ongelmat – Garedew: ”Median Israel-valheita alkaa paljastua yhä enemmän”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii STT:tä ja muuta valtamediaa virheellisestä Israel-uutisoinnista ja muistuttaa, että BBC:n omat selvitykset ovat jo paljastaneet vakavia ongelmia Gazaa koskevissa jutuissa. Garedew vaatii, että media korjaa virheensä yhtä näkyvästi kuin se levitti perusteettomia väitteitä.

Päivän Pointti: Media lyttää nyt härskisti nuoria naisurheilijoita – Iltalehdeltä pöksähti setämiesluokan läksytys squash-pelaaja Emilia Soinille

Sähköautoilijoille kilometrivero Britanniassa – Suomessa keskusta haluaa samaa
Saarivaltakunnan sähköautojen ja ladattavien hybridien omistajat joutuvat tulevaisuudessa maksamaan ajoneuvoveroa ajettujen kilometrien perusteella. Britannian hallitus perustelee uudistusta verotulojen turvaamisella, koska polttoaineveron tuotto vähenee sähköautojen yleistyessä. Uusi järjestelmä on parhaillaan lausuntokierroksella ja sen on määrä tulla voimaan keväällä 2028.

Minneapolisin tapausta tutkitaan kotimaisena terrorismina – Ministeri: ”Poliisi ampui itsepuolustukseksi”
Nainen sai surmansa maahanmuuttopoliisin ampumista laukauksista Minneapolisissa keskiviikkoaamuna. Viranomaisten mukaan poliisi ampui itsepuolustukseksi tilanteessa, jossa nainen ajoi autollaan poliisia päin. Äärivasemmisto on kohdistanut maahanmuuttopoliisiin yli sata vastaavaa hyökkäystä viime aikoina. Kuvernööri Tim Walzin mukaan hänen johtamansa osavaltio on "sodassa liittovaltion hallinnon kanssa". Walz ja pormestari Frey haluavat ICE-poliisit pois Minneapolisissa. Surmansa saaneen naisen vaimon ja pojan hyväksi perustettu rahankeräys on tuottanut lahjoituksia jo yli puolen miljoonan dollarin verran.

Seppänen ihmettelee länsimaisten feministien hiljaisuutta: ”Iranin naiset taistelevat yksin diktatuuria vastaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen arvostelee länsimaisten feministien vaikenemista Iranin naisten vapaustaistelun keskellä. Seppänen kertoo, kuinka iranilaiset naiset ja nuoret haastavat teokraattisen hallinnon hengenvaarallisissa olosuhteissa. Samaan aikaan suomalaiset ja eurooppalaiset tasa-arvotoimijat pysyvät hämmentävän hiljaa. - Missä ovat länsimaisten feministien kannanotot naisten vapauttamisen puolesta? Seppänen kysyy.

Vasemmistoterroristien isku Berliinin sähkönjakeluun aiheutti suurimman sähkökatkon toisen maailmansodan jälkeen – ryhmä uhkaa iskeä uudestaan
Yli 100 000 ihmiseltä sähköt katkaisseen terrori-iskun tekijäksi ilmoittautunut äärivasemmistolainen ilmasto- ja ekoterroristien ryhmä kiistää, että teon taustalla vaikutti Venäjä. Saksan sisäministerin mukaan isku osoittaa, että vaarallinen vasemmistoterrorismi on palannut Saksaan. Ryhmä pahoittelee köyhille ja sairaille aiheuttamiaan hankaluuksia mutta aikoo jatkaa iskujaan kapitalisteja ja ilmastonpilaajia vastaan.
















