Demariedustaja hermostui Juho Eerolalle

21.05.2013 |15:36

Perussuomalaisten menestys miespuolisen työväestön puolueena ärsyttää SDP:tä varsinkin, jos asia mainitaan ääneen. SDP:n kansanedustaja Suna Kymäläinen ei hyväksy kansanedustaja Juho Eerolan väitettä, että SDP olisi unohtanut duunarimiehet ja keskittynyt olemaan sosiaalitätien puolue.

– Ensinnäkin sosiaalitätinä olemisessa ei ole mitään pahaa ja sosiaalitäditkin ansaitsevat puolustajansa. Toiseksi naisena oleminen ei tarkoita, ettei ymmärtäisi tai osaisi ajaa miesten asioita, Kymäläinen ärähtää Demokraatissa.

– Eerolan väitteistä on pääteltävissä, etteivät perussuomalaiset ole sosiaalitätien asialla – karsien ja vähätellen näin valtavan suuren työtätekevien joukon ulkopuolelle perussuomalaisten agendalta, Kymäläinen väittää.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

8.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17
9.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10
10.
Suomen uutiset logo

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta

27.06.2025 |18:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää