Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Eerola huolestunut homo- ja juutalaisvastaisista muslimisaarnaajista

25.02.2014 |16:46

Viime aikoina Suomessa on keskusteltu paljon samaa sukupuolta olevien avioliitto-oikeudesta. Viime viikolla eduskunnassa oli myös lähetekeskustelussa aiheeseen liittyvä kansalaisaloite, jossa yli 160 000 aloitteen allekirjoittanutta vaativat avioliittolain muuttamista sukupuolineutraaliksi.

– Perinteistä avioliittokäsitystä kannattavat on julkisuudessa yritetty leimata homovastaisiksi. Todellinen uhka seksuaalivähemmistöjä kohtaan tulee kuitenkin aivan muualta. Helsingin muslimiyhteisö on vuosien saatossa kutsunut useita tunnettuja ulkomaalaisia muslimisaarnaajia puhujiksi tilaisuuksiinsa. Tänä vuonna puhujaksi kutsuttu jamaikalaissyntyinen ja Saudi-Arabiassa islamin teologiaa opiskellut Bilal Philips yhtyy aiemmin vierailleiden tunnettujen saarnaajien Khalid Yasinin ja Anjem Choudaryn islamin tulkintaan, jonka mukaan homoseksistä on tuomittava kuolemaan. Jopa Suomessa toimiva ja Ylen homoillassa esiintynyt imaami Abbas Bahmanpour on samaa mieltä siitä, että islamin lain mukaan homoseksistä seuraa kuolemantuomio, perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola huomauttaa.

– Seksuaalivähemmistöjen lisäksi muslimisaarnaajat ovat levittäneet puheillaan vihaa myös juutalaisia kohtaan. Tutkimusten mukaan juutalaisvastaisuus on erittäin yleistä erityisesti Euroopassa asuvien musliminuorten parissa.

Eerola katsoo, että yhdessä Kultaisen Aamunkoiton kaltaisten, nousevien äärinationalististen liikkeiden kanssa muslimisaarnaajat muodostavat uhan seksuaalivähemmistöjen lisäksi myös Euroopan juutalaisväestölle.

Eerola vaatii Suomen muslimiyhteisöä sanoutumaan julkisesti irti saarnaajista, jotka levittävät vihaa seksuaalivähemmistöjä ja juutalaisia kohtaan. Eerola toivoo myös anteeksipyyntöä yhteisöltä siitä että ovat tällaisia puhujia Suomeen kutsuneet.

Eerola jätti aiheesta kirjallisen kysymyksen hallitukselle.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
2.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
3.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
6.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
7.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
8.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
9.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää