Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan

29.01.2026 |15:20

Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoo, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettävät lapsiaan kuukausiksi tai jopa vuosiksi takaisin Somaliaan. Väitetysti tarkoituksena on ”kouluttaa” heidät pois länsimaisista vaikutteista.

Dokumentti sisältää salaa kuvattua materiaalia, joka paljastaa laitosten karut olosuhteet: nuoria pidetään kahleissa ja altistetaan ankaralle kurille, joka muistuttaa enemmän kidutusta kuin kasvatusta.

Kansanedustaja Juho Eerola kehottaa Facebookissa katsomaan ohjelman itse ja toteaa, että laitokset ovat raaempia kuin suomalaiset vankilat.

Pakolaisstatuksen ristiriita

Eerola nostaa esiin paradoksin: monet somalialaiset ovat muuttaneet Suomeen pakoon kotimaansa sortoa, mielivaltaa ja vainoa. Silti he eivät voi palata takaisin, koska olot ovat liian vaaralliset.

Kuitenkin omia lapsia uskalletaan lähettää juuri näihin oloihin, koska he ovat ”liian länsimaistuneet”. Eerola ihmettelee tätä logiikkaa.

– Tästä syystä on siis tultu tänne, ja tästä syystä ei kuulemma vieläkään voi muuttaa takaisin. Kuitenkin omia lapsia uskalletaan lähettää sinne kokemaan juurikin sitä dokumentin osoittamaa sortoa, mielivaltaa, vainoa ja muutakin epävakautta.

Asia ei ole uusi

Eerola toteaa, että ilmiö ei ole uusi. Hänellä itsellään on ollut tietoa asiasta yli 20 vuotta.

– Pakolaisina tai turvapaikanhakijoina Suomeen tulleet henkilöt lomailevat pitkiäkin aikoja kotimaissaan.

Eerola viittaa myös Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin lausuntoihin Somaliasta sekä suomalaiseen poliitikkoon Vilma Nissiseen, joka äskettäin vertasi Vantaan Hakunilaa Mogadishuun.

Eerola toivottaa lopuksi hyvää vainojen uhrien muistopäivää, siis tilanteessa, jossa monet Suomeen vainoa paenneet altistavat lapsiaan samalle.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu

31.12.2025 |16:01
Suomen uutiset logo

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee

29.12.2025 |18:14

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta

23.01.2026 |11:09
4.
Suomen uutiset logo

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos

27.01.2026 |16:30
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan

28.01.2026 |17:21
7.
Suomen uutiset logo

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin

24.01.2026 |12:00
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan 

22.01.2026 |18:07

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää