

LEHTIKUVA
Festariesiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille – brittiyleisö huusi innoissaan mukana
Glastonburyn festivaaleilla rap-esiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille ja toivoi Allahin nimissä Palestiinan vapautuvan. Pääministeri ja monet muut poliitikot ovat tuominneet vihapuheen. BBC myöntää rikkoneensa omia vihapuheen vastaisia ohjeitaan lähettäessään keikan suorana lähetyksenä. Rap-duon Yhdysvaltain kiertue peruuntuu, koska heidän viisuminsa peruutettiin.
Glastonburyn kuuluisilla festivaaleilla lounais-Englannissa koettiin lauantaina kuumia tunteita, kun festariesiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille ja vapautta Palestiinalle. Pääosin keski-ikäisistä ja keskiluokkaisista valkoisista briteistä koostuva yleisö ei hämmentynyt kuoleman toivotuksista vaan huusi innoissaan mukana. Yleisön joukossa heiluteltiin Palestiinan lippuja.
Lavalla oli punk-rap-duo Bobby Vylan, jonka tummaihoinen laulaja Pascal Robinson-Foster, 34, on syntynyt Englannissa, mutta ei ilmeisesti tunne itseään englantilaiseksi. Keikan ensimmäinen biisi ”I heard you want your country back” oli suunnattu Brittein saarten kanta-asukkaille.
– Kuulin, että haluatte maanne takaisin. Ette saa. Kuulin, että haluatte maanne takaisin. Turpa kii!
Laulun sanoissa uhattiin, että ”katujen väki tulee ja tappaa teidät”. Tämäkään ei hätkähdyttänyt keskiluokkaista, valkoista yleisöä.
”Kuolema IDF:lle!”
Keikan loppupuolella laulaja huudatti yleisöä ensin tutulla ”Free free Palestine” -huudolla. Sen jälkeen linja muuttui rajummaksi.
– Olettekos kuulleet tätä? Kuolema kuolema IDF:lle! Kuolema kuolema IDF:lle!
– Joelta merelle asti Palestiinan on oltava vapaa – ja insallah – se tulee olemaan vapaa!
Yleisö huusi innoissaan kuolemaa IDF:lle eli Israelin puolustusvoimille. Vaikka kuolemantoivotus oli näennäisesti suunnattu Israelin sotilaita kohtaan, huuto voidaan helposti tulkita kiihottamiseksi kansanryhmää vastaan, koska pakollinen asevelvollisuus koskee kaikkia Israelissa asuvia juutalaisia: sekä naisia että miehiä.
Monet poliitikot ovat tuominneet esityksen. Pääministeri Keir Starmerin mukaan kyseessä oli ”kammottava vihapuhe”. Oikeistopuolueen ”varjosisäministeri” Chris Philp sanoi, että laulaja ”yllytti vihaan ja väkivaltaan” ja hänet pitäisi asettaa syytteeseen. Philpin mukaan myös BBC on saattanut syyllistyä rikokseen lähettäessään keikan suorana lähetyksenä.
Suvaitsevainen hippifestivaali
Hippihenkinen Glastonbury-festivaali tunnetaan äärimmäisen liberaalista arvomaailmastaan. Festivaalin arvoihin kuuluu muun muassa vapaan maahanmuuton edistäminen. Se onkin joutunut pilkan kohteeksi, koska avoimia rajoja vaativa tapahtuma on rakentanut festivaalialueen ympärille massiivisen aidan estääkseen ihmisiä pääsemästä alueelle ilman pääsylippua.
Glastonbury-festivaali on irtisanoutunut kaikenlaisesta ”antisemitismista, vihapuheesta ja väkivaltaan kiihottamisesta”, mutta vetoaa siihen, että yli neljän tuhannen esiintyjän joukossa on väistämättä sellaisia artisteja ja puhujia, joiden arvoja festivaali ei jaa. Bobby Vylanin arvot ja ajatukset tuskin kuitenkaan tulivat kenellekään yllätyksenä.
BBC rikkoi omia vihapuheen vastaisia sääntöjään
Erityisen nolo tilanne on yleisradioyhtiö BBC:lle, joka lähetti keikan suorana. BBC:n pääjohtaja Tim Davie oli juuri viime viikolla lähettänyt uuden sisäisen ohjeen toimittajille, kertoo The Times -lehti. Päivitetyn ohjeen tarkoitus oli estää vihapuheen levittäminen BBC:n taajuuksilla.
BBC:n sisäisessä ohjeessa todetaan, että vihapuhetta sisältävän materiaalin levittäminen voi olla rikos, mikäli se ”on tarkoitettu herättämään rotuvihaa tai uskonnolliseen vakaumukseen kohdistuvaa vihaa”.
Yleisradioyhtiö BBC on nyt selvästikin rikkonut omia ohjeitaan. BBC myönsikin maanantaina julkaisemassaan tiedotteessa, että suoraa lähetystä tekevän kuvausryhmän olisi pitänyt BBC:n omien ohjeiden mukaan katkaista lähetys siinä vaiheessa, kun laulaja alkoi huutaa kuolemaa israelilaisille.
Esitutkinta aloitettu
Bobby Vylanin jälkeen lavalle astui pohjois-irlantilainen rap-trio Kneecap. Tätä keikkaa BBC ei näyttänyt suorana lähetyksenä, koska yksi bändin jäsenistä on syytteestä terroristisesta rikoksesta heiluteltuaan kielletyn terroristijärjestö Hezbollahin lippua lavalla keikallaan viime vuonna.
Guardian-lehden mukaan poliisi on aloittanut esitutkinnan Bobby Vylan -bändin keikasta. Myös Kneecapin Glastonburyn keikka on esitutkinnassa, koska bändi haistatteli pääministeri Starmerille.
Ei asiaa Yhdysvaltoihin
Jää nähtäväksi, joutuuko Bobby Vylan -duo syytteeseen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Täysin seuraamuksetta yhtye ei ainakaan selviä, sillä Yhdysvaltain ulkoministeriö on peruuttanut heidän viisuminsa. Bändillä piti olla Yhdysvaltain kiertue, mutta se jää nyt väliin.
– Ulkomaalaiset, jotka ylistävät väkivaltaa ja vihaa eivät ole tervetulleita meidän maahamme, perustelee apulaisulkoministeri Christopher Landau.
Asiasta nousseessa kohussa on mielenkiintoista, että useat poliitikot puuttuivat israelilaisia vastaan suunnattuun kiihotukseen, mutta oman maan kantaväestöä kohtaan suunnattu ”haluatteko maanne takaisin, ette saa, turpa kiinni” -biisi jäi huomattavasti vähemmälle huomiolle.
– Äänestäkää reformipuoluetta niin saatte maanne takaisin näiltä sekopäiltä, kommentoi oppositiojohtaja Nigel Farage X-somessa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Christopher Landau Kneecap Tim Davie Pascal Robinson-Foster Bobby Vylan antisiionismi Glastonbury Chris Philp Keir Starmer juutalaisviha BBC Palestiina Antisemitismi Kiihottaminen kansanryhmää vastaan. Israel Nigel Farage Vihapuhe Britannia
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












