Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Garedew: “Perussuomalaisten ansiosta taksin ottaminen ei jatkossa enää ole venäläistä rulettia”

27.10.2026 |12:02

Helsingin Sanomien eilisen artikkelin mukaan taksikuskien tekemät seksuaalirikokset ovat lisääntyneet merkittävästi Helsingissä vuonna 2018 voimaan tulleen Bernerin taksiuudistuksen jälkeen. Kun vuonna 2017 taksikuskien epäiltyjä seksuaalirikoksia oli kaksi, vuonna 2023 niitä oli jo 40. Helsingin Sanomien läpikäymistä tapauksista jokaisessa tekijä oli ulkomaalaistaustainen. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew korostaa, että takseilla täytyy pystyä kulkemaan Suomessa ilman, että tulee raiskatuksi ja huijatuksi.

Tänä syksynä ja ensi vuonna asteittain voimaan astuva perussuomalaisen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranteen uudistus on merkittävä korjaussarja sekä matkustajien turvallisuuden että harmaan talouden kitkemisen näkökulmasta.

– Anne Bernerin taksiuudistuksen jälkeen taksin ottaminen on ollut venäläistä rulettia. Yli sata naista on joutunut joko raiskatuksi tai ahdistelluksi, ja mitään takeita ei ole ollut edes siitä, löytääkö kuski perille, sillä paikallistuntemustakaan ei vaadittu, Kaisa Garedew toteaa.

Garedewin mukaan taksien kilpailun avaaminen romutti suomalaisten luottamuksen taksialaa kohtaan, aiheutti raiskatuille tytöille elinikäiset traumat, muutti Helsingin Rautatientorin taksitolpat aggressiiviseksi kaaokseksi, nosti taksimatkojen hintoja 7—15 prosenttia kunnasta riippuen ja vei suomalaisilta käytännössä mahdollisuuden saada tarvitsemaansa suomenkielistä turvallista taksipalvelua.

Perussuomalaiset korjaa karmivat epäkohdat

Kun poliisi piti huhtikuussa Helsingissä taksien tehovalvontapäivän, 36 tarkastetusta taksista puutteita havaittiin 21 taksissa.

– Jos melkein 60 prosentissa tapauksista ilmeni jokin puute ja joka kolmannessa taksissa oli ongelmia lakisääteisen ajopäiväkirjan pitämisessä, niin ei ole kahta sanaa siitä, tarvitaanko takseihin taksamittarit ja lupiin tiukempi seula, Garedew painottaa.

– Nyt vihdoin nämä karmivat epäkohdat on saatu korjattua perussuomalaisten johdolla: taksamittarit jokaiseen taksiin, tunnistettavat värilliset rekisterikilvet ja luvan saannin esteeksi se, jos on syyllistynyt seksuaalirikoksiin, maksuvälinerikoksiin ja ‑petoksiin sekä henkeen ja terveyteen kohdistuviin rikoksiin. Lisäksi uusille kuskeille säädettiin pakollinen 21 tunnin koulutus ja nykyisille kuljettajille täydennyskoulutus ajoluvan uusimisen edellytykseksi, Garedew luettelee.

Suomalaisten turvallisuus on perussuomalaisille ykkösasia

Ranteen taksiuudistus astui pääosiltaan voimaan syyskuun alusta. Taksamittaripakko tulee voimaan 1.2.2026, ja taksien vihreät erikoiskilvet ilmestyvät katukuvaan ensi kesään mennessä.

– Suomalaisten turvallisuus on perussuomalaisille ykkösasia, ja se todella näkyy näissä uudistuksissa, joita olemme tällä hallituskaudella vieneet maaliin.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Seppänen tyrmää Hesarin taksiselvityksen poliittisen silottelun: ”Pitäisi puhua myös maahanmuutosta”

27.10.2026 |09:02

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
5.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
7.
Suomen uutiset logo

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”

23.10.2026 |17:29

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi