

Divarista sukset sopuhintaan
Helsingin Sportti-Divari sijaitsee stadin ytimessä kulmilla, joissa on totuttu enemmänkin lestin kuin pallon lentämiseen. Toisaalta pienet tulot ovat aikoinaan olleet tuttuja täälläkin, ja siitä alkaa divarin historia, suuren laman vuodesta 1994.
Vanhasta on jäljellä ainakin se, että divarissa kelpaa ainoastaan käteinen. Varovaisuutta kaiken maailman kotkotuksiin edustaa sekin, että nettikauppaa ei ole edes suunnitteilla.
– Siihen me ei olla lähdetty, koska kama vaihtuu niin nopeasti, perustelee divarissa myyntiä hoitava Kim Puolakka.
– Postissa ollaan kyllä lähetetty tavaraa ympäri Suomen.
Tänään ovat ajat taas vaikeat, mutta divaria auttaa eteenpäin se, että ihmiset ovat jo tottuneita kierrättämään tavaroita. Vanhan ostaminen ei ole häpeä, se on oikeastaan fiksun ihmisen merkki.
Divarin asiakaskunta koostuu – juuri niinkuin olettaakin voikin – lähinnä lapsista. He eivät tosin häärää kaupassa läheskään aina yksin, vaan mukana on myös maksaja eli aikuinen.
– Kun kamat jäävät pieniksi, niin on itse asiassa helppo tulla tänne, niin saa sopivan kokoiset varusteet. Vanhat menevät vielä vaihdossa ja väliraha onkin sitten sitämyötä ja useimmiten sopivan kokoinen, Puolakka kuvailee kauppatapaa.
Vaikka kaupan hyllyiltä löytyy tavaraa monen monituiseen harrastukseen, painopiste on talvilajeissa.
– Jos jotakin ei ole, niin sitten se vaikka tilataan kumppaneilta.
Uudet urheilutarvikeketjut koettelevat divareittenkin kilpailukykyä. Divarit ovat toistaiseksi pärjänneet, vaikka käytetyt tuotteet maksavat puolet-kolmanneksen uuden hinnasta. Taikasana on vanhoista kamoista maksettava hyvitys.
Divariin voi tarjota tarpeettomaksi käyneitä varusteitaan myös suoraan, mutta tuolloin hyvitys ei ole niin hyvä kuin suorassa vaihtokaupassa.
Divarireissusta kertoi Vehkeilijat.fi.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.

Espanjan talous nojaa EU-tukien ja halpatyövoiman varaan – SDP haluaa samaa Suomeen
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman on nostanut Espanjan sosialistihallituksen Suomen vasemmiston esikuvaksi. Pohjoismaiset demarit Tanskassa ja Ruotsissa hän sivuuttaa. Tanska ja Ruotsi vaativat menokuria ja tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa, Espanja ei kumpaakaan.

















