EU:n Libyan rannikkovartiostoon panostaminen voi koitua virheeksi

02.03.2017 |14:42

Noin kaksi vuotta sitten EU aloitti operaatio Sofian, jonka tavoitteena on vankistaa kaaottisessa tilassa olevan Libyan vajaatehoista rannikkovartiostoa. Ensimmäiset EU-rahoilla koulutetut libyalaiset rajaviranomaiset ovat valmistuneet hiljattain. EU:n tavoitteena on vähentää Välimerellä toimivaa ihmissalakuljetusta ja kohtalokkaita havereita. Tavoite voi kuitenkin jäädä täyttymättä, ja pahimmillaan jopa pahentaa Välimeren kriisiä, Politico-lehti kirjoittaa.

Ihmisoikeusjärjestöjen mielestä libyalaiset rajaviranomaiset eivät välttämättä toimi asianmukaisesti. Järjestöjen huolena ovat rehottava korruptio sekä rikollisten ja terroristien soluttautumiset. Riippumattomasti vahvistamattomien väitteiden mukaan Libyan viranomaiset olisivat pahoinpidelleet matkaajia. Toisen väitteen mukaan ihmissalakuljettajat voivat jatkaa toimintaansa lahjomalla rajaviranomaisia.

Libyan rannikkovartioston johtaja Reda Issa näkee tulevaisuuden kuitenkin valoisampana. Hän kertoo kalustotarpeen olevan suurta. 25 EU-maata on luvannut toimittaa libyalaisille 5 alusta ja 6 helikopteria. Suomi on mukana operaatio Sofiassa.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto

23.06.2025 |12:11
6.
Suomen uutiset logo

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit

24.06.2025 |08:19
10.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää