

KUVAKAAPPAUS/YLE
Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.
Kansanedustaja Atte Kaleva käytti Ylen A-Talkissa ilmaisua ”juutalaisten tapporaha” (pay slay). Kalevan mukaan se tarkoittaa palestiinalaisten marttyyrien rahastoa, josta maksetaan korvauksia.
– Jos palestiinalainen tappaa israelilaisen ja kuolee siinä ja tulee marttyyriksi, hän saa tapporahan. Se maksetaan hänen omaisilleen. Ja jos hän joutuu vankilaan, hän saa kuukausittaisen avustuksen, Kaleva selitti.
Yeisradio otti kiireen vilkkaa kyseisen kansanedustajan faktantarkistuksen kohteeksi, jonka haastattelulausuntoa tulkitsemaan Yle löysi professori Hannu Juusolan – mutta ei perusteluita vimmaiselle tulkinnalleen.
– Tilanne esitetään hyvin yksinkertaistavassa muodossa. Kerrotaan vain, paljonko hallinto maksaa siitä, että israelilaisia tai juutalaisia tapetaan, Juusola sanoo.
– Tämä on hyvin propagandistinen tulkinta järjestelmästä.
Tutkimukset ovat niin kuin ne tulkitaan
“Yhä useamman suomalaisen mielestä rasismi on merkittävä ongelma Suomessa, selviää Uutissuomalaisen USU-gallupista”, Yle uutisoi keskiviikkona.
“Kyselyssä haastateltaville esitettiin väite, jonka mukaan rasismi on merkittävä ongelma Suomessa. Vastaajista 60 prosenttia oli jokseenkin tai täysin samaa mieltä väitteen kanssa. Kaksi vuotta aiemmin tehdyssä gallupissa vastaava lukema oli 57”.
Toisaalta World Population Reviewin tutkimus sijoittaa Suomen maailman kärkikymmenikköön niiden maiden joukossa, jossa rasismia on kaikkein vähiten. Joukossa ovat Suomen lisäksi kaikki Pohjoismaat Islantia lukuun ottamatta. Maailman ykköseksi eli vähiten rasistiseksi maaksi nousee Uusi Seelanti.
”Miksi Yle valehtelee?”
– Miksi Yle valehtelee? Tämäkin asia on reilun viikon aikana korjattu monta kertaa. Aina se vain sinne tulee, uudelleen ja uudelleen, huokaa perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra viestipalvelu X:ssä.
Hän sivaltaa Yleisradiota oudoista johtopäätöksistä, joita Ylen toimitus on tehnyt puheesta, jossa mainitaan tilastollisesti todennettavat tiedot demografisista muutoksista.
– Miten tämä voi olla niin vaikeaa, Purra ihmettelee ja huomauttaa, että Yle pysyy kiinni omissa uskomuksissaan, vaikka asia on korjattu.
-Ei, Purra ei ole viitannut kesäkokouksessa eikä koskaan muulloinkaan mihinkään ”äärioikeistolaiseen salaliittoteoriaan” vaan yksinkertaisesti tilastoihin, jotka kuvaavat väestöpohjan muutoksia ja ominaispiirteitä, Purra painottaa.
Hei me voitetaan tällä
Lopuksi vielä Ylen välittämä näkemys maahanmuuton kansantaloudellisista vaikutuksista, toki vuosien takaa. Kysymys kuuluukin: maailma muuttuu ympärillä ja faktatietoa tulee kaiken aikaa lisää. Pysyykö Yle muutoksen mukana.
”Eurooppaan tulleiden pakolaisten vastaanottamiseen ja kotouttamiseen käytetyt rahat palautuvat yhteiskunnalle lähes kaksinkertaisina viidessä vuodessa”, kertoo tuore tutkimusraportti.
Tent Foundation -järjestön ja Open Political Economy Network -ajatushautomon raportin mukaan pakolaiset hyödyttävät uusien asuinmaittensa talouksia monilla tavoin: työpaikkoja syntyy ja palvelujen ja tavaroiden kysyntä lisääntyy, ja heidän palkoistaan karttuu veroja ja eläkemaksuja.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rahojen palautuminen uskomukset israelilaiset Suomen yleisradio Hannu Juusola palestiinalaiset kansantalous Gaza ongelma Atte Kaleva Faktantarkistus Riikka Purra Rasismi Kotoutuminen Tutkimus pakolaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Dosentti Markku Ruotsila Ylellä: Vasemmiston väkivalta kasvaa – kristityt eivät mellakoi
Eilisessä A-Talkissa asiantuntijat keskustelivat yhdysvaltalaisen konservatiivivaikuttaja Charlie Kirkin kuolemasta ja poliittisesta väkivallasta. He nostivat esiin vuoden 2020 levottomuudet, jotka levisivät George Floydin kuoleman jälkeen nopeasti ja jättivät jälkeensä yli 600 mellakkaa, yli kahden miljardin dollarin aineelliset vahingot sekä arviolta 25–40 poliittisen väkivallan uhria.

Simo Grönroos Ylen maahanmuuttoselvityksestä: ”Totuus on hieman toinen, mitä otsikosta voisi ymmärtää”
Ylellä uutisoidaan Suomen onnistuneen kansainvälisen vertailun mukaan loistavasti maahanmuuttajien "kotoutumisessa". Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos kirjoittaa Facebookissa totuuden olevan hieman toisenlainen kuin mitä Ylen hehkutuksesta voisi olettaa.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Tynkkynen: Seuraavalla hallituskaudella verorahoitteinen budjetti Yleltä pois – ”Vääristää tervettä demokratiaa”
- On suorastaan vastuutonta valtiolta rahoittaa valehtelua, piilopolitikointia ja pohjoiskorealaista totuusmäärittelyä, europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kirjoittaa X:ssa.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Vigelius: ”Ylen journalistinen tehtävä on haastaa ja kyseenalaistaa, mutta ei vääristellä haastateltujen sanomisia”
Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Joakim Vigelius ihmettelee Yleisradion nykylinjaa, joka sallii etenkin poliitikkojen puheiden vääristelyn. - Toimittajan tulisi pyrkiä totuuteen ja tehdä töitä sen tavoittamiseksi - ei lukkiutua omaan haparoivaan ennakkoluuloonsa, Vigelius sanoo.

Kun kepun Kaikkonen sanoi Ylen Ykkösaamussa, että Suomeen ei kaivata ”pummeja ja rikollisia” maahanmuuttajia – Yleä ei voinut vähempää kiinnostaa
Yleisradio suhtautuu joustavasti asioiden ja tapahtumien totuudenmukaiseen kuvaukseen, minkä lisäksi Yle soveltaa kaksia eri sääntöjä siihen, miten maahanmuutosta ja maahanmuuttajista saa puhua: keskustalainen saa Ylen alustoilla lausua sellaista, mikä perussuomalaisen sanomana saa aikaan pöyristymisefektin.
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.

Imaami avasi Birminghamin uuden muslimipormestarin virkaanastujaistilaisuuden islamilaisella rukouksella
Britannian toiseksi suurimman kaupungin pormestariksi on valittu pakistanilaistaustainen maahanmuuttaja, joka on harras muslimi. Juhlallisen virkaanastujaistilaisuuden avasi imaami islamilaisella rukouksella. Monissa muissakin Britannian kaupungissa on ollut muslimipormestari, ja jotkut muslimit ovat edenneet ministeriksi asti.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














