

LEHTIKUVA
Elomaa: Suomalaisissa kouluissa oltava riittävät koulupsykologi- ja kuraattoripalvelut
Perussuomalaisten Naisten tuore puheenjohtaja, kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa on huolissaan suomalaisten koululaisten ja opiskelijoiden jaksamisesta ja henkisestä hyvinvoinnista.
– Maailma uudistuu vinhaa vauhtia ja koulujärjestelmämme kulkee tämän kehityksen mukana uudistuksesta toiseen. Välillä tuntuu, että pieni ihminen unohtuu, kun muutoksia ajetaan voimalla eteenpäin, toteaa Elomaa.
Tuen tarve lisääntyy
Tällä hän viittaa koululaisten ja opiskelijoiden henkiseen hyvinvointiin liittyviin haasteisiin uuden ajan oppilaitoksissa. Elomaa laati aiheesta kirjallisen kysymyksen, jossa hän tiedustelee, miten hallitus aikoo varmistaa riittävät koulupsykologi- ja kuraattoripalvelut kouluissa ja oppilaitoksissa.
– Nykyisessä vapaamuotoisemmassa, joustavammassa sekä luokattomassa koulunkäynnissä on hyvät puolensa, mutta yhteisöllisyyden kannalta se voi aiheuttaa haasteita. Tuoreen kouluterveyskyselyn mukaan erityisesti ammattikoulua käyvät pojat kokivat itsensä vahvasti osaksi luokkayhteisöä, joten luokattomuuden lisääntyminen on erityisesti heidän kannaltaan riski, Elomaa varoittaa.
– Ryhmään kuulumattomuuden tunteen lisääntymisestä voi jatkossa seurata ajelehtimista ja turvattomuuden tunnetta. Myös eriarvoistumisen kehityksen myötä ongelmat kasaantuvat ja lasten sekä nuorten tuen tarve lisääntyy. Näin ollen tarve kuraattori- ja psykologipalveluille tulee mahdollisesti lisääntymään merkittävästi jo lähitulevaisuudessa.
Ongelmiin puututtava ajoissa
Elomaa muistuttaa, että lapset ja nuoret viettävät suuren osan ajastaan koulussa, joten tuen saamisen varmistaminen on tärkeää.
– Koulupsykologi- ja kuraattoripalvelujen resurssit eivät ole tällä hetkellä riittävällä tasolla ja ongelmiin puututaan usein liian myöhään, jos silloinkaan. Myös koulutusalan leikkaukset ovat heijastuneet koulupsykologi- ja kuraattoripalvelujen saatavuuteen.
– On Suomen etu, jos mielenterveyteen ja jaksamiseen liittyvät ongelmat hoidetaan tehokkaasti ja mahdollisimman varhaisessa vaiheessa, sanoo Elomaa.
Elomaan mielestä palvelujen toimivuus on turvattava kaikkialla tasapuolisesti kuntien taloustilanteesta huolimatta. Tämä edellyttää vahvempaa valtion tukea.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS: Koulutuksesta on leikattu liikaa – ”Tämä kehitys ei saa enää jatkua”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää